Koszmar turystów w Tajlandii. Muszą mieć się na baczności
W okolicach Phuket, najbardziej znanego kurortu w Tajlandii, gdzie co roku wypoczywają miliony turystów, znaleziono niebieskiego smoka. Choć zwierzę jest malutkie i wygląda niegroźnie, w rzeczywistości może być bardzo niebezpieczne dla ludzi.
Niezwykłe stworzenie znaleziono na plaży Karon w okolicy Phuket, która przyciąga tłumy plażowiczów. Turyści muszą uważać, ponieważ zwierzę o nietypowym wyglądzie to w rzeczywistości ślimak morski, którego jad jest groźny dla człowieka. Jeden błąd i wakacje mogą zamienić się w koszmar.
Groźny ślimak na popularnej plaży
Niebieski smok pojawił się na plaży po tygodniu silnych wiatrów. Zdjęcia ślimaka zostały udostępnione na Facebooku. Widać na nich, że jest malutki, ale lepiej się do niego nie zbliżać.
- Żyją na otwartym morzu, to rzadkość spotkać je wzdłuż wybrzeża. Prawdopodobnie sprowadziły je potężne fale i wiatr - mówi Thon Thamromgnawasawat z Uniwersytetu Kasetsart.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". W Tajlandii żyje jak król. W Polsce o takich luksusach mógłby tylko pomarzyć
- Rzadko widywaliśmy niebieskie smoki w Tajlandii. Jeśli je znalazłeś, nie dotykaj ich. Jeśli przypadkowo ich dotkniesz, oczyść dłoń octem - radzi naukowiec.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Niezwykłe stworzenie żywi się jadowitymi meduzami. Dla niego ich jad jest niegroźny, ale dla człowieka bywa bardzo niebezpieczny.
Jeśli dotkniemy tego morskiego ślimaka, na skórze może pojawić się podrażnienie, wysypka lub bolesne pęcherze. W najgorszym wypadku może nawet dojść do wstrząsu alergicznego, a nawet śmierci. Lepiej więc podziwiać go z daleka.
Gdzie żyje niebieski smok?
Niebieski smok, czyli Glaucus atlanticus, ma niezwykłe ubarwienie. Zawdzięcza je prawie nieustannemu unoszeniu się na powierzchni wody. Górna połowa ciała jest niebieska, przechodząca w białą - jako kamuflaż dla ptaków drapieżnych, a dolna połowa ciała jest szaro-biała, tak że drapieżniki w wodzie prawie jej nie widzą.
Osiąga długość od 0,5 do 3 cm. Jego ciało jest spłaszczone i zwęża się ku tyłowi. Ma sześć kończyn, choć uwagę zwraca pierwsza para, która jest wyjątkowo duża w stosunku do reszty ciała.
Zwykle Glaucus atlanticus żyje w ciepłych wodach na wschodnim i południowym wybrzeżu Afryki Południowej oraz na wschodnim wybrzeżu Australii. Ostatnio jednak coraz częściej pojawia się w okolicach wybrzeży Europy.
Według doniesień mediów, ślimaki morskie spotykane były w ostatnich miesiącach w Costa Blanca w hiszpańskiej prowincji Alicante, na plażach w rejonie Torrevieja, a także w zatoce Las Estacas w Orihuela.