Kolejny kraj skraca ważność certyfikatu covidowego
Francja zdecydowała o skróceniu ważności tzw. paszportu covidowego. Zamiast dotychczasowych sześciu miesięcy będzie to cztery. Dla wielu osób oznacza to konieczność przyjęcia dawki przypominającej.
Od 15 lutego osoby w wieku od 18 lat - aby zachować ważność certyfikatu szczepień - powinny przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 w terminie od trzech do maksymalnie czterech miesięcy (dwa miesiące w przypadku szczepionki Janssen) od daty przyjęcia szczepienia podstawowego.
W przypadku nieprzyjęcia dawki przypominającej w określonym terminie lub braku zaświadczenia o statusie ozdrowieńca certyfikat zostanie unieważniony. Dopiero po ponownym zaszczepieniu paszport covidowy zostanie odnowiony. Co więcej, od 15 lutego ważność zaświadczenia o statusie ozdrowieńca również zostanie skrócona z sześciu do czterech miesięcy.
Od początku kampanii szczepionkowej we Francji przynajmniej jedną dawką zaszczepiło się 54,1 mln osób, czyli 80,3 proc. populacji. W pełni zaszczepione są 53 mln osób stanowiące 78,7 proc. populacji. Dawkę przypominającą - tzw. booster - przyjęło 37,8 mln osób. Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 4 do 4,5 mln certyfikatów szczepień może stracić ważność z powodu braku dawki przypominającej.
Koronawirus we Francji słabnie
Według danych z 14 lutego w ciągu 24 godzin w szpitalach zmarło 385 osób zakażonych COVID-19. Łączna liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii to we Francji już ponad 135 tys. Aktualnie liczba pacjentów hospitalizowanych wynosi 31,5 tys.
Z kolei wskaźnik zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadł do 1487, a odsetek pozytywnych wyników testów na koronawirusa wynosi 28,9 proc.