Komisja Europejska proponuje przedłużenie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID o rok
Komisja Europejska proponuje przedłużenie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID o rok, czyli do 30 czerwca 2023 roku. Pierwotnie miały one wygasnąć 30 czerwca 2022 roku.
- W razie nieprzedłużenia obowiązujących przepisów może dojść do sytuacji, w której będzie funkcjonować wiele różnych systemów krajowych, co wiązałoby się z wieloma nieporozumieniami i problemami. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID sprawdziło się jako skuteczne narzędzie ułatwiające bezpieczne i swobodne podróżowanie. Chciałbym, żeby ten dokument nie był już potrzebny, ale póki ten dzień nie nadejdzie, zaświadczenie będzie umożliwiało nam bezpieczne poruszanie się po Europie - powiedział komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders.
Komisja Europejska chce zmian w przepisach
Oprócz przedłużenia obowiązywania rozporządzenia w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID do czerwca 2023 roku Komisja Europejska proponuje także pewne zmiany przepisów. Chce m.in. dodania wysokiej jakości laboratoryjnych testów antygenowych do listy badań, które mogą być podstawą wydania zaświadczenia o wyniku testu.
Komisja chce również, by w zaświadczeniach o szczepieniu poprawnie wykazywana była liczba dawek szczepionki podanych w którymkolwiek państwie UE, nie tylko w państwie wydającym zaświadczenie. Ma to rozwiązać praktyczne problemy z zaświadczeniami.
Ważność unijnego certyfikatu COVID
KE podkreśla, że zastosowanie unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID nadal pozostaje w gestii państw członkowskich. Przepisy dotyczące dokumentu nie nakazują ani nie zakazują wykorzystania go do celów niezwiązanych z podróżowaniem po UE.
21 grudnia 2021 roku Komisja Europejska przyjęła nowe przepisy w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia. Ustanowiły one nowy czas, przez jaki będą uznawane zaświadczenia - to dziewięć miesięcy (dokładnie 270 dni) od zakończenia serii szczepień pierwotnych. Przepisy te obowiązują od 1 lutego 2022 roku.