Kaliningrad - największe atrakcje
Kaliningrad - czy warto tam jechać?
Jeszcze 25 lat temu mało kto myślał o Kaliningradzie jako miejscu, do którego można udać się na wycieczkę. Był to region nieznany, trudno dostępny dla obcokrajowców. Dziś, choć jest miastem rosyjskim, bardziej przypomina europejską aglomerację. Wynika to z nietypowego położenia regionu, który "oderwany" jest od reszty kraju. Sprawdźcie, jak wygląda "zachodnie" miasto wschodniego mocarstwa.
Jeszcze 25 lat temu mało kto myślał o Kaliningradzie jako miejscu, do którego można udać się na wycieczkę. Był to region nieznany, trudno dostępny dla obcokrajowców. Dziś to nowoczesne miasto, które nie ustępuje europejskim aglomeracjom. Wynika to z nietypowego położenia regionu, który "oderwany" jest od reszty kraju. Sprawdźcie, jak wygląda "zachodnie" miasto wschodniego mocarstwa.
Obwód Kaliningradzki *jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią *Rosji, całkowicie oddzieloną od pozostałego terytorium kraju przez Litwę i Białoruś. Od strony południowej graniczy z Polską. W jego największym mieście, Kaliningradzie, mieszka ok. pół miliona osób. W przeszłości nosiło ono różne nazwy - to dawny Królewiec (w języku niem. Konigsberg). Region ten na początku lat 90. XX. w. otworzył się na świat. Szybko zaczęły pojawiać się zagraniczne marki, placówki dyplomatyczne, a biznesmeni zaczęli upatrywać w nim nowy rynek zbytu. Niewątpliwie Kaliningrad jest miejscem pełnym kontrastów i różni się od Rosji, jaką znamy z mediów. Jest to miasto interesujące i nie pozbawione uroku. Wiele osób twierdzi, że kojarzy mu się z Polską i ma to sens, ponieważ terytorium obecnego obwodu należało dawniej do naszego kraju. Do Kaliningradu, poza mieszkańcami północno i północno-wschodniej Polski, wielu naszych rodaków nie jeździ. Znacznie częściej to Rosjanie odwiedzają nas (zwłaszcza
Trójmiasto), a głównym powodem ich przyjazdu są niższe ceny i większa dostępność niektórych towarów.
wg/udm