Trwa ładowanie...
Materiał Partnera
odpoczynek
oprac. Monika Sikorska

Kłopotliwe wzdęcia psują twój urlop? Poznaj szybki sposób rozwiązujący problem!

Większość z nas może pozwolić sobie na wymarzony urlop najwyżej dwa razy w roku. Nawet starając się dopiąć wyjazd na ostatni guzik, trudno przewidzieć wszystkie mniej oczywiste, a jednocześnie kłopotliwe dolegliwości, które mogą przydarzyć się w trakcie wyjazdu. Należą do nich również wzdęcia. Jak spróbować ich uniknąć lub szybko zapewnić sobie ulgę, gdy już się pojawią?

Share
Kłopotliwe wzdęcia psują twój urlop? Poznaj szybki sposób rozwiązujący problem!
Źródło: Materiały prasowe
diiydjs

Skąd biorą się wzdęcia?
Za występowanie wzdęć odpowiedzialne są przede wszystkim gazy jelitowe, które niekiedy zalegają w nadmiarze w naszym przewodzie pokarmowym. Dzieje się tak między innymi na skutek określonej diety – na przykład składającej się w dużej mierze z roślin strączkowych, kapusty, brokułów oraz niektórych owoców. Za wzdęcia bywają odpowiedzialne także nietolerancje pokarmowe dotyczące laktozy, glutenu lub fruktozy. Również alkohol, kofeina, a przede wszystkim napoje gazowane, zwłaszcza wypijane w pośpiechu, przyczyniają się do wystąpienia wzdęć. Z mniej oczywistych przyczyn warto wymienić także stres i wiążący się z nim zespół jelita wrażliwego. Nerwy mogą skumulować się między innymi z powodu napiętych przygotowań do wyjazdu.

Na co uważać w trakcie urlopu, by uniknąć wzdęć?
Wiele czynników sprzyjających wzdęciom dotyczy wyjazdu na urlop i to niezależnie od preferowanej formy spędzania wolnego czasu. Zagraniczne, a nawet międzyregionalne podróże stanowią okazję do delektowania się lokalną kuchnią. Któż oparłby się smakowi hiszpańskich bocadillos, gruzińskiego chaczapuri czy prawdziwej włoskiej pizzy? Co łączy te przysmaki? Wszystkie powstają z dużej ilości mąki pszennej, która z kolei jest bogata w gluten sprzyjający wzdęciom. Chcąc ich uniknąć, warto zachować nieco umiaru w jedzeniu, chociaż w trakcie urlopu jest to bardzo trudne…

W tym czasie często pozwalamy sobie na więcej alkoholu, zwłaszcza że do wyboru mamy wiele ciekawych lokalnych trunków. Napoje alkoholowe sprzyjają wzdęciom, podobnie jak napoje gazowane – zwłaszcza gdy ich nadużywamy i pijemy dość szybko. Paradoksalnie wzdęciom może sprzyjać także wyjazd nastawiony na aktywny wypoczynek i rekreację. Gdy plan podróży zakłada wiele godzin spędzonych podczas górskiego trekkingu lub na pokonywaniu kolejnych kilometrów na rowerze, zdarza się, że jadamy głównie w biegu. Połykając przy tym duże ilości powietrza, aż prosimy się o wzdęcia…

diiydjs

Miej pod ręką broń przeciwko wzdęciom
Jak poradzić sobie z tym niezbyt komfortowym problemem w trakcie urlopu? Warto przygotować się na niego zawczasu. Uniknięciu wzdęć sprzyja picie dużej ilości wody. W jaki sposób możemy się obronić, gdy wzdęcia już się pojawią i mogą pokrzyżować nam plany? Od lat sprawdzonym środkiem przeciw wzdęciom jest symetykon – substancja, która rozbija pęcherzyki gazów jelitowych i pomaga tym samym usunąć je z organizmu. Warto nadmienić, że symetykon nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, dzięki czemu jest bezpieczny. Wygodną w kontekście urlopu formę przyjmowania tej substancji stanowią granulki dostępne na przykład w preparacie Espumisan® EASY które można zażywać również bez konieczności popijania.

diiydjs

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diiydjs
diiydjs