Trwa ładowanie...
06-11-2014 09:13

Korea Płn. - wycieczka do najbardziej zamkniętego państwa świata

Zainteresowani Koreą Płn. myślą sobie: pojechałbym, ale to przecież niemożliwe. A jednak jest to możliwe, co więcej, także łatwe i bezpieczne - przekonuje przedstawiciel firmy Experience North Korea. Amerykańskie biuro podróży oferuje wycieczkę do tego tajemniczego kraju tym, którzy są ciekawi innej kultury, a przede wszystkim innego sposobu myślenia. A jak można dostać się do Korei Północnej bezpośrednio z Polski?

Korea Płn. - wycieczka do najbardziej zamkniętego państwa świataŹródło: Roman Harak, licencja CC BY-SA 2.0 via flickr.com
d2vec0v
d2vec0v

Zainteresowani Koreą Płn. myślą sobie: pojechałbym, ale to przecież niemożliwe. A jednak jest to możliwe, co więcej, także łatwe i bezpieczne - przekonuje przedstawiciel firmy Experience North Korea. Amerykańskie biuro podróży oferuje wycieczkę do tego tajemniczego kraju tym, którzy są ciekawi innej kultury, a przede wszystkim innego sposobu myślenia. A jak można dostać się do Korei Północnej bezpośrednio z Polski?

Cena tygodniowej wycieczki oferowanej przez biuro Experience North Korea zaczyna się od 2 tys. euro (ok. 8456 zł). - To doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Żyjemy zupełnie inaczej niż oni. Myślimy też w inny sposób. Nie można się tam przeprowadzić, ale można odwiedzić ten kraj. To niezwykłe - zachęca przedstawiciel firmy. Koreę Północną odwiedza 5 tys. turystów rocznie - to tyle, ile w pół godziny obsługuje lotnisko Heathrow w Londynie.

Polak w Korei Północnej
Obywatele polscy zamierzający wjechać na terytorium Korei Północnej *objęci są obowiązkiem wizowym (wiza jest płatna, wydawana przez Ambasadę KRL-D w Warszawie - ul. Bobrowiecka 17, przeciętny czas oczekiwania wynosi około 4 tygodni). Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Istnieje natomiast możliwość ubiegania się o wizę w Ambasadzie KRL-D w Pekinie. Wymagany okres ważności paszportu przy ubieganiu się o wizę: co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy. Należy również pamiętać o konieczności uzyskania wizy chińskiej (dwukrotnej), jeżeli pobyt tranzytowy przez Pekin przekraczać będzie 72 godziny. Na terenie KRL-D dopuszczalna jest praktycznie tylko turystyka grupowa. W wyjątkowych przypadkach możliwe są indywidualne pobyty turystyczne, w całości zaplanowane i zorganizowane przez miejscowe biura turystyczne. Jednym z warunków jest przydzielenie stałej opieki tłumacza-asystenta, bez którego nie można poruszać się po kraju. Zainteresowani przyjazdem turystycznym winni skorzystać z
ofert *
internetowych biur turystycznych współpracujących z podmiotami północnokoreańskimi
(w większości operujące z terytorium Chin)
. Niekiedy organizowane są pobyty turystyczne związane ze specjalnymi okazjami - jak np. targi przemysłowe, handlowe, masowe pokazy gimnastyczne Arirang, uroczystości państwowe, święta itp. Wyjazdy turystyczne mają ściśle określony program, od którego nie ma odstępstw. Swoboda w wyborze czasu i miejsca zwiedzania jest wykluczona, dlatego swoje oczekiwania należy zawsze dokładnie weryfikować z ofertą autoryzowanych przez władze KRL-D biur podróży.

d2vec0v

Jak dojechać?
Najwygodniejszą drogą podróży do Korei Północnej są połączenia lotnicze:
LOT - Polskie linie lotnicze oferują bezpośrednie loty do Pekinu, a stamtąd istnieje możliwość przesiadki do Pjongjang. Koszt biletu w jedną stronę to ok. 3200 zł. Air Koryo *- narodowy przewoźnik koreański - oferuje przeloty do i z Pekinu w poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i soboty w cenie około 410 euro (ok. 1733 zł) w obie strony, rozwijana stale sieć połączeń obejmuje również Władywostok, Shenyang oraz Harbin. Większość rejsów realizowana jest przez samoloty TU204, na trasie do Pekinu mogą również zdarzyć się loty na pokładzie IŁ62M lub Tu154.
*
Air China
- kursuje między Pekinem i Pjongjangiem w poniedziałki i piątki, w okresie letnim również w środy. Cena biletu w obie strony to około 440 euro (ok. 1860 zł). Loty realizowane przez samoloty Boeing 737. Bilet na lot do Pjongjangu można zarezerwować za pomocą elektronicznych systemów rezerwacyjnych. Na lot powrotny obowiązuje wyłącznie bilet papierowy, możliwy do wykupienia w biurach Air China oraz linii kooperujących z chińskim przewoźnikiem. W okresie zimowym (styczeń-luty) loty Air China zazwyczaj są zawieszane.

Jak podróżować po kraju?
W podróżowaniu po KRL-D obowiązują liczne ograniczenia. Bez uzyskania specjalnej zgody można poruszać się jedynie w pasie 20-50 km od stolicy, na wyjazd poza ten rejon należy otrzymać specjalne zezwolenie. Wiele obszarów kraju objętych jest stałym zakazem dla obcokrajowców. Na rogatkach miast, przy skrzyżowaniach i zjazdach z głównych dróg znajdują się posterunki kontrolne. Sieć dróg poza stolicą jest słabo rozwinięta, stan 90 proc. nawierzchni jest bardzo zły (w większości drogi szutrowe). Nie można samodzielnie wynajmować samochodów - dostępne są jedynie taksówki lub pojazdy z kierowcą. Polakom przyjeżdżającym do KRL-D zaleca się kontakt z placówką jeszcze przed wjazdem na terytorium tego kraju. Późniejszy kontakt może być utrudniony bądź niemożliwy.

CNN Newsource/x-news/msz.gov.pl/ at/if

d2vec0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vec0v