Trwa ładowanie...
NetFactory
inne
02-04-2015 13:38

Karpacz - jedna z najpopularniejszych miejscowości w polskich górach

Karpacz to niewielkie, liczące ok. 5 tys. miasto w Karkonoszach, położone u podnóża najwyższego szczytu Sudetów. Turystyka rozwijała się w miejscowości od momentu wybudowania na Śnieżce kaplicy św. Wawrzyńca w XVII w. Prowadziła tamtędy najdogodniejsza trasa, dlatego z czasem pojawili się tam przewodnicy, którzy od 1817 r. oficjalnie byli rejestrowani w Korpusie Przewodników Górskich i Tragarzy Lektyk. Była to pierwsza tego typu organizacja na świecie.

Karpacz - jedna z najpopularniejszych miejscowości w polskich górachŹródło: Fotolia.com by efektstudio80
d22oajg
d22oajg

Karpacz to niewielkie, liczące ok. 5 tys. miasto w Karkonoszach, położone u podnóża najwyższego szczytu Sudetów. Turystyka rozwijała się w miejscowości od momentu wybudowania na Śnieżce kaplicy św. Wawrzyńca w XVII w. Prowadziła tamtędy najdogodniejsza trasa, dlatego z czasem pojawili się w okolicy przewodnicy, którzy od 1817 r. oficjalnie byli rejestrowani w Korpusie Przewodników Górskich i Tragarzy Lektyk. Była to pierwsza tego typu organizacja na świecie.

Główna atrakcja regionu, kościół Wang, swoją popularność zyskał dzięki niezwykłej historii. Świątynia ewangelicka została przeniesiona z miejscowości Vang nad jeziorem Vangsmjösen w południowej Norwegii. Zakupił go na zlecenie Fryderyka Wilhelma IV norweski malarz Johan C. Dahl z zamiarem ustawienia go w Berlinie. Wskutek zmiany planów, na prośbę hrabiny z pobliskiego Bukowca, przetransportowano rozebraną świątynię w obecne miejsce, na zbocze Czarnej Góry. Odtworzenie kościoła w połowie XIX w. spowodowało zainteresowanie miasteczkiem i napływ turystów. W 1985 r. doprowadzono do Karpacza linię kolejową z Jeleniej Góry, zaczęły powstawać hotele i pensjonaty. Miasto w krótkim czasie stało się najpopularniejszą miejscowością turystyczną w Karkonoszach.

d22oajg

Karpacz oferuje doskonałe warunki turystyczne z dobrze rozwiniętą bazą: wyciąg krzesełkowy na Kopę, liczne wyciągi narciarskie, trasy rowerowe i szlaki turystyczne. Do dyspozycji gości są hotele, pensjonaty, domy gościnne, pola namiotowe.

Inne atrakcje miasta to znajdujący się na ul. Konstytucji 3 Maja kamienny poewangelicki kościół neoromański-neogotycki z 1908 r. Tuż obok znajduje się ocalała karczma sądowa z 1836 r. Dalej, kierując się w stroję centrum, mieści się zbudowana w 1910 r. kamienno-drewniana świątynia. Atrakcje, które dostarczą nam rozrywki to tor saneczkowy Kolorowa, zwany rynną, o długości 1060 m. W pobliżu Muzeum Sportu i Turystyki znajduje się park linowy Trollandia. Rozpoznawalnym w Karpaczu obiektem jest skocznia narciarska Orlinek. Nosi ona imię byłego znakomitego polskiego skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza. Klasyfikowana jest obecnie jako skocznia "normalna". Odbywały się na niej wielokrotnie zawody o randze ogólnopolskiej i światowej.

Zobacz skocznię narciarską Orlinek:
[

Karpacz.net
Karpacz.net

]( http://www.karpacz.net/ )

wg/if

d22oajg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22oajg