"Kula ognia" nad europejskimi krajami. "Co za niesamowita scena!"

Nad częścią Bałkanów przeleciał w nocy z niedzieli na poniedziałek (25-26 sierpnia br.) meteor. Obiekt był widoczny z Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej

Nazwa "meteor" pochodzi z języka greckiego i oznacza "zawieszony w powietrzu" (zdjęcie ilustracyjne)
Nazwa "meteor" pochodzi z języka greckiego i oznacza "zawieszony w powietrzu" (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | 2024 Anadolu
oprac. NGU

26.08.2024 | aktual.: 26.08.2024 09:43

Jak poinformowała telewizja N1, meteor, który pojawił się nad Bałkanami, w całości spłonął w atmosferze.

"Kula ognia" na europejskim niebie

W mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań oraz zdjęć z przelotu meteoru, który można było zobaczyć niemal z każdej części Serbii, niektórych regionów Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej.

Stowarzyszenie astronomiczne Eureka napisało na swoim koncie na Instagramie, że meteor "był obiektem o większych rozmiarach i jasności przypominającej kulę ognia". "Co za niesamowita scena!" - dodano pod opublikowanym na profilu postem. Nagrany meteor został uchwycony nad serbską wsią Majdevo, niedaleko miasta Krusevac.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Leciał bardzo powoli, bo wchodził w atmosferę pod ostrym kątem. Nie martwcie się, całkowicie spłonął w atmosferze. Pojawienie się meteoru nie jest aż tak rzadkie" - stwierdziło stowarzyszenie Eureka. Dodano, że pojawieniu się zjawiska może czasami towarzyszyć charakterystyczne dźwięk - trzaskanie spowodowane spalaniem.

"To było przerażające i magiczne jednocześnie", "Nad Pancevo też można było super zobaczyć. To było niesamowite", "Najpiękniejsza rzecz, jaką ostatnio widziałam" - komentują internauci.

Czym jest meteor?

Meteor jest świecącym śladem, jaki zostawia po sobie meteoroid (odłamek skalny)wlatujący w gęste warstwy atmosfery. Ślad powstaje w wyniku świecenia substancji ulatniających się z powierzchni obiektu oraz z nagrzanych i zjonizowanych gazów atmosfery wzdłuż trasy jego przelotu.

Źródło: PAP/Instagram @astrokutak_eureka

Źródło artykułu:WP Turystyka
w podróżybałkanymeteor
Komentarze (2)