Trwa ładowanie...

La Nina przybiera na sile. Zjawisko spowoduje mroźną zimę w Polsce?

Anomalia pogodowa La Nina wzmocniła się w ciągu ostatniego miesiąca. Według naukowców utrzyma się przez całą zimę 2021/22 i wpłynie na pogodę na półkuli północnej. Jest na to aż 90 proc. szans. Czy dzięki temu zima w Polsce będzie wyjątkowo mroźna?

Polacy mają duże szanse na kolejną białą zimęPolacy mają duże szanse na kolejną białą zimęŹródło: Adobe Stock, fot: Krzysztof Nahlik
d653oal
d653oal

La Nina polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody Oceanu Spokojnego w okolicach równika, głównie u wybrzeży Ameryki Południowej.

Jej wynikiem są bardziej intensywne opady w Indiach, Australii, Indonezji czy Afryce. Według naukowców z amerykańskiego Climate Prediction Center, istnieje 90 proc. szans, że zjawisko będzie miało wpływ na najbliższą zimę na półkuli północnej.

Jak podaje CPC, temperatura powierzchni morza w strefie równikowej Pacyfiku utrzymuje się poniżej średniej wieloletniej. Przewiduje się, że La Nina wpłynie na temperaturę i opady w Stanach Zjednoczonych w nadchodzących miesiącach.

d653oal

Anomalia może mieć wpływ na pogodę w Europie, także w Polsce. Z racji dużo większej odległości te przewidywania są jednak mniej pewne.

Atak zimy w Europie - południe pod śniegiem

Przypomnijmy, że mieszkańców niektórych europejskich krajów ujemne temperatury oraz pierwszy śnieg zdążyły już zaskoczyć w połowie października. Biały puch przysypał wówczas nawet chorwackie miejscowości.

Z kolei na początku listopada intensywne opady śniegu i temperatury poniżej 5 st. Celsjusza przyczyniły się do paraliżu komunikacyjnego w wielu regionach Półwyspu Iberyjskiego.

d653oal

Źródło: CPC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekordowa śnieżyca w północno-wschodnich Chinach. Ofiary śmiertelne i paraliż komunikacji

d653oal
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d653oal

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj