Trwa ładowanie...
d24naqq

Jeziora Plitwickie w Chorwacji. Magiczna atrakcja Europy

Kilometry plaż, tysiące wysp i lazurowa woda Adriatyku sprawiają, że Chorwacja to od lat wakacyjny hit Polaków. To tu znajduje się także jeden z najbardziej niesamowitych cudów natury Starego Kontynentu - Park Narodowy Jezior Plitwickich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Między tarasowo usytuowanymi jeziorami znajdują się szlaki turystyczne
Między tarasowo usytuowanymi jeziorami znajdują się szlaki turystyczne (Shutterstock.com)
d24naqq

Jeziora Plitwickie znajdują się na terenie masywu Mała Kapela, będącego częścią Gór Dynarskich - łańcucha ciągnącego się przez cały Półwysep Bałkański. Założony już w 1949 r. park obejmuje porośnięty soczysto zielonym lasem, unikatowy obszar prawie 30 tys. ha, w którego sercu znajduje się 16 szmaragdowych jezior połączonych mniejszymi i większymi wodospadami.

Wpisany w 1979 r. na listę UNESCO kompleks dzieli się na dwie grupy. Jeziora Górne to 11 zbiorników, a wśród nich Kozjak - największy w parku. Jeziora Dolne położone są w głębokiej i wąskiej dolinie. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi zbiornikami wynosi 135 m. Bardzo efektowne są także wodospady, m.in. najsłynniejszy - Veliki slap - najwyższy wodospad parku. Kaskada ma aż 80 m, a otoczenie w postaci wapiennych klifów dodaje miejscu uroku.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Między tarasowo usytuowanymi jeziorami, połączonymi licznymi strumieniami oraz wodospadami uformowanymi w skałach dolomitowych i wapiennych, znajdują się szlaki turystyczne. Jest ich w sumie 22 km. Zwiedzanie ułatwia statek i kolejka turystyczna (wliczone w cenę wstępu), a plan parku otrzymuje się przy wejściu, gdzie także czeka gotowy do udzielenia wskazówek personel.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

W zależności od tego, ile mamy czasu, możemy wybrać między kilkunastoma malowniczymi szlakami. Najkrótsza trasa zajmuje 2 h, natomiast najdłuższa cztery razy tyle. Warto przyjechać tu wczesnym świtem, gdy jeszcze nie ma tłumów, a kolor wody wraz z budzącym się dniem nabiera niespotykanej barwy.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Na tych, którzy zdecydują się zostać tu dłużej, czekają hotele oraz liczne kwatery prywatne - nie ma problemu ze znalezieniem noclegu nawet w środku sezonu. Bilet jednodniowy w wysokim sezonie (od lipca do sierpnia) kosztuje 260 kun do godz. 16:00 (ok. 145 zł) i 150 kun (ok. 87 zł) po godz. 16:00. W niskim (kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik) 150 kun, natomiast poza sezonem 55 kun (ok. 32 zł). W cenie biletu zawarte jest ubezpieczenie.

d24naqq

Z większości chorwackich kurortów do Parku Narodowego Jezior Plitwickich organizowane są wycieczki. Koszt takiej wyprawy z Zadaru wraz z przewodnikiem i wstępem to ok. 300 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Niedoceniany zakątek Europy

d24naqq

Podziel się opinią

Share
d24naqq
d24naqq