Kamieniec Ząbkowicki - jedyne takie miejsce w Europie
Zamek w Kamieńcu Ząbkowickim przez wiele lat pozostawał zaniedbany. Dlaczego Marianna Orańska, która 150 lat temu postanowiła wybudować taką twierdzę na Dolnym Śląsku, wchodziła do zamku przez okno? Jaką rolę odegrała posiadłość w II wojnie światowej? Co wywieziono wtedy z zamku w siedemnastu wagonach?
Pochodzący z XIX w. pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, jedyna w tamtym czasie tego typu budowla w Europie, przez wiele lat pozostawała zaniedbana. Dopiero w roku 2012, kiedy gmina odzyskała do niej swoje prawo, rozpoczęto intensywne działania, żeby to wyjątkowe miejsce mogło odzyskać swój dawny blask. Zaledwie po kilku miesiącach prac, w maju 2013 roku, pałac został udostępniony turystom. Można go zwiedzać codziennie od 10:00 do 18:00 – wejścia o pełnych godzinach. Za bilet zapłacimy 25 złotych (ulgowy 15 zł).
Poznaj lepiej kamieniecki pałac
Kamieniec Ząbkowicki *to wieś położona w woj. dolnośląskim, zaledwie 10 kilometrów od granicy z Czechami i kopalni złota w Złotym Stoku. Już w XI w. wzniósł tu warownię książę czeski Brzetysław II, a w _ Kronice Polskiej _ z początku XII w. wspomina o miejscowości *_ Kamencz _ Gall Anonim. Od XIII w. do 1810 roku w Kamieńcu działa opactwo cystersów - zespół obiektów z tamtego okresu jest wpisany do rejestru zabytków i otwarty dla zwiedzających. W wiosce wartym zauważenia obiektem jest także kościół ewangelicki z XIX w.