Trwa ładowanie...

Klimatyczny Kraków przez cały rok. Sprawdź, co warto zwiedzić

Kraków przyciąga turystów przez cały rok, nawet jesienią. Stare Miasto, ze swoimi kamienicami, ukrytymi na dziedzińcach kawiarenkami i restauracjami potrafi zauroczyć nawet w listopadzie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji spędzenia wolnego czasu podczas wypadu do Krakowa. Na zwiedzenie wszystkich miejsc nie wystarczy jedna doba, dobrze więc zarezerwować pokój na weekend.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Klimatyczny Kraków przez cały rok. Sprawdź, co warto zwiedzićŹródło: Shutterstock.com
d2y4s45
d2y4s45

Najsłynniejsze zabytki zobaczysz jednego wieczoru

Jeśli przyjeżdżacie do Krakowa po raz pierwszy, to warto poświęcić jeden dzień na zobaczenie wszystkich najsłynniejszych zabytków miasta podczas długiego spaceru. Najlepiej zacząć podróż na Bulwarach Wiślanych, tuż obok Smoczej Jamy. Rzeźba wykonana przez Bolesława Chromego to ulubiona atrakcja dzieci i jeden z najbardziej charakterystycznych punktów turystycznej mapy Krakowa. Wspinając się na Wzgórze Wawelskie, warto poświęcić chwilę na zwiedzenie jednej z kilku wystaw: bogato zdobionych komnat królewskich czy kolekcji wschodnich dzieł sztuki. Nie wolno zapomnieć o Katedrze Wawelskiej, to nie tylko okazja do zobaczenia grobowców królewskich, ale również słynnego Dzwonu Zygmunt, odlanego w 1520 roku. Dzwon bije zwykle podczas ważnych świąt państwowych i kościelnych oraz w innych chwilach ważnych dla kraju. Po wyjściu z Katedry skierujcie się na północ, dojdziecie do serca Krakowa – Starego Miasta i Rynku Głównego.

Historia podziemna

Najsłynniejsze budowle Rynku to przede wszystkim Sukiennice i Bazylika Mariacka. W kamienicach okalających plac znajdziecie wiele muzeów, jednak to najciekawsze znajdziecie w samym środku. Sukiennice, a właściwie jego podziemia skrywają oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, wraz ze stałą ekspozycją zatytułowaną Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Pod tą nazwą kryje się ponad tysiąc lat historii, od jego legendarnych początków, aż do współczesności. Dzięki prezentacjom multimedialnym imitującym odgłosy średniowiecznego miasta, możecie przeżyć wirtualną podróż w czasie. Wspominając o podziemiach, warto wstąpić również do stojącego nieco na uboczu skromnego kościoła św. Wojciecha, gdzie zgromadzono mnóstwo eksponatów, których geneza sięga nawet epoki neolitu. Nie zapomnijmy o Fabryce Schindlera. Na podstawie historii właściciela firmy zajmującej się produkcją emaliowanych naczyń, nakręcono słynny film „Lista Schindlera”.

Zatrzymaj się na kawę i ciastko

Wieczorem, gdy w Krakowie zaczyna się życie nocne, warto przejść się do jednej z wielu pobliskich restauracji, oferujących zarówno potrawy regionalne, jak i kuchnię z całego świata. Obok sushi znajdziemy tu więc włoską pizzę, a wychodząc z baru ze stekami trafimy prosto do indyjskiej knajpki. W Cukierni Jagiellońskiej zjecie wyśmienitą kremówkę, a w Europejskiej kawiarni wypijecie kawę podziwiając cały Rynek Główny. Jeśli chcesz sprawić pamiątkę najmłodszym, zabierz ich do Galerii Bukowskiego. To chyba największy w mieście sklep z pluszowymi zwierzątkami i lalkami. Oczywiście nie wszystkie warte zobaczenia miejsca mieszczą się w obrębie Starego Miasta. Kraków kryje w sobie wiele drobnych i emanujących pozytywną energią ciekawostek, takich jak Tęczowe Schody przy ulicy Tatrzańskiej. Pięćdziesiąt pięć schodków pomalowanych w kolorach tęczy pokrywają sentencje takich postaci jak Terry Pratchett, Gandhi czy… Tata Muminka.

Ucieknij od gwarnego miasta

Jeśli chcecie na trochę uciec od gwaru miasta, a przy okazji zobaczyć je z nieco innej perspektywy, to warto wybrać się na Kopiec Krakusa. Ze wzniesienia widać całą panoramę Krakowa, łącznie z Zamkiem Królewskim na Wawelu, ratuszem kazimierskim i wieżą Kościoła Mariackiego. Żadna z wycieczek po Krakowie nie może się odbyć również bez spaceru po Plantach. Wśród kasztanowców, jesionów i klonów łatwo można zapomnieć, że wciąż znajdujemy się w centrum miasta.

Dwa dni to wciąż za mało, by poznać wszystkie tajemnice tego ponad tysiącletniego miasta. Gdy raz dasz się zauroczyć, będziesz wracał do Krakowa przy każdej nadarzającej się okazji.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2y4s45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4s45