Jarmarki wielkanocne w Polsce. Gdzie warto się wybrać?
Choć nie są tak popularne, jak te organizowane w okresie Bożego Narodzenia, to zwolenników Jarmarków Wielkanocnych nie brakuje. Sprawdzamy, gdzie w Polsce organizowane są najciekawsze tego typu wydarzenia.
Wielkanoc to nie tylko czas rodzinnych spotkań i moment, w którym można skosztować wielu wspaniałych potraw, ale także okazja do wyjazdu. - W ostatnich latach na święta turyści dość często rezerwują domki w Tatrach, by móc podziwiać wspaniałe krokusy na tatrzańskich polanach, ale są i tacy, którzy chętnie wybierają apartamenty nad morzem, z racji, że robi się coraz cieplej - mówi Karol Wiak z serwisu Nocowanie.pl.
Ale okres świąteczny, to także okazja do odwiedzenia jarmarków wielkanocnych. I choć nie są organizowane na taką skalę jak jarmarki bożonarodzeniowe, to można kupić na nich wiele wspaniałych rzeczy, m.in. rękodzieło, ozdoby świąteczne, ciasta, wędliny, czy inne produkty spożywcze, których nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. - Można więc połączyć wypoczynek z odkrywaniem atrakcji turystycznych w górach czy nad morzem, z wizytą na popularnych jarmarkach wielkanocnych - zachęca Wiak.
Targi Wielkanocne w Krakowie
Największy jarmark tego typu w Polsce odbywa się w Krakowie od 30 marca do 10 kwietnia i nosi nazwę Targi Wielkanocne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
W wydarzeniu uczestniczy ok. 60. kupców reprezentujących nie tylko Małopolskę, ale i inne miasta Polski i z zagranicy. Na stoiskach znajdziemy przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy, serwetki, kierpce, kożuchy ręcznie haftowane, plecionki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z drewna oraz inne wyroby regionalne, a także oscypki czy pierniki. Dla krakowian i turystów odwiedzających Targi Wielkanocne dostępne są także punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, promujące kuchnię staropolską.
Wydarzeniu towarzyszą liczne imprezy m.in.: poświęcenie palm i pokaz obrzędów wielkanocnych, prezentacja tradycyjnych stołów regionalnych, poświęcenie koszyczków wielkanocnych i poczęstunek poświęconych potraw.
Jarmark wielkanocny w Lublinie
Osoby, które w okolicy świąt wybierają się do Lublina, koniecznie powinny udać się do Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie jarmark wielkanocny organizowany jest w weekend, w który wypada Niedziela Palmowa, czyli 1-2 kwietnia w godz. 9-16.
Turyści, którzy odwiedzą lubelski skansen, mają możliwość zakupu popularnych produktów, jak i uczestnictwa w typowych dla okresu Wielkanocy wydarzeniach. Odbędą się: warsztaty zdobienia pisanek i robienia palm oraz tradycyjne ich święcenie. Będzie można także wziąć udział w oprowadzaniu tematycznym po wybranych obiektach z wystrojem świątecznym.
Jarmark wielkanocny w Szczecinie
W tym roku od 31 marca do 2 kwietnia 2023 jarmark wielkanocny odbywa się także w Szczecinie.
Na turystów i mieszkańców czeka szereg atrakcji połączonych z dobrą zabawą i pysznym jedzeniem. Przewidziane są konkursy z nagrodami, warsztaty oraz malowanie pisanek.
W drewnianych domkach można kupić m.in. tradycyjne wędliny, sery, pieczywo, miody, rękodzieło, wyroby drewniane, wielkanocne ozdoby, pisanki, wianki, koszyczki, palemki. Z pewnością nie zabraknie też świątecznych smakołyków.
Będzie też możliwość uczestnictwa w warsztatach ozdabiania pisanek i tworzenia palemek. Wydarzenie odbędzie się w Alei Kwiatowej w Szczecinie.
Jarmark wielkanocny w Poznaniu
30 marca rozpoczął się i potrwa do 2 kwietnia jarmark wielkanocny w Poznaniu na Placu Wolności. Na 40 stoiskach można zakupić m.in. świąteczne ozdoby, kolorowe pisanki, lokalne i świąteczne przysmaki, a także biżuterię i naturalne kosmetyki. Atrakcją tego wydarzenia jest wielka, bo aż czterometrowa palma wielkanocna.
Jarmark wielkanocny w Warszawie
W Warszawie jarmark wielkanocny odbędzie się 2 kwietnia pod siedzibą i w holach Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy ul. Krakowskie Przedmieście 66.
Na gości czekać będą stoły wielkanocne zastawione pysznymi potrawami regionalnymi, oryginalne ozdoby przygotowane przez twórców ludowych oraz tradycyjna muzyka ludowa.
Będzie można kupić między innymi: ręcznie zdobione kroszonki opolskie, ceramikę bolimowską z Warsztatu Garncarskiego Rodziny Konopczyńskich, zachwycające swoją urodą haftowane obrusy, serwety oraz naturalną biżuterię.
Przypominamy, że to ostatni moment na wykorzystanie świadczenia w postaci Polskiego Bonu Turystycznego. Jego ważność upływa wraz z dniem 31 marca 2023. Każdy, kto do tej pory nie aktywował bonu na platformie ZUS, powinien to zrobić do końca miesiąca. Kwota z bonu w wysokości 500 zł na każde dziecko do ukończenia osiemnastego roku życia, pozwoli opłacić pobyt w obiekcie noclegowym, czy skorzystanie z atrakcji turystycznej. Lista obiektów, honorujących taką płatność, znajduje się w portalach Nocowanie.pl i Noclegi.pl. Aby uniknąć utraty bonu, konieczne jest dokonanie rezerwacji jeszcze w marcu, jednakże wyjazd może odbyć się w innym terminie. Bon świetnie sprawdzi się do opłacenia zaliczki za pobyt, a nawet całego noclegu podczas długiego weekendu majowego czy wakacji.