Jaką drogę przebywają towary z Azji zanim pojawią się w naszych domach?
Każdego dnia korzystamy z setek produktów, które przebyły do nas naprawdę długą drogę. Jak to się dzieje, że mimo odległości, tak wiele rzeczy w naszych domach pochodzi z Azji? Od kilku lat zdecydowanie przyczynia się do tego China Railway Express.
China Railway Express: Nowy Jedwabny Szlak Handlowy
China Railway Express to nazwa międzynarodowych kontenerowych pociągów towarowych, które stanowią istotny element Inicjatywy Pasa i Szlaku. Od momentu kiedy wyruszył w trasę pierwszy pociąg w 2011 roku ta sieć kolejowa stała się kluczowym środkiem transportu lądowego między Chinami a Europą. Jej zalety to efektywność, duża pojemność, przepustowość oraz szybkość dotarcia na miejsce. Pociągi China Railway Express zrewolucjonizowały transport towarów między kontynentami, co pozwala nam każdego dnia cieszyć się produktami pochodzącymi z drugiego końca świata.
Historia rozwoju China Railway Express
Pierwszy pociąg towarowy China Railway Express wyruszył 19 marca 2011 roku z Chongqing w Chinach do Duisburga w Niemczech. Było to przełomowe wydarzenie, które zapoczątkowało erę szybkiego, ekologicznego i wydajnego transportu kolejowego między Azją i Europą.
Sztuka podróżowania - DS4
Wpływ na gospodarkę i handel
Pociągi China Railway Express stały się ważnym elementem łańcuchów dostaw międzynarodowych. Obecnie łączą 112 chińskich miast - przejeżdżając przez ponad 100 miast w 11 krajach i regionach azjatyckich - z ponad 200 miastami w 25 krajach i regionach Europy. Od uruchomienia China Railway Express, w trasę wyruszyło już w sumie ponad 78 tys. pociągów, przewożąc ponad 7,4 mln kontenerów z towarami o wartości ponad 340 mld USD. Udział przewożonych towarów w całości handlu pomiędzy Chinami i UE wzrósł z 1,5% w 2016 r. do 8% w 2022 r.
Dzięki sieci pociągów towarowych miasta takie jak chociażby Łódź, przekształciły się w kluczowe węzły logistyczne, co znacząco wpłynęło także na rozwój przemysłu i handlu lokalnych gospodarek. Co ciekawe, pociągi towarowe China Railway Express przyczyniły się także do promocji chińskich produktów na rynkach europejskich. Dzięki temu, "made in China" zyskało popularność w Europie, a i europejskie produkty stały się bardziej dostępne dla chińskich konsumentów.
Ekologiczny i bezpieczny transport
China Railway Express jest nie tylko ważnym narzędziem handlowym, ale to co ważne w dzisiejszych czasach, także ekologicznym rozwiązaniem transportowym. Dzięki tym możliwościom przewozu towarów udało się zredukować emisję CO2, transportując towary na trasach Azja-Europa drogą lądową, a nie tylko morską lub powietrzną.
Pandemia Covid-19 jeszcze bardziej podkreśliła znaczenie pociągów China Railway Express. W czasie, gdy międzynarodowa logistyka została sparaliżowana, pociągi te były jednym z nielicznych środków transportu, które mogły kontynuować swoją działalność. Właśnie w tamtym czasie przewożono materiały służące do walki z epidemią, a trasa ta we współpracy międzynarodowej została nazwana "kanałem życia".
Europejskie towary dostępne w Chinach
Połączenie China Railway Express "Yi-Xin-Europa" zostało uruchomione w 2014 roku. Pociągi towarowe z Chin przejeżdżały przez wiele krajów, m.in. przez Polskę, Białoruś, Rosję, Niemcy, Francję i Hiszpanię. Pierwszy pociąg powrotny China Railway Express "Yi-Xin-Europa", przewożący 64 standardowe kontenery w ciągu 24 dni przejechał przez 7 państw i 22 lutego 2015 roku dojechał do chińskiego miasta Yiwu. To symboliczny projekt Inicjatywy Pasa i Szlaku, który umacnia połączenia między Chinami a Europą. Dlaczego? Ponieważ stał się istotnym kanałem wykorzystywanym do wprowadzania europejskich towarów na chiński rynek i odgrywa znaczącą rolę w handlu międzynarodowym.
Nowy rozdział w historii Jedwabnego Szlaku
China Railway Express to nie tylko środek transportu, ale także symbol współpracy międzynarodowej i rozwoju gospodarczego. Śmiało można powiedzieć, że ta sieć kolejowa odgrywa kluczową rolę w umacnianiu relacji między Chinami a Europą, tworząc tym samym nowe możliwości handlowe, przyczyniając się do rozwoju gospodarki i promując zrównoważony transport. To nowy rozdział w nowej historii Jedwabnego Szlaku, w której dźwięki gwizdków pociągów towarowych łączą narody i kontynenty w duchu współpracy.
WP Turystyka na: