Trwa ładowanie...

Jasna Góra. Opublikowano regulamin dla organizatorów pielgrzymek

W niedzielę, 28 czerwca opublikowano nowy regulamin dla organizatorów pielgrzymek. Narodowcom i politykom te zmiany mogą się nie spodobać.

PielgrzymkaPielgrzymkaŹródło: East News
d25h845
d25h845

Organizatorzy i uczestnicy pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze zobowiązani są do przestrzegania przepisów prawa kanonicznego, norm wydanych przez KEP, przepisów prawa państwowego i zasad określonych przez przeora i kustosza Jasnej Góry - podano w opublikowanym w niedzielę nowym regulaminie dla organizatorów pielgrzymek.

Co się zmieniło?

W ostatnich latach nie brakowało pielgrzymek oraz wydarzeń organizowanych w przestrzeni Jasnej Góry, które wzbudzały kontrowersje. Byliśmy świadkami pielgrzymki narodowców oraz wystąpień polityków. Teraz nie będzie to już możliwe.

W punkcie trzecim wyraźnie zaznaczone jest: "Wydarzenia organizowane w sanktuarium nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych oraz takich przekonań społecznych, które stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła" oraz " Stanowczo zabrania się jednak propagowania na Jasnej Górze niechrześcijańskich postaw i ideologii, a w szczególności podziałów narodowych, wrogości, pogardy, rasizmu, ksenofobii, egoizmów, nacjonalizmów i fundamentalizmów [por.: Chrześcijański kształt patriotyzmu. Dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych]".

d25h845

Natomiast przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił w dokumencie, że organizacja pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze możliwa jest po otrzymaniu wyraźnej zgody kustosza, ustaleniu terminu, ram czasowych oraz programu pobytu w sanktuarium.

Źródło: PAP

Koronawirus a wakacje. Dlaczego lekceważymy wirusa SARS-CoV-2?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25h845
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25h845