Trwa ładowanie...

Jaskinie w polskich Tatrach. Gdzie ich szukać?

Tatry to jeden z najchętniej odwiedzanych górskich regionów. Popularnością cieszy się przede wszystkim Zakopane, które stanowi świetną bazę wypadową na najciekawsze szlaki. Niektóre prowadzą do tatrzańskich jaskiń.

Jedno z "Okien Pawlikowskiego" w Jaskini Mylnej to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach Jedno z "Okien Pawlikowskiego" w Jaskini Mylnej to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach Źródło: Adobe Stock, fot: ©Markos Loizou - stock.adobe.com
d4hbygx
d4hbygx

W Tatrach odkryto kilkaset jaskiń, ale turystom udostępniono ledwie kilka z nich. Część znajduje się po polskiej stronie i mając taką możliwość, na pewno warto zejść do tego tajemniczego królestwa, w którym człowiek jest tylko gościem. Co ciekawego kryje się w tatrzańskich jaskiniach?

Zwiedzanie jaskiń w Tatrach

Na terenie polskich Tatr znajduje się sześć jaskiń, które są otwarte dla ruchu turystycznego. W dodatku większość położona jest na terenie Doliny Kościeliskiej, będącej jednym z najchętniej odwiedzanych zakątków w tej części polskich gór.

Chociaż jaskinie w Tatrach nie stanowią nieznanego terenu, na ich zwiedzanie trzeba się przygotować. Podobnie jak podczas wyprawy w wyższe partie gór najlepiej założyć dobre buty trekkingowe, a zimą raczki. Do tego konieczne jest oczywiście odpowiednie ubranie, a także latarka czołowa. Nie każda jaskinia w Tatrach jest oświetlona, a podczas przejścia dobrze jest mieć wolne ręce. Poza tym śliska ścieżka i wąskie przejścia będą wymagać odpowiedniej sprawności, dlatego warto również odpowiednio oszacować siły.

Turyści, którzy chcieliby eksplorować tatrzańskie jaskinie, nie będą mieli większego problemu z ich znalezieniem. Można się do nich dostać oznakowanym szlakiem, warto jednak sprawdzić wcześniej poziom trudności - nie każda nadaje się na przykład na rodzinną wycieczkę z dziećmi. Odpowiednio przygotowane osoby nie powinny jednak napotkać większych trudności, ponieważ jaskinie otwarte dla masowego turysty są ukształtowane poziomo. Pionowe są udostępnione wyłącznie profesjonalnym grotołazom.

Jaskinia Mroźna - najsłynniejsza w Dolinie Kościeliskiej

Jaskinia Mroźna jest jedną z najchętniej odwiedzanych i pewnie z tego powodu za wejście pobierane są opłaty - niezależnie od wykupienia biletu za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Swoją nazwę zawdzięcza niskiej temperaturze, która nawet w środku lata nie przekracza 6 st. C. Jaskinia czynna jest sezonowo - od maja do października.

Przez Jaskinię Mroźną biegnie świetnie przygotowana trasa. Jest oświetlona i zabezpieczona barierkami, a jej długość nie przekracza 500 metrów. Choć nie ma bogatej szaty naciekowej, da się dostrzec stalaktyty, stalagmity, a także wykształcające się draperie.

d4hbygx

Jaskinia Mylna – prawdziwy skalny labirynt

Już nazwa wskazuje prawdziwy charakter tego miejsca. Jaskinia Mylna znajduje się niedaleko Lodowego Źródełka, można do niej dotrzeć, kierując się czerwonymi znakami. Należy zaopatrzyć się także w latarkę, bo choć trasa została wytyczona, to nie zamontowano tam sztucznego oświetlenia.

Szlak przez Jaskinię Mylą wiedzie wąskimi i niskimi korytarzami, odchodzą od niego liczne odnogi, wśród których można pobłądzić. Na trasie znajduje się kilka komór, w tym Obłazowa Jama z Oknami Pawlikowskiego. Są to otwory skalne, będące ostatnim źródłem naturalnego światła przed zagłębieniem się w system korytarzy. Niektóre są tak niskie i ciasne, że wymagają czołgania się.

Jaskinia Raptawicka – na szlaku tatrzańskich jaskiń

Przejście przez Jaskinię Raptawicką już na pierwszym etapie będzie wymagać sprawności. Aby dostać się do jej wejścia, należy posłużyć się łańcuchami, a później skorzystać z metalowej drabinki. Tylko tym sposobem turyści mogą dostać się do obszernej komory, z której odchodzi kilka bocznych korytarzy.

Większość jest jednak ślepa, a tylko jeden prowadzi do kolejnej sali i mniejszego korytarza z małą kapliczką. Przejście tam będzie trudniejsze, trzeba przeciskać się przez wąskie szczeliny. Jaskinia Raptawicka była kiedyś połączona z Mylną. Przejścia jednak zostały zasypane.

d4hbygx

Do Smoczej Jamy z Krakowa

Przez Dolinę Kościeliską biegnie Wąwóz Kraków, który odwiedzany jest już od XIX wieku. Swym wyglądem przypomina podobno jedną z krakowskich uliczek. Na pewno jest to miejsce wyjątkowe, urzekające ciemną barwą węglanowych skał, przez które woda wyżłobiła głęboki kanion. Chociaż ma 3 kilometry długości, turyści mogą obejrzeć tylko przednią część, reszta bowiem stanowi rezerwat ścisły.

d4hbygx

Z wąwozu można dostać się do Smoczej Jamy. Do wejścia prowadzi najpierw drabinka, a następnie łańcuchy. Odcinek jaskini, który został udostępniony turystom, liczy tylko 40 metrów. Jest jednak kręty i wymaga asekuracji rozpiętymi przy trasie łańcuchami. Warto też założyć raczki, dające stabilniejsze podparcie na wilgotnej i śliskiej skale. Ze Smoczej Jamy wychodzi się prosto na Polanę Pisaną, stanowiącą świetny punkt widokowy.

Jaskinie w Tatrach, które warto zobaczyć

Ostatnią jaskinią w Dolinie Kościeliskiej, do której można wejść, jest Obłazkowa. Jej ciasne korytarze nie pozwalają na wycofanie się, dlatego wcześniej trzeba szczerze oszacować swoje możliwości. Szukając łatwiejszej opcji, można wybrać się do innej jaskini o wdzięcznej nazwie Dziura, znajdującej się blisko Zakopanego. Według legendy miała służyć za kryjówkę jednemu z miejscowych zbójników...

d4hbygx

Do Dziury warto wybrać się zimą, gdyż w jaskini tworzą się lodowe stalagmity. Część dostępna dla turystów to duża komora, do której prowadzi krótki przedsionek. Do jaskini prowadzi niebieski szlak, odchodzący do Drogi pod Reglami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Trzech Polaków utknęło pod szczytem w Tatrach. Nocna akcja ratownicza na Gerlachu

d4hbygx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hbygx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj