Trwa ładowanie...

Krzeszów

Atrakcją Krzeszowa jest zespół najwspanialszych budowli barokowych Śląska.

KrzeszówŹródło: Hachette Polska
dbsg9w4
dbsg9w4

Atrakcją Krzeszowa jest zespół najwspanialszych budowli barokowych Śląska.

Są to: kościół mariacki, klasztor, świątynia św. Józefa i położona w okolicy kalwaria. Wszystkie należały do cystersów, którzy osiedli w Krzeszowie w 1292 roku. Projektantem kościoła klasztornego (1726–1735) – jednej z najwspanialszych osiemnastowiecznych świątyń Europy, był prawdopodobnie sławny Kilian Ignaz Dientzenhofer. Dekoracja rzeźbiarska jego monumentalnej dwuwieżowej fasady (Ferdinand Brockhoff z zespołem) eksponuje figurę Marii orędowniczki, patronki świątyni, która wyprasza ludziom łaski Trójcy Świętej.

Uwagę zwraca ogromna kubatura kościoła z szeroką nawą poprzeczną o sklepieniach zdobionych freskami (1733–1736) pędzla wnuka Willmanna – Georga Wilhelma Neunhertza. Przestrzeń wnętrza świątyni organizują ustawione na skrzyżowaniu naw stalle (Anton Dorazil) i ołtarz główny z wielkim obrazem Petera Brandla Wniebowzięcie NMP (1732 rok). Jest on tłem dla cudownego wizerunku Matki Boskiej Łaskawej – jedynego na Śląsku zabytku malarstwa sztalugowego z epoki romańskiej (około 1240–1250). Prospekt organowy to jedyne zachowane dzieło Michaela Englera (1733–1736), sławnego organmistrza.

Do połączonego z kościołem mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich z rozebranej świątyni z pietyzmem przeniesiono średniowieczne nagrobki fundatorów i dobroczyńców klasztoru: Bolka I (zm. 1301) i Bolka II (zm. 1368). Kopuły tego dwuczłonowego wnętrza dekorował Neunhertz, rzeźby wykonał Dorazil, a obrazy olejne Scheffler. W cieniu potężnej świątyni stoi niewielki wczesnobarokowy kościół św. Józefa (1690–1696), nazywany śląską Sykstyną.

dbsg9w4

To tutaj znajduje się główne dzieło największego śląskiego malarza, Michaela Willmanna, pokrywający całą świątynię cykl fresków (1692–1695). Treść malowideł związana jest ze świętym Józefem, opiekunem Marii i Jezusa, który 20 lat wcześniej ogłoszony został patronem Rzeszy Niemieckiej i domu Habsburgów. Wśród mistrzowskich scen wyróżniają się: Ucieczka do Egiptu i Poszukiwanie noclegu w Betlejem (z autoportretem „śląskiego Rembrandta” jako oberżysty odmawiającego schronienia św. Rodzinie). Położona przy bramie opactwa zabytkowa karczma ma gierkowską jeszcze atmosferę i serwuje dania polskiej kuchni.

Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Wrocław
Autor: Beata Lejman

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj