Jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. Porównują je z włoskim Como
Jezioro Como we Włoszech to według wielu jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych jezior w całej Europie, nad którym chętnie swój czas wolny spędzają gwiazdy i celebryci. Nie każda osoba zachwycająca się jego urokami na żywo lub ze zdjęć wie, że także w Polsce mamy zbiornik wodny, który z powodzeniem może konkurować z włoskim Como – i to pod wieloma względami.
Mowa o urokliwym Jeziorze Bielawskim na Dolnym Śląsku u stóp Gór Sowich, tuż obok niewielkiej miejscowości Bielawa. Z czego słynie ten coraz bardziej znany i liczniej odwiedzany przez turystów zbiornik wodny?
Co warto wiedzieć o Jeziorze Bielawskim?
Kluczową różnicą pomiędzy włoskim Lago di Como, a naszym rodzimym Jeziorem Bielawskim jest sposób ich powstania.
Lago di Como jest jeziorem w 100 proc. naturalnym, natomiast nasze Jezioro Bielawskie to sztuczny zbiornik wodny, który nie uformowałby się w tym miejscu, gdyby nie działalność człowieka. Nie ujmuje mu to jednak atrakcyjności oraz nie czyni go gorszym od włoskiego Como.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Polka na Sycylii zdradza, ile wydaje się na życie na włoskiej wyspie
Jezioro Bielawskie ma powierzchnię ok. 0,23 km2 i głębokość, która wynosi średnio ok. 6 metrów. Powstało w latach 70. XX w. wskutek działalności przemysłowej prowadzonej przez miejscowe zakłady włókiennicze. To właśnie dla jego potrzeb produkcyjnych na jednym z dopływów rzeki Brzęczek ustawiona została zapora wodna, dzięki której utworzone zostało jezioro. Nowy zbiornik wodny stał się jednak popularny wśród turystów dopiero pod koniec ubiegłego wieku.
To właśnie na przełomie XX i XXI w. Jezioro Bielawskie zyskało zupełnie nową funkcję – zaczęło być wykorzystywane do celów sportowo-rekreacyjnych. Kiedy nad jego wody zaczęli napływać coraz liczniejsi turyści, jezioru nadano także jego aktualną nazwę. Wcześniej sztuczne jezioro funkcjonowało bowiem pod nazwą Zbiornik Sudety. Skąd jednak wzięła się inna, równie często używana w stosunku do Jeziora Bielawskiego nazwa "polskie Como"?
Czym Jezioro Bielawskie przypomina włoskie Lago di Como?
Jezioro Bielawskie ma sporo wspólnego z Lago di Como. Podobnie jak ono jest usytuowane w podnóża gór, a także oferuje przepiękne widoki oraz wiele możliwości w zakresie spędzania wolnego czasu. Coś dla siebie znajdą tu wszyscy turyści, a w szczególności miłośnicy sportów wodnych, w tym żeglarstwa i windsurfingu.
Nad Jeziorem Bielawskim funkcjonuje rozbudowana baza noclegowa, nie brakuje tu także wypożyczalni sprzętu wodnego, sklepików, barów szybkiej obsługi oraz innych, poszukiwanych przez turystów atrakcji i udogodnień.
Na turystów czekają tu czyste wody, piaszczyste plaże oraz piękne widoki na Góry Sowie, które nadają temu miejscu jeszcze więcej uroku i magicznej atmosfery.
Wodne atrakcje Jeziora Bielawskiego
Jedną z najbardziej charakterystycznych dla tego miejsca atrakcji są rowerowe katamarany. To dwukadłubowe pojazdy wodne, którymi steruje się za pomocą kierownicy.
Oprócz nich nad brzegiem Jeziora Bielawskiego wypożyczyć można klasyczne rowery wodne, a także kajaki, na których również można przemieszczać się po spokojnych wodach. Kajakarskie tradycje są tu szczególnie widoczne za sprawą zawodów kajakarskich, które odbywają się na Jeziorze Bielawskim co roku w sezonie letnim.
Typowo wodne atrakcje to jednak nie jedyne, dostępne w okolicy formy spędzania wolnego czasu. Coś dla siebie znajdą tu także miłośnicy jazdy na rowerze – warto jednak mieć na uwadze, że dostępne tu trasy, podobnie jak te wytyczone nad Lago di Como, są uznawane za raczej trudne.
W okolicy funkcjonuje także pole campingowe, miejsca do gry w tenisa i wodny plac zabaw dla dzieci. Na samym jeziorze znajduje się natomiast samotna wyspa, na którą przybywają liczni wędkarze.
Same okolice Jeziora Bielawskiego to natomiast świetna baza wypadowa do innych, ciekawych miejsc na Dolnym Śląsku – blisko stąd m. in. w Góry Sowie, Sudety Wałbrzyskie, a także do Wrocławia – stolicy regionu, oddalonej od Bielawy o zaledwie 60 km.