Kolejna fala upałów uderza we Włochy. Niewyobrażalne temperatury za kilka dni
Poniedziałek 24 lipca przyniósł nad Włochy nowy antycyklon. Meteorolodzy nadali mu imię Charon bis. To wyjątkowe zjawisko, które przyniesie ekstremalne temperatury na południu kraju. Można się spodziewać nawet 45 st. C. w Apulii oraz 48 st. C na Sardynii.
24.07.2023 | aktual.: 24.07.2023 14:52
Upały we Włoszech
Eksperci podkreślają, że nie tylko lądy, ale również morza odczują skutki ekstremalnych upałów. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym, zwłaszcza w okolicach południa Włoch, ma wzrosnąć pod koniec lipca do alarmujących 32 stopni.
Co więcej, przewiduje się, że ta temperatura może przewyższyć nawet warunki panujące na Karaibach. Jest to niepokojący sygnał, który świadczy o tym, że zmiany klimatyczne, wynikające z globalnego ocieplenia, sprawiają, że powietrze we Włoszech staje się coraz bardziej tropikalne.
Skutki temperatur
Eksperci zaznaczają, że po każdej fazie kolejnego antycyklonu afrykańskiego, który przynosi temperatury od 40 do 48 st. C, nadchodzą gwałtowne burze z gradobiciem. W ciągu ostatnich dni te gwałtowne zjawiska pogodowe wywołały znaczne straty w regionach Wenecja Euganejska, Lombardia i Emilia-Romania. Niestety, wydaje się, że to dopiero początek, ponieważ Charon bis ma potencjał wywoływania dalszych niszczycielskich burz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oczywiście, taki ekstremalny upał i gwałtowne burze stanowią realne zagrożenie dla zdrowia, infrastruktury i środowiska. Włoskie władze są obecnie w pełnej gotowości, podejmując działania prewencyjne i ostrzegając mieszkańców o potencjalnych zagrożeniach.
Zachęca się także do podjęcia odpowiednich środków ostrożności, takich jak unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce, nawadnianie i schładzanie organizmu oraz monitorowanie lokalnych ostrzeżeń meteorologicznych.
Niezwykle ważne jest, aby zrozumieć, że zmiany klimatyczne są realnym wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć. Włochy nie są jedynym krajem, który doświadcza skrajnych warunków pogodowych, spowodowanych globalnym ociepleniem. W związku z tym, działania na szczeblu międzynarodowym w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i przeciwdziałania zmianom klimatycznym stają się bardziej niezbędne niż kiedykolwiek wcześniej.