Trwa ładowanie...
d13z74t
Kałuszyn. Złoty Ułan. Pierwszy taki pomnik w Polsce

Kałuszyn. Złoty Ułan. Pierwszy taki pomnik w Polsce

Kałuszyn, położony 50 kilometrów od Warszawy, ma nietypową atrakcję. Monument Złoty Ułan przedstawia rotmistrza Andrzeja Żylińskiego i powstał ku czci polskich kawalerzystów walczących podczas drugiej wojny światowej. To pierwszy w Polsce pozłacany pomnik. Monument waży 30 ton i mierzy osiem metrów. Jego koszt to milion złotych.
Share
d13z74t

W Kałuszynie, 50 kilometrów od Warszawy, odsłonięto pomnik Złotego Ułana. Monument przedstawia rotmistrza Andrzeja Żylińskiego i powstał ku czci polskich kawalerzystów walczących podczas drugiej wojny światowej. To pierwszy w Polsce pozłacany pomnik.

Inicjatorem budowy i głównym fundatorem wartego milion złotych monumentu jest Jan Żyliński, mieszkający na co dzień w Londynie biznesmen, syn dowódcy 4. szwadronu 11 Pułku Ułanów Legionowych - rotmistrza Andrzej Żylińskiego.

d13z74t

Pomnik stanął w Kałuszynie, miejscu gdzie we wrześniu 1939 roku doszło do jednej z najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej, a zarazem zakończonej zwycięstwem Polaków. Rozpoczęła ją właśnie szarża kawalerzystów rotmistrza Żylińskiego, po której do walki włączyła się 1. Dywizja Piechoty gromiąc Niemców i wyzwalając miasto.

*Złoty Ułan *autorstwa poznańskiego rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego ma 8 metrów wysokości i waży ponad 30 ton. Pomnik ma być nie tylko hołdem wobec ułanów walczących w czasie drugiej wojny światowej, ale i odkłamywać historię. W świadomości wielu zakorzenił się bowiem fałszywy obraz ułanów szarżujących na niemieckie czołgi. Tymczasem w rzeczywistości we wrześniu 1939 roku, polscy kawalerzyści atakowali Niemców kilkunastokrotnie i niemal zawsze ich szarże kończyły się sukcesem.

Jest to pierwszy w Polsce pomnik pozłacany. Można go dostrzec przejeżdżając przez Kałuszyn drogą krajową numer 2, czyli międzynarodową trasą Warszawa - Moskwa.

d13z74t

Podziel się opinią

Share
d13z74t
d13z74t