Trwa ładowanie...

Kulinarne ciekawostki z Polski. Czego trzeba koniecznie spróbować na wakacjach?

Wakacyjne wyjazdy wiążą się nie tylko z odkrywaniem ciekawych miejsc, ale także z poznawaniem zupełnie nowych smaków. Odwiedzając kolejne regiony naszego kraju, warto wejść do lokalnych restauracji i zamówić tradycyjne potrawy. Oto kilka ciekawych dań, które warto wypróbować spędzając wakacje nad Wisłą!

Kartacze Kartacze Źródło: Adobe Stock, fot: ARTUR KOTOWSKI
d4a08vr
d4a08vr

Tradycyjna kiszka ziemniaczana z Podlasia

Ziemniaki to jeden z głównych i najczęściej wykorzystywanych składników tradycyjnej kuchni z Podlasia. Nic więc dziwnego, że jednym z najchętniej wybieranych przez turystów dań serwowanych w lokalnych restauracjach jest kiszka ziemniaczana. Potrawa ta jest znana i lubiana także na Białorusi, Litwie i Suwalszczyźnie. Powstaje na bazie jelit wieprzowych, które nadziewa się tartymi ziemniakami z dodatkiem boczku lub słoniny, cebuli oraz aromatycznych przypraw.

Jest to bardzo sycące i wyraziste w smaku danie, które idealnie sprawdzi się na obiad, a także kolację. Na talerzu kiszka ziemniaczana nieco przypomina pieczoną kiełbasę – w restauracjach jest podawana z dodatkiem smażonej cebulki i skwarek, które dodatkowo podnoszą walory smakowe tego bardzo popularnego na Podlasiu dania.

Kiszka ziemniaczana Adobe Stock
Kiszka ziemniaczana Źródło: Adobe Stock

Nieco kontrowersyjny gulasz z żubra z Podlasia

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na mapie Podlasia jest Puszcza Białowieska. Na jej terenie można nie tylko podziwiać żubry w ich naturalnym środowisku, ale także zagościć w jednej z lokalnych restauracji serwujących regionalne przysmaki. Na karcie menu znajdziemy jedną, szczególnie interesującą potrawę – gulasz z żubra.

d4a08vr

Jak sama nazwa wskazuje, danie to powstaje na bazie mięsa z żubra. Jest ono mniej tłuste i kaloryczne od większości mięs, jego właściwości zdrowotne docenią więc w szczególności osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu, którego gulasz z żubra zawiera zdecydowanie mniej.

Wiele osób zada sobie jednak w pełni uzasadnione pytanie, jak to możliwe, że mięso żubra trafia na talerze? W końcu gatunek ten w Polsce znajduje się pod ochroną. Otóż, mięso jest pozyskiwane w wyniku kontrolowanego odstrzału zwierząt, który ma na celu ograniczenie ich populacji. Aby się nie zmarnowało, trafia do kuchni okolicznych restauracji lub do dalszej sprzedaży.

Góralskie placki, czyli podhalańskie moskole

Moskole to jedna z najbardziej znanych potraw serwowanych w Zakopanem i okolicach. Są to podawane na ciepło, aromatyczne placki przygotowywane na bazie mąki i tłuczonych ziemniaków, które podbijają podniebienia kolejnych turystów, goszczących na Podhalu. Moskole w lokalnych restauracjach najczęściej serwuje się z grillowanym oscypkiem, żurawiną lub z zupą borowikową, aczkolwiek spotkać je można także w towarzystwie skwarek, bryndzy lub masła czosnkowego.

Moskole Adobe Stock
MoskoleŹródło: Adobe Stock

Te tradycyjne placki po góralsku świetnie sprawdzą się na obiad lub kolację, a co najważniejsze, ich delikatny smak pokochają zarówno dorośli, jak i dzieci. Zdecydowanie warto więc je wypróbować podczas wakacyjnego pobytu w Zakopanem.

d4a08vr

Kartacze – mazurska wariacja na temat pyz

Kartacze to jedna z najbardziej znanych potraw tradycyjnej kuchni z Mazur. Wiele osób porównuje je do popularnych w całej Polsce pyz, jednak kartacze różnią się od nich nie tylko kształtem, który jest bardziej spiczasty aniżeli kulisty, ale przede wszystkim smakiem, z wyraźnie wyczuwalną nutą czosnku.

Kartacze Adobe Stock
Kartacze Źródło: Adobe Stock, fot: Arkadiusz Fajer "arfo"

Kartacze są daniem chętnie przygotowywanym na Suwalszczyźnie i na Litwie, gdzie nazywa się je cepelinami. Tradycyjne mazurskie kartacze są serwowane nie tylko z nadzieniem mięsnym, ale także grzybowym i serowym. Każdy ich wariant jest obowiązkowo podawany ze skwarkami. Zamawiając to danie, warto mieć świadomość, że jest bardzo sycące – najlepiej więc wybrać się na kartacze na obiad, abyśmy mieli czas na ich strawienie.

d4a08vr

Rolada i kluski w jednym, czyli kulebele ze Śląska

Będąc w temacie klusek, nie sposób nie wspomnieć o kulebelach – jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kuchni z Katowic. Są to okrągłe kluski nadziewane mięsem, boczkiem i ogórkiem kiszonym, które lokalnie określa się mianem odwróconej rolady.

Kulebele najczęściej podaje się polane aromatycznym sosem, z modrą i zasmażaną kapustą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj