Trwa ładowanie...

Kotor - najciekawsze miasto w Czarnogórze

To niezwykle dobrze zachowane średniowieczne miasto leży na samym końcu Boki Kotorskiej, u podnóża masywu Lovcen.

Share
Kotor - najciekawsze miasto w CzarnogórzeŹródło: © Elena Zarubina - Fotolia.com
d89kfgc

Otoczony z trzech stron górami Lovcen, Vrmac i Dobrota Kotor był bardzo trudno dostępny (po II wojnie światowej, dla usprawnienia komunikacji, wydrążono czterokilometrowy tunel prowadzący do miasta), a opasany dodatkowo grubymi murami obronnymi, wspinającymi się po zboczach masywu Dobroty – wręcz nie do zdobycia. Dopiero zahamowanie ekspansji miejscowej floty doprowadziło go do upadku.

Miasto ma śródziemnomorski charakter, pełne jest wąskich uliczek, nieregularnych placów, świątyń i pałaców. Niesymetryczny układ pochodzi z okresu średniowiecza. Chociaż w 1979 roku Kotor został wpisany na listę UNESCO, to jego zabytki są w większości nieodrestaurowane, a nawet opustoszałe i pozamykane. Ulice Starego Miasta nie mają nazw (za to każdy dom oznaczony jest osobnym numerem), dlatego w ich plątaninie łatwo zabłądzić.

Renesansowa Brama Morska (Morska Vrata) wzniesiona została w połowie XVI w. Do Starego Miasta prowadzą jeszcze dwie powstałe w połowie XVI w.: Brama Południowa i renesansowa Brama Północna.

d89kfgc

Przechodząc przez Bramę Morską, wkracza się na Trg Oktobarske revolucije. To centralny plac starówki, tętniący życiem. Naprzeciwko Bramy Morskiej stoi Gradski toranj, wieża zegarowa zbudowana przez Wenecjan w 1602 r. Tuż obok niej widoczny jest mały monument w kształcie piramidy – średniowieczny pręgierz. Wzdłuż Trgu Oktobarske revolucije ciągnie się XV-wieczny Pałac Namiestnika Wenecji (Kneževa palata). Za nim znajduje się pałac rady miejskiej (Gradska vijećnica) z 1762 r., który w XIX w. wojska francuskie przekształciły w teatr. Przy placu warto zwrócić uwagę na XVII-wieczny pałac Bizanti (kotorskie pałace zawdzięczają swe nazwy rodzinom patrycjuszy).

Uliczka wychodząca z lewej strony hotelu Vardar prowadzi na kameralny Trg od Kina, przy którym stoi kościół św. Michała, jednonawowa, romańsko-gotycka świątynia z XIII/XIV w. na miejscu wielkiej, preromańska bazyliki. Wewnątrz zachowały się fragmenty fresków z przełomu XIV i XV w.

Uliczka wychodząca z prawej strony hotelu Vardar prowadzi na Trg Ustanka mornara. Ważne budynki stojące na placu to Archiwum Historyczne, przechowujące dokumenty związane z miastem, a także Pałac Drago, którego gotyckie, XV-wieczne oprawy okien przypominają zdobienia pałaców weneckich.

Katedra św. Trypuna (Katedrala Sv. Tripuna) dominuje w zabudowie placu. Wcześniej w tym miejscu stał zbudowany w IX w. mały preromański kościół pod tym samym wezwaniem. Budowa obecnej trójnawowej bazyliki została zakończona w 1166 r. Wnętrze skrywa wiele cennych zabytków. W skarbcu można zobaczyć srebrny relikwiarz z głową św. Trypuna zawierający szczątki patrona miasta, wyroby ze złota z XIV–XX w., przedmioty kultu religijnego z XIV–XVII w., obrazy artystów XVI-wiecznej szkoły weneckiej, tryptyk Girolama da Santa Croce. Udając się na lewo od głównego wyjścia z katedry i przechodząc pod kamienicą, dociera się do małego placu (Pijaca od salate), skąd można stąd podejść do Bramy Południowej (Vrata od Gurdića), której fragmenty pochodzą z IX w. Z placu schody pną się pomiędzy domami, prowadząc aż do usytuowanych na zboczu murów obronnych. Stąd można ogarnąć ogrom miejskich fortyfikacji. Zdecydowana większość umocnień została wzniesiona przez Wenecjan, a prace nad nimi trwały do XVIII w. Długość murów, które pną
się do wysokości 260 m n.p.m., wynosi 4,5 km, przy szerokości dochodzącej do 15 m.

d89kfgc

Wewnątrz murów obronnych znajduje się *cerkiew Matki Boskiej od Zdrowia *(Gospe od zdravlja), o której pierwsza wzmianka pochodzi z 1518 r. Matka Boska od Zdrowia stała się jej patronką po zażegnaniu jednej z licznych epidemii dżumy. Wejście do twierdzy św. Jana (Tvrđava Sv. Ivan; 260 m n.p.m.) warte jest wysiłku. Rozciąga się stąd widok na Dobrotę, Zatokę Kotorską oraz wschodnie zbocza góry Vrmac.

Powróciwszy schodami w dół do miasta, warto się skierować ku Bramie Północnej. Po minięciu absydy katedry św. Trypuna dochodzi się do bocznej ściany dawnego kościoła św. Pawła (Sv. Pavla). Jednonawową świątynię zbudowano w 1263 r. Nieco dalej stoi nieczynny kościół św. Józefa z dzwonnicą. Powstał w XVII w. Dzwon kościoła pochodzi z XV w., natomiast wewnątrz znajduje się ogromny marmurowy ołtarz z początku XVIII w.

100 m dalej znajduje się mały kościół św. Anny, pochodzący z przełomu XII i XIII w. Był wielokrotnie przebudowywany. Wewnątrz zachowały się fragmenty fresków.

Kościół Najświętszej Marii Panny (Sv. Marija Koleđata) to najpiękniejsza świątynia miasta – jednonawowa romańska kolegiata, zbudowana w 1221 r. Obok niej wznosi się dzwonnica z 1771 r. W absydzie oraz na ścianach zachodniej i południowej zachowały się fragmenty fresków z początku XIV w.

d89kfgc

Przy skwerze za kolegiatą stoi renesansowa Brama Północna (Vrata na Reku), zbudowana w 1555 r. Warto wyjść przez nią poza mury i spojrzeć na spływającą kaskadami rzekę Škudrę.

Uliczka odchodząca na zachód od kolegiaty prowadzi na Trg Bratstva i jedinstva. Znajdują się przy nim dwie cerkwie: św. Łukasza i św. Mikołaja.

Na gwarnym placu, Trg Bokeljske mornarice, znajduje się XVIII-wieczny Pałac Grgurin, w którym mieści się Muzeum Morskie prezentujące dość ciekawą ekspozycję. Główną część stanowi ekspozycja poświęcona żegludze i marynarce z okresu XVI–XVIII w. Wyeksponowano również broń białą i palną, orientalną, z XVII–XIX w.

Trasa w kierunku Trgu Oktobarske revolucije prowadzi obok kościoła św. Klary. Świątynia powstała na początku XVIII w. Jednonawowy kościół ma typową dla architektury tej części wybrzeża adriatyckiego fasadę. Wewnątrz zachwyca marmurowy ołtarz z XVIII w. Skarbiec kościelny przechowuje liczne ikony i obrazy.

d89kfgc

Po zwiedzeniu starówki warto wybrać się na spacer na interesujący zabytkowy cmentarz. W tym celu należy pójść 700 m pod górę wzdłuż drogi prowadzącej do Budvy. Przed wejściem znajduje się mogiła-pomnik rozstrzelanych marynarzy – powstańców z 1918 r. Część zachowanych nagrobków powstała jeszcze w XIX w.

Źródło: Wydawnictwo Bezdroża, "Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry".

[

Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry
Wybrzeże Chorwacji, Słowenii i Czarnogóry

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/wybrzeze-chorwacji-slowenii-i-czarnogory-przewodnik-celownik-wydanie-1-praca-zbiorowa,baccs1.htm )

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d89kfgc

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d89kfgc
d89kfgc