Kujawy - najsuchsze miejsce w Polsce
Położone w cieniu opadowym
Kujawy to niedoceniany prze wielu region, położony w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego, graniczący od zachodu z Wielkopolską. Poza wieloma walorami, zarówno przyrodniczymi, jak i kulturowymi, charakteryzuje je jeszcze jedna cecha - to obszar o najmniejszej sumie opadów w Polsce. Co to oznacza?
Kujawy to niedoceniany przez wielu region, położony w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego i graniczący od zachodu z Wielkopolską. Poza wieloma walorami, zarówno przyrodniczymi, jak i kulturowymi, charakteryzuje je jeszcze jedna cecha - to obszar o najmniejszej sumie opadów w Polsce. Co to oznacza?
Błękitne tafle jezior i nitki rzek, równinny, które w okresie letnim pokrywają dywany słoneczników, niewielkie plamy lasu - tak można scharakteryzować krajobraz Kujaw. Położone są one w tzw. cieniu opadowym, czyli po zawietrznej stronie wzgórz morenowych Pojezierza Pomorskiego. Wilgotne powietrze znad Bałtyku zostaje na wyżej położonym terenie. Natomiast masy powietrza znad Atlantyku, które przynoszą deszcz chociażby nad zachodnią Wielkopolskę, tak daleko na wschód nie docierają. Dodatkowo, na mniejsze opady wpływa równinność terenu i małe zalesienie. W rezultacie, średnioroczna suma opadów na Kujawach wynosi ok. 450 mm. Największa susza występuje latem, w sierpniu. Natomiast zimą śnieg pada tu rzadziej i utrzymuje się krócej niż w innych częściach kraju. Na Kujawach odnotowuje się także najmniejszy w Polsce odpływ wód - nie przekracza on 60 mm rocznie, o ok. 40 mm mniej niż średnia krajowa. Tak niski wynik w Europie odnotowuje się jedynie nad Morzem Czarnym i na Nizinie Węgierskiej.
udm/ik