Trwa ładowanie...

Kolejki w Krakowie. Tłumy przyciągnęło zaskakujące wydarzenie

Tłumy przyszły w niedzielę 27 lutego do Teatru Słowackiego w Krakowie, aby obejrzeć czyszczenie żyrandola. "Wielki pająk" ma prawie 130 lat, waży 800 kg, liczy 124 żarówki i budzi emocje miłośników historii Krakowa.

Teatr Słowackiego w KrakowieTeatr Słowackiego w KrakowieŹródło: Adobe Stock
d2w68hq
d2w68hq

Wymiana żarówek i czyszczenie żyrandola w Teatrze Słowackiego w Krakowie odbywa się co dwa-trzy lata, a od 2017 r. jest publiczna. - To, co było ukryte w teatrze, postanowiliśmy odkryć i pokazać, bo to przecież takie fascynujące - powiedział PAP dyrektor Teatru Krzysztof Głuchowski.

Teatr Słowackiego - biletem wstępu zakup żarówki

Aby z bliska zobaczyć "wielkiego pająka", tłumy miłośników historii już wcześniej ustawiły się w kolejce przed budynkiem teatru. Biletem wstępu na wydarzenie był zakup żarówki, która przez ostatnie trzy lata oświetlała dużą scenę. Ozdobne pokrowce na żarówki przygotowali pracownicy teatru. Woreczki powstały z końcówek materiałów wykorzystanych do uszycia kostiumów albo stworzenia elementów scenografii. Opłata była formą wsparcia teatru.

- Kupując starą żarówkę, finansujemy nową żarówkę. Teatr jest w bardzo złej sytuacji finansowej spowodowanej wieloma przeciwnościami losu, ale walczymy, staramy się być dobrej myśli - mówił dyrektor placówki.

Czyszczenie żyrandola w scenografii "Dziadów"

800-kilogramowy żyrandol wisi w Teatrze Słowackiego od czasu jego powstania, czyli od 1893 r. Ma 3,5 m średnicy i 124 żarówki. Aby spuścić majestatyczny obiekt do poziomu podłogi, potrzeba siły ludzkich rąk. Opuszczanie i wciąganie go z powrotem pod kopułę gmachu teatru to przynajmniej trzygodzinny precyzyjny proces.

d2w68hq

Tegoroczne czyszczenie żyrandola odbyło się w scenografii "Dziadów", gdzie znaczna część foteli jest usunięta, co pozwoliło żyrandolowi spocząć na złotej podłodze, na której toczy się scena balu u Senatora w spektaklu Mai Kleczewskiej.

Ponownemu wzniesieniu żyrandola pod kopułę gmachu towarzyszył koncert Capelli Cracoviensis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zauważył rannego łabędzia. Zdjęcia z akcji ratunkowej na stawie pod Krakowem

d2w68hq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w68hq