Trwa ładowanie...

Kąpielisko w Wałczu zamknięte do odwołania. Sanepid ostrzega przed kontaktem z wodą

W wodzie na plaży przy ulicy Bydgoskiej pojawiły się zanieczyszczenia. W jeziorze prawdopodobnie kwitną sinice, w związku z czym Sanepid zakazał kąpieli w tym miejscu. Kontakt z wodą może powodować zmiany skórne.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.
Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.Źródło: Shutterstock.com
d2z3s0g

Sinice \* (cyjanobakterie**) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do ich zakwitu dochodzi często przy ***_**dużym nasłonecznieniu,** stojącej wodzie i wysokiej temperaturze. Zmiany w wodzie _*jeziora Zamkowego * zauważyli ratownicy, strzegący kąpieliska. Zgodnie z ich obserwacjami woda stała się mętna, a na powierzchni powstał zielony osad i warstwa "kożucha”. Ratownicy natychmiast zgłosili sprawę do *Państwowej Inspekcji Sanitarnej. *

- Kożuchy sinicowe mogą szybko tworzyć się podczas bezwietrznych dni, jednak tak samo szybko mogą zniknąć, gdy nagle zerwie się wiatr i wrośnie falowanie - mówi Wirtualnej Polsce Tomasz Augustyniak, pomorski wojewódzki inspektor sanitarny. Kontakt z zanieczyszczoną sinicami wodą może wywoływać \* zmiany skórne\* - Kąpiel podczas zakwitu sinic może skutkować: wysypką na skórze, swędzeniem i łzawieniem oczu, wymiotami, biegunką, gorączką, bólami mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po niebezpiecznej kąpieli - dodaje Augustyniak.

Dla zachowania bezpieczeństwa Sanepid podjął decyzję o zakazie kąpieli przy ul. Bydgoskiej do odwołania. Eksperci muszą w pierwszej kolejności przeprowadzić badania mikrobiologiczne wody, na podstawie których będą w stanie ocenić stan jej zanieczyszczenia. W najbliższym czasie Sanepid zaleca wstrzymanie się od kąpieli w jeziorze Zamkowym.

d2z3s0g

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Niezwykły obiekt na jeziorze Berryessa

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2z3s0g

Podziel się opinią

Share
d2z3s0g
d2z3s0g