Jeden z najbardziej tajemniczych obiektów w Polsce. Fascynuje badaczy i turystów
Mazury to piękny region, który skrywa w sobie nie tylko całe mnóstwo większych i mniejszych zbiorników wodnych, lecz także liczne zabytki oraz tajemnicze miejsca, które warto zobaczyć na własne oczy. Jednym z nich jest piramida w Rapie, która od lat przyciąga do siebie ciekawskich oraz wzbudza niemałe zaciekawienie w turystach.
Roztacza się wokół niej swoista aura tajemniczości, którą dodatkowo wzmagają kolejne rewelacje przekazywane przez badaczy zjawisk paranormalnych. Co na pewno wiemy o piramidzie w Rapie, a co nadal pozostaje ukryte?
Piramida w Rapie
Piramida w Rapie to tajemnicza konstrukcja ukryta wśród mazurskich lasów i mokradeł. Od lat zaskakuje turystów swoim nietypowym wyglądem oraz wątpliwościami wobec jej charakteru.
Obiekt ten znajduje się w dość niepozornym miejscu, w pobliżu niewielkiej miejscowości Rapa, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, tuż obok granicy Polski z, należącym do Rosji, Obwodem Kaliningradzkim. Przed II wojną światową, tereny te należały do Prus Wschodnich, a zarząd nad nimi sprawowała bogata rodzina von Ferenheid.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykła atrakcja w Bieszczadach. "Liczymy na czadową zabawę"
Ród von Ferenheidów w XIX w. wykupił miejscowość i stworzył tu pierwszą w okolicy stadninę koni. Rodzina ta, oprócz koni, kochała także długie i dalekie podróże. Wiemy, że jej członkowie z pewnością odwiedzili Egipt i stamtąd przywieźli do swoich dóbr m.in. liczne inspiracje architektoniczne.
Szczególnie zafascynowany kulturą i historią państwa faraonów był baron Friedrich von Ferenheid. To właśnie on postanowił, że w rodzinnym majątku wybuduje grobowiec, który będzie stylistycznie i architektonicznie nawiązywał do tradycji starożytnego Egiptu. W ten sposób powstała słynna piramida w Rapie. I być może nie byłoby w niej nic dziwnego, gdyby nie jeden szczegół.
Sekrety rapskiej piramidy. W jakim celu została wybudowana?
Do dnia dzisiejszego badaczy i turystów zastanawia przede wszystkim sama forma budowli. Piramida w Rapie posiada bowiem parametry o niezwykłej wprost precyzji. Założeniem jej twórcy było bowiem wybudowanie obiektu, w którym panować będą warunki idealne do mumifikacji ciała. I wszystko wskazuje na to, że jego plan się powiódł.
Piramida w Rapie liczy sobie dokładnie 15,9 m wysokości i jest wybudowana na planie kwadratu o długości boku 10,4 m. Piramida została ponadto wyposażona w trzy otwory wentylacyjne, a jej ściany są pochylone dokładnie pod kątem 51°52′, czyli dokładnie takim samym, co wielkie piramidy w Egipcie. Jakby tego było mało, piramida w Rapie leżała na osi głównej dworskiego parku i była świetnie widoczna w okien dworu w Rapie.
Warto także wiedzieć, że obiekt szybko zaczął pełnić funkcję grobowca. W 1811 r. córka barona von Ferenheida zmarła na szkarlatynę, a jej ciało zostało zabalsamowane i złożone do grobowca wybudowanego przez ojca. W kolejnych latach w tym samym miejscu złożone zostały szczątki siedmiu innych przedstawicieli roku, w tym także twórcy piramidy, barona Friedricha.
Czytaj także: Zamek-pechowiec. Nieznana perła Mazur
Co czyni piramidę w Rapie tak tajemniczą?
Dziś piramida w Rapie jest bez wątpienia jednym z najbardziej tajemniczych obiektów na Mazurach. Od lat interesują się nią radiesteci, według których budowla została wybudowana w ściśle określonym miejscu. Jest to jedno z tzw. miejsc mocy, w którym wyczuwalne jest silne promieniowanie. Jakby tego było mało, w piramidzie przecinają się aż trzy linie silnego promieniowania, którego moc dodatkowo potęguje idealny kąt nachylenia ścian piramidy. Za pochłanianie złego promieniowania odpowiedzialna jest natomiast podstawa budowli, stworzona z kamienia polnego.
Bez względu na to, czy wierzymy w te rewelacje z pogranicza zjawisk paranormalnych i nauki, czy raczej podchodzimy do nich sceptycznie – jedno jest pewne. Piramida w Rapie jest zdecydowanie jednym z ciekawszych obiektów na terenie Mazur i warto choć raz ją odwiedzić, zwłaszcza jeśli gościmy w okolicy.
Szczególnie, że całkiem niedawno dostała także nowe życie – została odrestaurowana, a jej wnętrze zabezpieczone przed dostępem niepowołanych osób. To, co znajduje się w środku, można dziś zobaczyć tylko przez okratowane okna. Wstęp na teren piramidy jest bezpłatny.