Trwa ładowanie...

Koronawirus. Zaszczepieni turyści z USA będą mogli latem przyjechać do Europy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w wywiadzie dla dziennika "New York Times", że turyści z USA, którzy przeszli pełny cykl szczepienia przeciwko COVID-19, będą mogli przylecieć latem na wakacje do krajów unijnych.

Share
Turyści z USA być może już latem będą mogli przylecieć do Europy. Warunek jest jeden
Turyści z USA być może już latem będą mogli przylecieć do Europy. Warunek jest jeden Źródło: Getty Images
d4jqxri

Od ponad roku podróże z USA do krajów UE, które nie są uznawane za konieczne, są zakazane. Powodem jest pandemia koronawirusa. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że zaszczepieni Amerykanie latem będą mogli przylecieć do Europy.

Europa wpuści zaszczepionych Amerykanów

Szefowa KE nie określiła kiedy dokładnie amerykańscy turyści będą mogli udać się do krajów UE. Zaznaczyła jednak, że między Brukselą a Waszyngtonem toczą się zaawansowane rozmowy na temat wzajemnego uznawania świadectw szczepień. Uzgodnienie formy certyfikatów poświadczających odporność podróżnych pozwoliłyby KE na zmianę rekomendacji dotyczącej przyjmowania turystów z USA.

"Jedna rzecz jest jasna: 27 państw członkowskich bezwarunkowo zaakceptuje tych, którzy zostali zaszczepieni preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA)" - podkreśliła von der Leyen.

EMA zaakceptowała wszystkie trzy szczepionki (Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson), które są stosowane w USA. Jak pisze "NYT" trwają ustalenia technicznej formy uznawania certyfikatów szczepień.

d4jqxri

Osłabiona branża turystyczna w Europie czeka na Amerykanów

Co ważne, mimo deklaracji szefowej KE poszczególne kraje mogłyby wprowadzić własne ograniczenia. Jednak jak pisze dziennikarz NYT jest to mało prawdopodobne, bo europejska branża turystyczna jest osłabiona i czeka na Amerykanów.

"Kraje takie jak Grecja, Portugalia, Hiszpania, Włochy i Chorwacja każdego lata przyciągały miliony turystów z USA, zapewniających dochody i gwarantujących miejsca pracy w sektorze turystycznym" - czytamy w artykule.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Radioaktywny miód w USA. Przypadkowe odkrycie naukowców

d4jqxri

Podziel się opinią

Share
d4jqxri
d4jqxri