Jezioro Szkoderskie - niezwykła atrakcja Czarnogóry i Albanii
Czarnogóra i Albania, a szczególnie ich riwiery, zyskują coraz bardziej na popularności wśród turystów. Do czołowych atrakcji obu krajów należy Jezioro Szkoderskie - największy akwen śródlądowy na Półwyspie Bałkańskim, przez miejscowych nazywany Skadarsko blato ("bagno szkoderskie"). Położony zaledwie 25 km od Adriatyku.
Czarnogóra i Albania, a szczególnie ich riwiery, zyskują coraz bardziej na popularności wśród turystów. Do czołowych atrakcji obu krajów należy Jezioro Szkoderskie - największy akwen śródlądowy na Półwyspie Bałkańskim, przez miejscowych nazywany Skadarsko blato (bagno szkoderskie). Położone jest zaledwie 25 km od Adriatyku, a od morza oddzielone jest masywem Rumija z najwyższym szczytem o wysokości 1595 m n.p.m. Sam zbiornik to w istocie dolina zatopiona przez przepływające rzeki krasowe. Lustro jeziora położone jest na wysokości 6 m n.p.m., natomiast głębokość sięga 5-8 m. Poznajcie bliżej to niezwykłe miejsce na Bałkanach!
Zobacz też: Kraina Jeziora Attersee
_ Bezdroża/wg _
[
]( http://bezdroza.pl/ )
Jezioro Szkoderskie - położone na terenie dwóch krajów
Do Czarnogóry należy 62 proc. powierzchni Jeziora Szkoderskiego, a do Albanii pozostałe 38 proc. Zbiornik tworzy ogromne rozlewiska. Od północy na obszarze 22 km kw. znajdują się bagna zalewane zimą i wiosną wodami jeziora.
Jezioro Szkoderskie - plantacje ryżu
Gdy akwen znacznie się powiększa, zatapiając okoliczne pola, niektórzy próbują sadzić na nich ryż. Zachodnią część mokradeł przecina meandrami rzeka Moraca, z Adriatykiem łączy rzeka Bojana.
Jezioro Szkoderskie - poznaj je od strony łódki
Jezioro najlepiej poznawać, pływając po nim łódką *lub *statkiem. Właściciele chętnie wypożyczają łodzie, ale najczęściej z pilotem. Ponadto dwugodzinne rejsy po jeziorze organizuje większość miejscowych agencji turystycznych. Przed wypłynięciem warto się upewnić, czy na pewno są przewidziane postoje na wyspach, które warto zwiedzić.
Jezioro Szkoderskie - zobacz interesujące miejsca
Na trasie wiodącej wzdłuż południowo-wschodnich brzegów jeziora można zobaczyć wiele interesujących miejsc. Niegdyś w wyższych partiach zatopionej doliny znajdowało się kilkadziesiąt małych wzgórz, a dzisiaj są to wyspy zwane gorica. Na wielu z nich zachowały się fortyfikacje i monastery powstałe za czasów panowania dynastii Balsiciów (przełom XIV i XV w.). Dlatego rejon ten nazywano Świętą Górą.
Jezioro Szkoderskie - wioska Vranjina
Dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolic Jeziora Szkoderskiego jest Vranjina - mała, urocza osada rybacka z przystanią. Można tu wsiąść na łódkę, która opływa najciekawsze miejsca dookoła jeziora. Statki poruszają się dwiema trasami (obie kończą się w Vranjinie). Pierwsza wiedzie przez monaster św. Mikołaja, Żabljak i wyspę Grmozur, druga przez wyspy Starcevo, Beska i Moracnik.
Jezioro Szkoderskie - tajemnicze świątynie
Monaster św. Mikołaja obejmuje cerkiew Wniebowzięcia Bogurodzicy, która jest jedyną spośród wszystkich świątyń okolic Jeziora Szkoderskiego, w której zachowały się freski. Żabljak to stare gniazdo rodu Crnojeviciów, ostatnich władców Zety. Natomiast do XIX-wiecznej twierdzy wzniesionej przez Turków na *wyspie Grmozur * (na zdjęciu) Josip Broz-Tito zsyłał więźniów politycznych.
Jezioro Szkoderskie - wyspy Starcevo i Beska
Nazwa wyspy Starcevo związana jest z postacią mieszkającego na niej pustelnika, starca Makarego. Tutaj znajduje się zbudowany w drugiej połowie XIV wieku najstarszy z monasterów obszaru Jeziora Szkoderskiego. Na wyspie Beska znajdują się dwie cerkwie: św. Jerzego oraz Bogurodzicy. Otoczony kamiennym murem monaster na szczycie wyspy *Moracnik *po raz pierwszy był wzmiankowany w 1417 roku. Kompleks składa się z małej cerkwi z dobudowanym do niej przedsionkiem oraz czteropiętrowej wieży służącej do obrony.
_ Bezdroża/wg _
Źródło: Wydawnictwo Bezdroża, "Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry".
[
]( http://bezdroza.pl/ksiazki/wybrzeze-chorwacji-slowenii-i-czarnogory-przewodnik-celownik-wydanie-1-praca-zbiorowa,baccs1.htm )
Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl