Trwa ładowanie...

Zakaz lotów. Jest nowy projekt rozporządzenia. Zaskoczenie

Ministerstwo infrastruktury zaskoczyło. Choć jeszcze kilka dni temu wiceminister Marcin Horała zapowiadał, że w nowym projekcie rozporządzenia o zakazie lotów znajdzie się 31 państw, to w opublikowanym w BIP dokumencie nie ma żadnej listy krajów. Projekt wprowadza za to nową formułę.

Nowe rozporządzenia o zakazie lotów do Polski pojawiają się co dwa tygodnieNowe rozporządzenia o zakazie lotów do Polski pojawiają się co dwa tygodnieŹródło: Getty Images, fot: Guido Mieth
d2iqvim
d2iqvim

Zgodnie z tym, co czytamy w nowym projekcie rozporządzenia, zakazem lotów mają być objęte kraje, w których współczynnik liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców przekracza 90. To ważna zmiana, bo do tej pory na listę trafiały kraje, gdzie współczynnik ten przekraczał 60.

Zakaz lotów - nowy projekt rozporządzenia

"Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób co do zasady przekracza 90, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control)" - czytamy w projekcie, który dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej KPRM.

W Polsce ten współczynnik wynosi obecnie 19,5. Bardzo wysoki jest Hiszpanii, gdzie osiągnął już ponad 270, a we Francji 151.

Co ważne, tak jak w poprzednim rozporządzeniu zakaz lotów ma nie dotyczyć samolotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.


Do projektu rozporządzenia dodano podpunkt mówiący o tym, że zakaz nie obejmie również rejsów z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

d2iqvim

W projekcie rozporządzenia nie ma listy krajów. Zapytaliśmy w ministerstwie, czy taka lista się pojawi. Czekamy na odpowiedź.

Zakaz lotów - od kiedy?

Poprzednie rozporządzenie obowiązuje do 15 września. Nowe, które wejdzie w życie 16 września, musi więc najpóźniej zostać opublikowane jutro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zakaz lotów. LOT poleci po Polaków? Horała: nie ma takiej potrzeby

d2iqvim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iqvim