Koniecznie spójrzcie w niebo. Przed nami noc spadających gwiazd

Przed nami wyjątkowa noc, w czasie której na niebie rozegra się spektakl spadających meteorów, zwanych Drakonidami. Kiedy możemy się go spodziewać?

Wielu marzy o obejrzeniu takiego spektaklu (zdjęcie ilustracyjne)
Wielu marzy o obejrzeniu takiego spektaklu (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. NGU

07.10.2024 | aktual.: 07.10.2024 14:31

To, co dzieje się na niebie, nie przestaje nas fascynować. We wtorek i środę, czyli 8 i 9 października br., warto nocą spojrzeć w górę, bowiem zobaczyć będzie można maksimum deszczu meteorów, zwanych Drakonidami.

Przed nami piękna noc

Choć eksperci ostrzegają, że niestety nie będzie to jeden z najlepszych deszczów meteorów w tym roku, i tak warto zdecydować się na obserwację nieba.

Drakonidy powinny są aktywne na niebie pomiędzy 6 a 10 października, ale szczyt ich aktywności przypadnie 8 i 9 dnia miesiąca. Ich obserwacja powinna być ułatwiona ze względu na fazę Księżyca, który dopiero zbliża się do I kwadry. Jeśli tylko chmury nie zasłonią nieba, spadające gwiazdy powinny być dobrze widoczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drakonidy są pozostałością komety Giacobini-Zinnera. Można je zaobserwować co roku, na początku października. Szczególnie dały o sobie znać w nocy z 9 na 10 października 1933 i 1946 r. Wówczas szczęściarze mogli zobaczyć nawet kilkaset meteorów na minutę. Deszcz meteorów, który zobaczymy w najbliższych dniach, niestety nie będzie tak intensywny. Podczas maksimum roju może pojawić się ok. 10 przelatujących, świetlnych smug na godzinę.

Co zrobić, by najlepiej zobaczyć spadające gwiazdy?

Aby w całej okazałości podziwiać nocny spektakl, najlepiej udać się tam, gdzie jest najciemniej, czyli w miejsca oddalone od dużych miast. Nie będzie nam potrzebny specjalny sprzęt, taki jak teleskop czy lornetka. Eksperci podpowiadają, że może przydać się koc lub wygodne krzesło. Obserwacja wymaga cierpliwości, a ci, którzy mają jej najwięcej, zostaną wynagrodzeni pięknym widokiem.

Źródło: livescience.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)