Trwa ładowanie...

Unijny Certyfikat COVID. Ważna zmiana od 1 lutego

Jak dotąd unijny certyfikat covidowy był ważny rok. Komisja Europejska przyjęła jednak w grudniu nowe przepisy. Zgodnie z nimi, zarówno po szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym, cyfrowy certyfikat będzie ważny jedynie przez dziewięć miesięcy (270 dni).

Certyfikaty covidowe nie będą już ważne rokCertyfikaty covidowe nie będą już ważne rokŹródło: Adobe Stock
d3cznww
d3cznww

Dotychczas po zaszczepieniu pełnym cyklem, przyjęciu dawki przypominającej lub dawki dodatkowej Unijny Certyfikat COVID był ważny rok. Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatu wynosi 270 dni. Data ważności jest liczona od ostatniego szczepienia.

Certyfikat covidowy ważny 270 dni

Zgodnie z nowymi zasadami, jeśli data pełnego szczepienia przeciw COVID-19 przypadnie po 1 lutego oraz minie od jego wykonania 270 dni, aplikacja mobilna wskaże, że dokument jest już nieaktywny. Aby go przedłużyć, konieczne jest szczepienie przypominające.

Dawka przypominająca podawana jest osobom w pełni zaszczepionym (po przyjęciu dwóch dawek szczepionki lub jednej dawki szczepionki J&J).

d3cznww

Unijny Certyfikat COVID - gdzie go znaleźć?

Certyfikat jest automatycznie wygenerowany i udostępniony w IKP i w aplikacji mObywatel. Każdy ma możliwość pobrania i wydrukowania swojego certyfikatu z poziomu IKP lub uzyskania wydruku u swojego lekarza/pielęgniarki (posiadających dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl), a osoby zaszczepione uzyskania wydruku w punkcie szczepień.

Co ważne, by sprawdzić aktualną datę ważności, należy w aplikacji kliknąć ikonkę "odśwież".

Prezentacja certyfikatu jest możliwa w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci, certyfikaty są równorzędne i zawierają ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Handel fałszywymi paszportami covidowymi. "Przestępstwo o wielkich skutkach społecznych"

d3cznww
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cznww