Trwa ładowanie...

Krwawa droga krzyżowa na Filipinach. Tradycja, która przeraża

Ze względu na pandemię koronawirusa nie odbędzie się w tym roku słynne Senakulo, czyli krwawa droga krzyżowa na Filipinach. Tydzień temu prezydent Rodrigo Duterte otwarcie powiedział, że policja i wojsko mają strzelać do każdego, kto podczas pandemii złamie kwarantannę lub będzie stwarzać problemy.

Krwawa droga krzyżowa na Filipinach. Tradycja, która przerażaŹródło: Getty Images, fot: Dondi Tawatao / Stringer
d204cx4
d204cx4

Nigdzie na świecie obchody Wielkiego Tygodnia nie są tak spektakularne i jednocześnie szokujące, jak na Filipinach. Co roku grupa żarliwych wiernych w Wielki Piątek smaga i biczuje swoje ciała, w procesjach noszone są krzyże, a kilku śmiałków składa ofiarę poprzez ukrzyżowanie.

Wielki Tydzień na Filipinach

Rytuały te, zdaniem Filipińczyków są świadectwem wiary, aktem pokuty, a także sposobem na wybłaganie łaski.

Ulicami miast co roku przechodzi procesja, podczas której wierni odgrywają sceny z Drogi Krzyżowej. Mężczyzna, który wciela się w postać Chrystusa niesie krzyż, a podczas drogi jest popychany i biczowany. "Miarowy dźwięk biczowania stał się hipnotyzujący. Postukiwał w uszach trzecią godzinę z rzędu. Plask, plask, klak, klak. Zaskakujące, jak szybko spowszedniał ten fantasmagoryczny pochód. Ot, czyjaś krew na spodniach, moich i cudzych. Na dziecięcych buziach, na parasolach, słupach i nawierzchni. Była wszędzie. Nic nadzwyczajnego" – opisywał podróżnik Tomasz Owsiany w swojej książce "Pod ciemną skórą Filipin".

Getty Images
Źródło: Getty Images, fot: NurPhoto / Contributor

Ale to nie koniec. W Wielki Piątek Filipińczycy biczują ciała aż do krwi i dają przybijać się do krzyża prawdziwymi gwoździami. Wierzą, że mogą w ten sposób odpokutować za grzechy, wybłagać cudowne uzdrowienia czy podziękować Bogu za doznane łaski.

d204cx4

Koronawirus na Filipinach

Choć w Niedzielę Palmową Filipińczycy tłumnie przybyli do kościołów, to ze względu na pandemię koronawirusa, w tym roku obchodów Senakulo nie będzie. Msze i uroczystości z różnych kościołów można oglądać online.

Prezydent Rodrigo Duterte w telewizyjnym orędziu powiedział, że jeśli mieszkańcy nie będą przestrzegać ograniczeń, to policja i wojsko mają pozwolenie na strzelanie do takich osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kontrowersyjne drogi krzyżowe

d204cx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d204cx4