Trwa ładowanie...

Koniecznie spójrzcie w niebo. Przed nami noc spadających gwiazd

Przed nami wyjątkowa noc, w czasie której na niebie rozegra się spektakl spadających meteorów, zwanych Drakonidami. Kiedy możemy się go spodziewać?

Wielu marzy o obejrzeniu takiego spektaklu (zdjęcie ilustracyjne)Wielu marzy o obejrzeniu takiego spektaklu (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock
dbty76a
dbty76a

To, co dzieje się na niebie, nie przestaje nas fascynować. We wtorek i środę, czyli 8 i 9 października br., warto nocą spojrzeć w górę, bowiem zobaczyć będzie można maksimum deszczu meteorów, zwanych Drakonidami.

Przed nami piękna noc

Choć eksperci ostrzegają, że niestety nie będzie to jeden z najlepszych deszczów meteorów w tym roku, i tak warto zdecydować się na obserwację nieba.

Drakonidy powinny są aktywne na niebie pomiędzy 6 a 10 października, ale szczyt ich aktywności przypadnie 8 i 9 dnia miesiąca. Ich obserwacja powinna być ułatwiona ze względu na fazę Księżyca, który dopiero zbliża się do I kwadry. Jeśli tylko chmury nie zasłonią nieba, spadające gwiazdy powinny być dobrze widoczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Łotewski Sopot zachwyca. Po sezonie także nie traci uroku

dbty76a

Drakonidy są pozostałością komety Giacobini-Zinnera. Można je zaobserwować co roku, na początku października. Szczególnie dały o sobie znać w nocy z 9 na 10 października 1933 i 1946 r. Wówczas szczęściarze mogli zobaczyć nawet kilkaset meteorów na minutę. Deszcz meteorów, który zobaczymy w najbliższych dniach, niestety nie będzie tak intensywny. Podczas maksimum roju może pojawić się ok. 10 przelatujących, świetlnych smug na godzinę.

Co zrobić, by najlepiej zobaczyć spadające gwiazdy?

Aby w całej okazałości podziwiać nocny spektakl, najlepiej udać się tam, gdzie jest najciemniej, czyli w miejsca oddalone od dużych miast. Nie będzie nam potrzebny specjalny sprzęt, taki jak teleskop czy lornetka. Eksperci podpowiadają, że może przydać się koc lub wygodne krzesło. Obserwacja wymaga cierpliwości, a ci, którzy mają jej najwięcej, zostaną wynagrodzeni pięknym widokiem.

Źródło: livescience.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dbty76a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbty76a

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj