Trwa ładowanie...

Kanary przez cały rok? Poleć na Wyspy Kanaryjskie wiosną, latem lub jesienią

Wyspy Kanaryjskie kuszą świetną pogodą przez okrągły rok. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Kanary i gdzie się zatrzymać, aby wczasy były udane.

Kanary przez cały rok? Poleć na Wyspy Kanaryjskie wiosną, latem lub jesieniąŹródło: flickr.com, fot: corrtto,(licencja 2.0)
d8sasjk
d8sasjk

Pogoda na Wyspach Kanaryjskich

Archipelag Wysp Kanaryjskich usytuowany jest u północno-zachodnich wybrzeży Afryki, nieopodal Maroko i upalnej Sahary. To tłumaczy całoroczną świetną i wręcz pewną pogodę na Kanarach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Tamara Kulikova

Po szczegółowych analizach klimatycznych Wysp Szczęśliwych można wyciągnąć kilka wniosków. Przede wszystkim temperatura wzrasta tam w kierunku wschodnim, najcieplejsze i najsuchsze będą zatem (ku zachodowi kolejno) wyspy Lanzarote, Fuerteventura oraz Gran Canaria. Najgorętsze jest również południe każdej z Wysp Kanaryjskich, na północy klimat jest zazwyczaj nieco ostrzejszy, z silniejszym wiatrem na wybrzeżu.

Wyspy Kanaryjskie wiosną – od marca do czerwca

Wiosna to na Wyspach Kanaryjskich, należących do Hiszpanii, bardzo przyjemny okres. Tygodniowe wakacje na archipelagu pozwolą odpocząć po długiej, mokrej zimie, zazwyczaj tak męczącej w Europie. Od marca temperatura powietrza stopniowo wzrasta. Najcieplejsze Lanzarote oraz Fuerteventura to już 26 st. C w dzień w kwietniu i 20 st. C w nocy. Temperatura wody w oceanie rośnie w tym czasie od 19 do 21 st. C w czerwcu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Na Gran Canarii wiosną temperatura wzrasta od 19 st. C w marcu do 21 st. C w czerwcu, podobnie z wodą na wybrzeżu. Teneryfa wiosną to z kolei stosunkowo ciepłe noce (zazwyczaj około 20 st. C) i już od 24 st. C w kwietniu w dzień do 30 st. C w czerwcu. Na wyspie El Hierro wiosną powietrze ociepla się aż o 10 stopni do czerwca, kiedy to często panują fale upałów powyżej 28 st. C. Noce są tam jednak dosyć chłodne – w kwietniu 6 st. C, w czerwcu 13 st. C, przydadzą się więc cieplejsze ubrania i zakryte buty.

Lato na Kanarach – od czerwca do września

Latem ceny na Wyspach Kanaryjskich mogą wzrosnąć nawet o połowę, a liczba turystów zdecydowanie się zwiększa. Najcieplejsza pora roku jest długa i bardzo sucha, a obejmuje okres już w zasadzie od końca czerwca aż do końca września. W lipcu i sierpniu jednak będzie tutaj zdecydowanie najgoręcej, a dni z opadami deszczu prawie wcale. Na Kanarach doświadczymy wówczas temperatur powyżej 30 st. C w ciągu dnia, przy temperaturach Oceanu Atlantyckiego rzędu maksymalnie 25 st. C, zwłaszcza we wschodniej części archipelagu.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Shutterstock.com
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Shutterstock.com

Nocami od maja nawet do listopada słupek rtęci z pewnością nie opadnie tutaj poniżej 19 kresek powyżej zera. Dodatkowo od kwietnia do września na Wyspach Kanaryjskich mamy 8-10 godzin (zależnie od wyspy) pełnego nasłonecznienia dziennie, co z pewnością pozwoli każdemu naładować baterie i odzyskać energię na wczasach. Zachmurzenie jest w tym okresie raczej niewielkie i przejściowe.

Wyspy Kanaryjskie jesienią – październik i listopad

Wczasy na Wyspach Kanaryjskich w październiku i listopadzie to doskonały pomysł. Powietrze wciąż jest wakacyjnie gorące, woda w Oceanie Atlantyckim ciepła, a wilgotność ani opady znacząco nie wzrastają. Wschodnia część archipelagu to temperatury rzędu 26 st. C w ciągu dnia i 22 st. C wody, jak jest przykładowo na Fuerteventurze. Nocami natomiast ochładza się tam jedynie do 21 (październik) i 19 st. C (listopad).

Windsurfing na Fuerteventurze Pixabay.com
Windsurfing na Fuerteventurze Źródło: Pixabay.com, fot: PhilSchreyer

Nad Gran Canarię ochłodzenie przychodzi dopiero pod koniec listopada. Październik wciąż charakteryzują typowo wakacyjne temperatury powietrza, wynoszące nawet 27 st. C. W listopadzie z kolei doświadczymy 25 st. C w ciągu dnia, około 20 st. C nocą i wody o temperaturze 21 st. C. Po letnich upałach, które na Teneryfie utrzymują się nawet we wrześniu, powietrze stopniowo ochładza się do 28, a kolejno 24 st. C w dzień. Ciepła woda (22 st. C w listopadzie) zachęca do kąpieli i nurkowania także jesienią na Wyspach Kanaryjskich.

*Ceny są aktualne na dzień publikacji.

d8sasjk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8sasjk