Koniec z płatnymi wizami dla Polaków. Świetne wieści z turystycznego raju
Obywatele Polski, a także innych 34 krajów, będą mogli podróżować na Sri Lankę na podstawie bezpłatnej wizy na okres sześciu miesięcy od 1 października br. Działanie to ma na celu pobudzić ruch turystyczny na wyspie.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Rząd podjął decyzję o umożliwieniu obywatelom 35 krajów wjazdu na Sri Lankę bez płatnej wizy od 1 października 2024 r. – poinformował doradca Ministerstwa Turystyki Harin Fernando. Do tego czasu za wizę trzeba zapłacić ok. 50 dolarów.
Ruch bezwizowy dla Polaków
Nowe przepisy obejmą m.in. Chiny, Indie, Rosję, USA, Australię, Japonię oraz kilka krajów europejskich, w tym Polskę, Niemcy, Szwecję, Wielką Brytanię, Czechy.
Jak zapowiedziano, celem lankijskich władz jest osiągnięcie liczby pięciu mln turystów rocznie do 2026 r. Według informacji podanych przez Departament Imigracji i Emigracji w 2023 r. Sri Lankę odwiedziło blisko 1,5 mln turystów, co oznaczało duży wzrost – w 2022 r. było ich ok. 700 tys. Z kolei w pierwszych sześciu miesiącach br. liczba turystów wyniosła 1,01 mln, co stanowi wzrost o 62 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". W Tajlandii żyje jak król. W Polsce o takich luksusach mógłby tylko pomarzyć
Według raportów opublikowanych przez władze Sri Lanki w całym 2023 r. kraj ten odwiedziło 17 946 Polaków, a tylko w pierwszej połowie 2024 r. było ich już 26 153.
- Prostsze procedury wjazdu są zawsze dobrą informacją - mówi Marzena German z Wakacje.pl. - Po pierwsze nie trzeba załatwiać kolejnych formalności związanych z podróżą, po drugie nie ma dodatkowych kosztów w postaci opłat za wizy czy karty turystyczne - wyjaśnia.
Jak zaznacza ekspertka, na Sri Lance sektor turystyki po pandemii odbudowuje się powoli – pierwsze oznaki ożywienia można było zauważyć w zeszłym roku. Szacunki mówią, że ten rok ma się zamknąć liczbą min. 2,3 mln podróżnych. Niektórzy przewidują, że może przekroczyć 2,5 mln.
- Dla Polaków to atrakcyjny kraj, do którego wyjeżdża się na wypoczynek i zwiedzanie głównie w sezonie zimowym. Tamtejsze piękne plaże przyciągają urlopowiczów spragnionych lata, kiedy w Polsce pogoda nie zachęca do spędzania czasu poza domem, ale nie można zapominać o ciekawej kulturze i historii, a także tradycjach związanych chociażby z uprawą herbaty - wylicza Marzena German.
Jak dodaje, turyści mogą wybierać spośród szerokiej oferty hotelowej, zazwyczaj decydują się na pobyty w obiektach wyższej kategorii, których na Sri Lance nie brakuje.
Czym kusi Sri Lanka?
Sri Lanka, położona na wyspie Cejlon, przyciąga turystów niesamowitą przyrodą. Na miejscu jest możliwość zobaczenia charakterystycznych dla wyspy słoni i lampartów.
Plaże są szerokie, piaszczyste i porośnięte palmami kokosowymi, dzięki czemu można poczuć się jak w bajce. Warunki do uprawiania sportów wodnych na Sri Lance są idealne. W przerwie od plażowania można wybrać się na zwiedzanie starożytnych świątyń buddyjskich i zabytkowych miast.
Miłośnicy trekkingu powinni przejść jedną z tras w pobliżu miasteczka Ella, a chcący zgłębić historię tego regionu – odwiedzić Kandy. To historyczna stolica wyspy, w której znajduje się ważna dla wyznawców buddyzmu Świątynia Zęba, gdzie jest przechowywany ząb Buddy. Oba te miejsca łączy kultowa trasa kolejowa.
Punktem obowiązkowym jest też wizyta na plantacjach herbaty będących symbolem Sri Lanki. Zestaw pięknie zapakowanej herbaty liściastej z wyspy Cejlon to wspaniała pamiątka z wakacji czy pomysł na oryginalny prezent dla bliskich.
Wyjazdy na Sri Lankę mają bardzo zachęcające ceny. Tygodniowe wczasy w czterogwiazdkowym hotelu ze śniadaniami i wylotem z kilku polskich miast zarezerwujemy już od 3600 zł. Wycieczki all inclusive rozpoczynają się od 4200-4300 zł.
Turystyka na Sri Lance
Centralny Bank Sri Lanki poinformował w lipcu, że dochody z turystyki wzrosły do ponad 1,5 mld dol. w pierwszej połowie 2024 r., co oznacza wzrost o 78 proc. rok do roku.
Przychody sektora turystycznego w całym 2023 r. przekroczyły 2 mld dol. Najwięcej przyjezdnych pochodziło z Indii - 20 proc., Rosji – 13 proc. i Wielkiej Brytanii 9 proc.
Branża turystyczna na Sri Lance w ostatnich latach borykała się z wieloma problemami. Wydarzeniem, które zachwiało tym sektorem, była seria ataków terrorystycznych, do których doszło 21 kwietnia 2019 r., w Niedzielę Wielkanocną. Zginęło wówczas 269 osób, a co najmniej 500 zostało rannych.
W następnym roku ruch turystyczny zwolnił z powodu epidemii COVID-19. W 2022 r. na Sri Lance ogłoszono stan wyjątkowy w związku z poważnymi niedoborami żywności, paliwa i leków, co doprowadziło do powszechnych protestów antyrządowych.
Źródło: WP, PAP
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.