Korale madreporowe, algi czy inne cuda. Co czeka na miłośników nurkowania w Chorwacji
Do niedawna nurkowanie uważane było za sport niebezpieczny i przeznaczony tylko dla wyczynowców. Jednak wraz z rozwojem nauki i techniki i pojawianiem się coraz lepszego sprzętu wzrosło też bezpieczeństwo uprawiania tej dyscypliny. Od pewnego czasu nurkowanie traktowane jest jako sport przyjemny, rekreacyjny i niewymagający specjalnej kondycji. A pod wodą czeka wiele magicznych odkryć, np. korale madreporowe, algi czy inne cuda.
Świat podwodny Chorwacji bogaty jest w kolorowe ryby, podwodne łąki, wraki statków i znaleziska archeologiczne. Dlatego, planując wczasy, warto przeznaczyć czas również na ten rodzaj wypoczynku. Temperatura wody w morzu osiąga latem 22–27°C, do nurkowania wystarczającą ochroną cieplną będzie zatem mokry lub półsuchy skafander neoprenowy o grubości 5–6 mm. W zimniejszym okresie (zimą temperatura wody Adriatyku spada do 13°C) najlepiej zabrać suchy skafander nurkowy zabezpieczający organizm przed wychłodzeniem.
Chorwacka część Adriatyku może zachwycić bardzo ciekawą i różnorodną fauną i florą. Świat ryb reprezentuje wiele gatunków z rodziny ślizgowatych i babkowatych. Zobaczymy z pewnością bardzo interesujące okazy, gdyż występują tu m.in. apogon, chromis kasztanowy, talasomia pawia, granik, skorpena, konger i amarela. Krawędzie skał i dno morskie porastają mszywioły, gąbki, korale madreporowe czy algi. Przy dnie można obserwować także inne ciekawe stworzenia morskie: ośmornice, kalmary, strzykwy, jeżowce i rozgwiazdy.
Sporą atrakcję dla nurków stanowią leżące na dnie wraki statków. Np. w pobliżu miejscowości Cavtat (koło Dubrownika)
znajdziemy pozostałości starożytnych amfor, w których Rzymianie przewozili towary. Nurkując z kolei w okolicy półwyspu Pelješac, możemy podziwiać niemiecki torpedowiec S-57. Są w Chorwacji również wspaniałe podwodne jaskinie. Jedna z nich – Odisejeva šplija (Jaskinia Odyseusza) – znajduje się na wyspie Mljet. Równie urokliwa jest Błękitna Jaskinia na wyspie Biševo, w której według opowieści chronił się przed wrogami marszałek Broz-Tito. Bardziej doświadczeni nurkowie mogą natomiast podziwiać jedną z najpiękniejszych jaskiń na Adriatyku na wyspie Korčula, w rejonie cyplu Kljuc. Znajduje się tu podwodna komora z powietrzną kopułą.
Z pewnością warto też zanurkować na terenie Parku Narodowego archipelagu Kornati, należącego do najwspanialszych miejsc nurkowych w Chorwacji – pływa się tu pod powierzchnią krystalicznie czystej wody wyjątkowo bogatej w faunę i florę.
Na wybrzeżu chorwackim znajduje się kilkadziesiąt centrów nurkowych, zaopatrzonych w odpowiedni sprzęt oraz łodzie i zatrudniających instruktorów. Ci, którzy chcą tylko posmakować chwil spędzonych w podwodnym świecie, mogą wykupić w centrum pakiet DISCOVERY. W cenę wliczony jest zazwyczaj kompletny sprzęt nurkowy, wykład o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i technice nurkowania oraz jedno zanurkowanie z instruktorem. Cena pakietu waha się – w zależności od miejsca – od 30 do 54 EUR.
Wszyscy, którzy chcieliby zdobyć uprawnienia nurkowe, muszą zapisać się na kurs, który trwa przeciętnie ok. 5 dni. Wybór szkół dla nurków jest dosyć duży (przy chorwackim Ministerstwie Oświaty i Szkolnictwa zarejestrowanych jest kilka szkół nurkowych: PADI, CMAS, BSAC, SSI, NAUI, IANDT). Kurs obejmuje liczne wykłady teoretyczne, zajęcia praktyczne pod wodą oraz ćwiczenia nurkowania i zakończony jest egzaminem. Certyfikat PADI OWD uprawnia do nurkowania do głębokości 18 m, a certyfikat CMAS – do nurkowania do głębokości 21 m. Ceny kursów w systemie PADI wahają się w granicach 205–370 EUR, co obejmuje sprzęt nurkowy, wykłady, zajęcia pod wodą oraz egzamin.
Turyści, którzy już mają uprawnienia nurkowe, muszą pamiętać o zakupie zezwolenia na nurkowanie w Chorwacji, wydawanego przez Chorwacki Związek Nurkowy. Można je kupić w kapitanatach portu po okazaniu dokumentu uprawniającego do nurkowania. Zgodnie z nowymi przepisami, nurkując w ramach lokalnego klubu nurkowego, płacimy tylko 100 HRK za zezwolenie (ważne przez rok). Jeśli chcielibyśmy ponurkować sami, to oprócz zezwolenia musimy wykupić koncesję nurkową, która kosztuje 2400 HRK.
Niektóre obszary Chorwacji objęte są całkowitym zakazem nurkowania. Przepis ten dotyczy parków narodowych Brijuni i Krka, szczególnych rezerwatów i parków przyrody (Malostonski zaljev, Limski kanal, Park Prirode Telaščica). Zakaz obowiązuje również na części wód wewnętrznych i dotyczy portów, przystani, obszarów wzmożonego ruchu oraz morza w promieniu 100 m od zakotwiczonych statków wojennych i strzeżonych obiektów wojskowych na wybrzeżu.
W Chorwacji wyodrębniono także strefy kontrolowanego nurkowania. W parkach narodowych Kornati i Mljet zezwolenia na tego typu nurkowanie wydaje dyrekcja parku. Uzyskawszy specjalną zgodę Ministerstwa Kultury lub miejscowych urzędów, można nurkować na następujących obszarach: wyspy Vis, Biševo, Svetac, Brušnik, Susak, Kopište, Lastovo, Donji Skoji, Vrhovnjaci, Palagruza, 300-metrowy pas wokół wysp Mljet i Jabuke, obszar w promieniu 300 m wokół zatopionych statków Szent Istvan, Premuda, Corialanus Novigrad, Baron Gautsch, Sv. Ivan, S-57 na Pelješacu i w obrębie znalezisk przy Zirja, stągwie Cavtat.
Wszystkim, którzy szukają takich niezapomnianych wrażeń, ale nie chcą ponosić wydatków na kosztowny sprzęt, zezwolenia i kursy nurkowe, proponujemy zabrać ze sobą maskę, fajkę i płetwy i tuż spod powierzchni morza podziwiać podwodny świat Adriatyku. Z pewnością zachwyci nas swoimi barwami i niezwykłością.
_ Źródło: Bezdroża _