Trwa ładowanie...

Kąpią się bez ubrań. "Korzystam z tego prawa, kiedy tylko mogę"

Od kilku lat liczba ludzi, którzy podczas opalania czy kąpieli rezygnują z kostiumów kąpielowych stale rośnie. Widać to zarówno na plażach, jak i w internecie, gdzie przybywa zarówno zdjęć z błogiego plażowania nago, jak i dyskusji dotyczących najlepszych plaż, gdzie spokojnie można zrzucić ubrania. Potwierdza to Federacja Nudystów Polskich, przekonując, że społeczna akceptacja dla "golasów" jest w Polsce coraz większa.

Naturyzm, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na najbardziej naturalny kontakt człowieka z przyrodąNaturyzm, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na najbardziej naturalny kontakt człowieka z przyrodąŹródło: WP, fot: Magda Bukowska
d43muj9
d43muj9

Koniec sezonu i pustoszejące stopniowo plaże sprzyjają nudystom. Łatwiej o spokojne miejsce, gdzie można zrzucić ubrania i delektować się swobodą kąpieli i opalania w ostatnich, zapewne, ciepłych dniach tego roku.

Co naturysta to inna historia. Jedni po prostu nie lubią być opaleni w paski. Inni są zdania, że naturyzm, jak sama nazwa wskazuje, jest dla człowieka po prostu naturalnym i najlepszym stanem obcowania z naturą i ma korzystny wpływ na zdrowie - tak fizyczne, jak i psychiczne.

Naturyzm - zdrowie, przyjemność i ekologia

Niektórzy, jak Sylwia Makłowska z Gdyni, twierdzą, że nie da się porównać przyjemności, jaką daje kąpiel w stroju, z pławieniem się w morzu na golasa.

- Konieczność kąpania się w ubraniu jest dla mnie opresyjna. Uważam, że przyrodzonym prawem każdego człowieka jest możliwość sikania pod gwiazdami i pływania nago, dlatego korzystam z niego kiedy tylko mogę - opowiada 40-latka.

d43muj9

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak wygląda stolica polskich nudystów. Przyjeżdżają tu, by opalać się nago

Na internetowych forach można znaleźć też mnóstwo wypowiedzi przekonujących, że naturyzm to także ukłon w stronę ekologii.

- Rezygnując z kostiumów, faktycznie ograniczamy produkowanie ubrań i minimalizujemy liczbę śmieci wynikających z kupowania coraz to nowych strojów - potwierdza Sylwia. - Poza tym wystarczy przejść się po plaży dla nudystów, by dostrzec związek między naturyzmem a szacunkiem dla przyrody. W przeciwieństwie do normalnych plaż, które pod koniec dnia często wyglądają jak wysypiska śmieci, na których mnóstwo jest butelek, papierków, niedopałków i resztek jedzenia, plaże, które odwiedzają naturyści, są zwyczajnie czyste i wyglądają, jakby przez cały dzień nie było na nich żywej duszy.

W Polsce największe plaże dla naturystów znajdują się nad Bałtykiem WP
W Polsce największe plaże dla naturystów znajdują się nad BałtykiemŹródło: WP, fot: Magda Bukowska

Dzikie i całkiem oficjalne

Najbardziej znaną plażą dla nudystów jest oczywiście rozsławiona przez Zbigniewa Wodeckiego plaża w Chałupach na Półwyspie Helskim. Jednak to niejedyne miejsce, gdzie "nietekstylni" mogą oficjalnie wypoczywać bez ubrań.

d43muj9

- Nastawienie do naturyzmu bardzo się zmienia i to na korzyść - usłyszałam podczas rozmowy z przedstawicielką Federacji Naturystów Polskich. - Choć nie da się zmierzyć czy policzyć, ilu mamy w Polsce naturystów, to choćby na podstawie relacji zaprzyjaźnionych z nami osób, które korzystają z plaż dla nudystów czy liczby zapytań, jakie dostajemy w federacji, widzimy, że stale nas przybywa.

Tym co jednak cieszy najbardziej, jest wzrost akceptacji dla naturyzmu także przez osoby, które bez ubrania nie czują się komfortowo.

- Niestety, nie idzie za tym tworzenie nowych oficjalnych plaż - kontynuuje przedstawicielka Federacją Naturystów Polskich. - W zasadzie od wielu lat mamy te same miejsca. Rośnie za to liczba tzw. dzikich plaż, nie tylko nad morzem, ale też w głębi kraju - nad jeziorami czy rzekami, które stają się takimi bezpiecznymi przystaniami dla nagich turystów. Informacjami o takich miejscach zwykle dzielą się oni za pośrednictwem internetu. Jeśli jednak chcemy, żeby przybywało miejsc, które będą oznaczone jako plaże dla naturystów, to musimy brać sprawy w swoje ręce. Wszystko jest tu w gestii gmin, do których składamy odpowiedni wniosek o wyznaczenie takiego miejsca (możemy sami je wskazać).

d43muj9

To, czy taka plaża powstanie, zależy wyłącznie od urzędników i ich otwartości na obcowanie z naturą bez konieczności zakrywania ciała - radzą przedstawiciele federacji. - Tworzenie takich miejsc służy wszystkim, zarówno naturystom, jak i plażowiczom w kostiumach, którzy często czują się niekomfortowo, gdy przypadkiem trafiają w miejsce, gdzie odpoczywają nadzy ludzie - komentują. -  Naturyści też nie są zachwyceni, gdy pojawiają się wśród nich skrępowani "tekstylni", którzy rzucają ukradkowe spojrzenia, a czasem też niewybredne komentarze.

Nadbałtyckie raje dla golasów

Chałupy - stolica nudyzmu lat 80. ubiegłego stulecia, nie jest jedynym miejscem na polskim wybrzeżu, gdzie można swobodnie i oficjalnie zażywać morskich i słonecznych kąpieli w stroju Adama czy Ewy. Takie miejsce wyznaczyli też włodarze Łeby - to piękny, spokojny i ustronny zakątek po zachodniej stronie Portu Jachtowego.

d43muj9

Rajski zakątek naturyści znajdą też w Dębkach. Znajduje się tam jedna z najstarszych plaż dla nudystów w Polsce, do której kierują oficjalne znaki.

Taka plaża to zwykle miejsce ciche i kameralne, ale nie zawsze. W końcu to właśnie w Dębkach, a nie w Chałupach - jak śpiewał Wodecki - odbywają się Wybory Miss Natura, a wtedy na plaży robi się zdecydowanie tłoczniej. Także w samym Trójmieście można znaleźć kawałek plaży, gdzie nie obowiązują stroje kąpielowe. Przeciwnie - są raczej źle widziane. Niespełna pół kilometra od popularnego wejścia 26 w Gdańsku, między wejściami 22 i 23 wytyczono ustronny kawałek plaży dla naturystów.

Wiadomo jednak, że w środku Gdańska musimy się liczyć z wizytami ubranych plażowiczów. Jeśli komuś zależy na naprawdę kameralnym i oddalonym od ciekawskich spojrzeń zakątku, powinien udać się do Piasków. Niedaleko polsko-rosyjskiej granicy, dwa kilometry od strzeżonego kąpieliska wydzielono prawdziwy raj dla naturystów, którzy szukają spokoju i samotności.

d43muj9

Mniej kameralna, jednak ciesząca się sławą jednej z najprzyjemniejszych i najpiękniejszych plaż dla nudystów, jest plaża między Grzybowem a Dźwirzynem. Wyjątkowe ukształtowanie terenu umożliwia zażywanie słonecznych kąpieli nie tylko na plaży, ale także na przecinających płytką wodę łachach piachu wcinających się w morze na kilkadziesiąt metrów.

Jedną z najmłodszych oficjalnych plaż dla naturystów jest plaża w Mielnie. Oznakowania pojawiły się w okolicy Kanału Jamneńskiego w 2018 r., potwierdzając, że ten skrawek lądu to królestwo tych, którzy chcą opalać się bez odzieży.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d43muj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43muj9