Trwa ładowanie...
d44v0co

Królewski cmentarz odkryto w Egipcie

Egipscy archeolodzy odkryli w południowym Egipcie królewski cmentarz z zespołem 13 grobowców, zawierających drewniane trumny - donosi serwis internetowy Yahoo News.

Share
d44v0co

_ Egipscy archeolodzy odkryli w południowym Egipcie królewski cmentarz z zespołem 13 grobowców, zawierających drewniane trumny - donosi serwis internetowy Yahoo News. _

Odkrycia w pobliżu starożytnej nekropolii w Abydos dokonał zespół naukowców, pracujący pod auspicjami Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu.

Według ekspertów, znalezisko może pochodzić z czasów Starego Państwa (ok. 3000 r. p.n.e.), z okresu rozkwitu budowy piramid w starożytności.

Archeolodzy odkryli kompleks 13 grobowców o różnych kształtach i rozmiarach, które mogą należeć do wysokich rangą królewskich urzędników oraz do budowniczych odkrytych grobowców.

Wewnątrz drewnianych trumien - których liczby dotychczas nie podano - odkrytych w grobowcach, naukowcy odnaleźli ludzkie kości. Odnaleziono także artefakty z kości słoniowej, przypominające żetony do gry w szachy.

Zdaniem ekspertów, jedyny podobny zestaw żetonów do gry planszowej, odkryty jak dotąd w Egipcie, znajdował się wśród skarbów złożonych w grobowcu faraona Tutanchamona - panującego w latach ok. 1361-1352 p.n.e. - odkrytym w pobliżu Luksoru w 1922 r. przez brytyjskiego archeologa Howarda Cartera.

(PAP)

jot/ yy/

d44v0co

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44v0co
d44v0co