Kopalnie, które przekształcono w atrakcje turystyczne

Kopalnie, które przekształcono w atrakcje turystyczne
Źródło zdjęć: © go-below.co.uk

Kopalnie na świecie zamykane są m.in z powodu wyczerpania pozyskiwanych z nich surowców, bankructwa czy zagrożenia dla siedlisk ludzkich, które się nad nimi znajdują. Są jednak osoby, które chcą przywrócić świetność tym miejscom, tworząc w ich wnętrzach atrakcje. Sprawdź sześć innowacyjnych projektów rewitalizacyjnych, które tchnęły nowe życie w dawne nieużytki przemysłowe.

Kopalnie na świecie zamykane są m.in z powodu wyczerpania pozyskiwanych z nich surowców, bankructwa czy zagrożenia dla siedlisk ludzkich, które się nad nimi znajdują. Są jednak osoby, które chcą przywrócić świetność tym miejscom, tworząc w ich wnętrzach ciekawe atrakcje. Poznaj sześć innowacyjnych projektów rewitalizacyjnych, które tchnęły nowe życie w dawne nieużytki przemysłowe.

Park rozrywki _ Zip Below Xtreme _ znajduje się w opuszczonej kopalni łupków na głębokości 375 m w walijskim Parku Narodowym Snowdonia. Ta otwarta w marcu 2014 r. atrakcja posiada najdłuższy na świecie tunel podziemny, liczący 5 km. Turyści odwiedzający to miejsce, nie tylko mogą pływać we wnętrzu dawnej kopali łódkami, ale również skorzystać z opcji wspinaczki na skale o wysokości 21 m. Jest to zadanie dla odważnych, ponieważ spływająca po niej woda w sposób znaczący utrudnia jej pokonanie.

Adres:
Conwy Falls Caf, A5 (Pentrefoelas Road), Betws-y-Coed, Snowdonia, Walia, Wielka Brytania

wg

1 / 5

Parki rozrywki w miejscu dawnych kopalni - Bounce Below, Gwynedd, Walia, UK

Obraz
© bouncebelow.net

Pochodząca z epoki wiktoriańskiej dawna kopalnia łupków Bounce Below jest kolejną na terenie Walii, której przestrzeń wykorzystano w celach rozrywkowych. Na powierzchni 930 m kw. zamontowano wielopoziomowe trampoliny oraz iluminacje świetlne, które sprawiają, że miejsce to wygląda bajkowo. Została otwarta dla turystów w lipcu 2014 roku, jako "największa na świecie podziemna trampolina". Siatki rozwieszone są we wnętrzu kopalni na głębokości 55 metrów. To, co wzbudza największe emocje i wywołuje gęsią skórkę wśród odwiedzających Bounce Below, to przepaść, która znajduje się pod trampolinami.

Adres:
Llechwedd Slate Caverns, Blaenau Ffestiniog, Walia, Wielka Brytania

2 / 5

Parki rozrywki w miejscu dawnych kopalni - Salina Turda, Rumunia

Obraz
© Xseon - Shutterstock.com

Kopalnia Salina Turda była pierwszą na świecie, która została przekształcona w obiekt rozrywkowy. Stało się to w 1992 r. Położona jest w samym centrum Transylwanii, w zachodniej części Rumunii. Atrakcje przygotowane dla gości znajdują się na głębokości 120 metrów. Składają się na nie: park rozrywki, mini golf, diabelski młyn, kręgielnia oraz jezioro, po którym można pływać łódkami. Ponad to, ze względu na wysoką wilgotność powietrza, wynoszącą 80 proc., a także na właściwości lecznice soli, powstało tam centrum _ spa _ oraz odnowy biologicznej.

Adres:
Salina Turda , Aleea Durgaului 7, Turda, Rumunia

3 / 5

Parki rozrywki w miejscu dawnych kopalni - Wieliczka

Obraz
© Kanuman - Shutterstock.com

Znajdująca się ok. 15 km od Krakowa Kopalnia Soli w Wieliczce, to najstarsza na ziemiach polskich kopalnia solna, której początki sięgają XIII w. Jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym - liczba gości przekracza rokrocznie milion. Znajduje się pod miastem na głębokości 327 m, posiada blisko 300 km chodników i ok. 3000 komór. Część udostępniona do zwiedzania obejmuje 3,5 kilometrowy odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. W 1978 r. znalazła się na liście Unesco. We wnętrzu kopalni znajdziemy kaplice, podziemne jeziora, urządzenia i sprzęt, który był na co dzień wykorzystywany przez górników, rzeźby solne, sklepy z pamiątkami, pocztę, restaurację czy Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy. W kopalni organizowane są konferencje, bankiety, śluby, bale sylwestrowe, koncerty czy imprezy sportowe.

Adres:
ul. Daniłowicza 10, Wieliczka

4 / 5

Parki rozrywki w miejscu dawnych kopalni - Eden Project, Kornwalia, Anglia

Obraz
© Alexandra Thompson - Shutterstock.com

Eden Project to ogród botaniczny w Anglii, położony ok. 3 km od St. Austell - największego miasta hrabstwa Kornwalii. Autorem pomysłu jest brytyjski biznesmen Tim Smit. Kompleks powstał na terenie dawnego wyrobiska kaolinu - porcelanowej glinki. Przeniesienie pomysłu z wersji papierowej do rzeczywistości zajęło twórcom projektu nieco ponad 2 lata. Obiekt składa się z plastikowych kopuł, które przepuszczają światło, wilgoć i powietrze. Panują tam warunki sprzyjające rozwojowi roślin ciepłolubnych, ze strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej. Znajduje się w nich 18 tys. gatunków roślin z różnych stref klimatycznych, w tym oliwki czy ananasy. Obiekt jest podzielony na dwie części: biom tropikalny suchy i biom tropikalny wilgotny.

Adres:
Bodelva PL24 2SG, Kornwalia, Wielka Brytania

5 / 5

Parki rozrywki w miejscu dawnych kopalni - Megacavern, Louisville, Kentucky, USA

Obraz
© louisvillemegacavern.com

W lutym 2015 roku otwarto długo oczekiwaną atrakcję w mieście Louisville, w amerykańskim stanie Kentucky. W dawnym kamieniołomie wapienia otworzono największy na świecie podziemny park rozrywki. Sama liczba tras rowerowych wynosi ok. 19 km. Znajdują się tam także plac zabaw dla dzieci o powierzchni 3,3 tys. m kw., linia tramwajowa oraz park linowy. We wnętrzu parku _ Mega Cavern _ panuje stała temperatura, wynosząca ok. 10 stopni Celsjusza, bez względu na porę roku.

Adres:
1841 Taylor Ave., Louisville, Kentucky, USA

wg

kopalniewieliczkajaskinie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)