Trwa ładowanie...

Jaskinia Szachownica. Nieodpowiedzialni turyści wchodzą do niej mimo zakazu

Ponad 100 osób, w tym ok. 20 dzieci, weszło - mimo ustawionych znaków zakazu - w ostatnią majówkę do jaskini w rezerwacie Szachownica. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach mówi jasno, że niestosowanie się do zakazu jest skrajną nieodpowiedzialnością.

Share
Jaskinia Szachownica
Jaskinia SzachownicaŹródło: CC BY-SA 4.0, Fot: Artur Strzelczyk
d3p2s33

W gminie Lipie, w pow. Kłobuckim, znajduje się jaskinia, do której wchodzenie oficjalnie jest zakazane. Nie jest to świeża sprawa - wejście do tego miejsca zawsze było i jest zabronione – także w przyszłości nie przewiduje się udostępnienia tego obiektu do zwiedzania. Jednak nie brakuje ryzykantów, którzy wchodzą do jaskini mimo wyraźnych oznaczeń. Nieodpowiedzialnych turystów uchwyciła kamera.

Jaskinia w rezerwacie Szachownica – turyści, nie wchodźcie do niej!

Jaskinia w gminie Lipie, choć w ostatnich latach została zabezpieczona przed całkowitym zawaleniem w ramach projektu "LIFE Szachownica", nadal nie jest w pełni bezpieczna. Jak czytamy na rządowej stronie gov.pl, w jaskiniach położonych na terenie rezerwatu wciąż obserwuje się m.in. osypywanie odłamków skalnych.

d3p2s33

"Budowa geologiczna powoduje, że teren ten jest narażony na ciągłe ruchy i deformacje. Każdego roku w tym miejscu dochodzi również do odspajania się odłamków skalnych od stropu jaskini, których masa może zabić dorosłego człowieka nawet zabezpieczonego kaskiem" - czytamy na gov.pl.

RDOŚ w Katowicach
Turyści w jaskini SzachownicaŹródło: RDOŚ w Katowicach

Drugim powodem braku udostępnienia jaskini jest fakt, że jest ona siedliskiem nietoperzy. Niepokojenie ich, nie tylko w okresie zimowym, jest dla nich poważnym zagrożeniem. Zimą przypadkowe wybudzenie odbywa się kosztem utraty tłuszczu, który podczas snu wystarczyłby na wiele dni.

"Częste budzenie oznacza najczęściej śmierć zwierzęcia. Latem i jesienią jaskinie są nie tylko miejscem kryjówki nietoperzy w ciągu dnia, ale stają się również ich miejscem rozrodu. Nieuzasadnione wejście do jaskini zawsze powoduje ich niepotrzebne niepokojenie lub płoszenie" – przekazuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach na rządowej stronie.

RDOŚ w Katowicach
Turyści w jaskini Szachownica Źródło: RDOŚ w Katowicach

W rezerwacie Szachownica została wyznaczona ścieżka edukacyjna

Aby zaspokoić ciekawość osób odwiedzających rezerwat, została w nim wyznaczona ścieżka edukacyjna, która przebiega poza obiektami jaskiniowymi. Na trasie znajduje się szereg tablic z informacjami o tym miejscu i o zwierzętach zamieszkujących okolice. 

d3p2s33

"Zasady ruchu turystycznego w rezerwacie Szachownica zostały określone RDOŚ w Katowicach z 30 maja 2017 r. Na terenie rezerwatu można poruszać się wyłącznie pieszo po wyznaczonej ścieżce, obowiązuje zakaz wstępu do jaskini oraz zbaczania z wyznaczonej ścieżki. Kto umyślnie narusza zakazy obowiązujące w rezerwatach przyrody podlega karze aresztu lub grzywny" – przestrzega RDOŚ w Katowicach.

RDOŚ w Katowicach
Turyści w jaskini SzachownicaŹródło: RDOŚ w Katowicach

Kamery i wzmożone kontrole na terenie rezerwatu

Kamera została zamontowana w jaskini tymczasowo, w okresie od 30 kwietnia do 3 maja br. W związku ze znaczną liczbą złamań obowiązujących w rezerwacie zakazów, akcja będzie sukcesywnie powtarzana. Na miejscu w rezerwacie można spodziewać się również zwiększonej liczby kontroli, a co za tym idzie wniosków o ukaranie turystów nie stosujących się do zasad ochrony rezerwatu oraz zasad bezpieczeństwa.

Szachownica to jeden z najdłuższych systemów jaskiniowych na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej. Wzniesienie ze względu na swoje walory zostało objęte ochroną prawną w postaci rezerwatu przyrody i specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000. Ostoja jest drugim pod względem liczebności zimowiskiem nietoperzy w Polsce, a w Polsce południowej największym.

d3p2s33

Źródło: gov.pl

WIDEO: Rezerwat Mewia Łacha. "Śmieci są potężnym zagrożeniem dla ptaków"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3p2s33

Podziel się opinią

Share
d3p2s33
d3p2s33