Trwa ładowanie...
d1drt5h

Lanzarote

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC+0

Waluta:

euro

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Lanzarote – jedna z Wysp Kanaryjskich należących do Hiszpanii. Bliżej z niej do Afryki niż do Europy i nazywana jest często "wyspą wiecznej wiosny". To wspaniały, gorący klimat oraz ogromna liczba wulkanów. Znajdziemy tu plaże z czarnym piaskiem i klifami, najpiękniejsze jaskinie na świecie i o wiele więcej. To miejsce, które trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Lanzarote – informacje ogólne

Wyspa Lanzarote znajduje się na Oceanie Atlantyckim, około 125 km na zachód od północnego wybrzeża Afryki. Wraz z Teneryfą, Gran Canarią i Fuerteventurą (oraz wieloma mniejszymi wysepkami) należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Chociaż od Półwyspu Iberyjskiego dzieli ją ponad 1000 kilometrów, należy do Hiszpanii. Jest dzięki temu jednym z miejsc w Unii Europejskiej znajdujących się najdalej od kontynentu.

Lanzarote otrzymała swoją nazwę od imienia pierwszego europejskiego podróżnika, który ją odkrył. Lancelotto Malocello nie był jednak pierwszym człowiekiem na wyspie. Jak podają archeolodzy, była nawet najwcześniej zamieszkiwaną spośród wszystkich Wysp Kanaryjskich. Wśród swoich sióstr nigdy nie była natomiast tą najbardziej zaludnioną. Znajduje się w jednym z najbardziej aktywnych wulkanicznie regionów na świecie.

Wyspa zawdzięcza swoje istnienie lawie i jej spektakularnym wybuchom. Lanzarote powstała dzięki podwodnym wulkanom, a w prezencie od natury otrzymała także wiele wulkanów lądowych. Znana jest także dzięki kolejnemu ze swoich przydomków – Lanzarote to "wyspa tysiąca wulkanów". W rzeczywistości jest ich tam tymczasem około 300. Wiele z nich jest aktywnych do dziś, jednak jest miejscem bezpiecznym dla turystów. Ostatnia erupcja miała tu miejsce w XIX wieku.

Lanzarote jest najdalej położoną na wschód spośród Wysp Kanaryjskich. Na południe od niej znajdziemy Fuerteventurę, a jeszcze dalej oraz nieco na zachód – wyspę Gran Canaria. Bardzo blisko stąd także do afrykańskiego Maroka. To właśnie na zachód od tego państwa znajduje się Lanzarote. W stronę Afryki skierowana jest jej stolica wraz z jej głównym portem wodnym. To miasto Arrecife nazywane tak od znajdującej się nieopodal rafy koralowej, która według legend niegdyś miała bronić całą wyspę przed piratami.

Łącznie powierzchnia Lanzarote wynosi ok. 846 km2. Mieszka tam ok. 150 tys. osób, z czego jedna trzecia to mieszkańcy stolicy. To także w Arrecife znajdziemy jedyne lotnisko na wyspie. Mowa o porcie lotniczym Lanzarote (ACE), do którego polecimy także z Polski. Wyspa głównie utrzymuje się z turystyki. Jak zobaczymy zaraz po przybyciu, Lanzarote jest pokryta lawą. Rośnie tam więc niewiele roślin, spośród których najwięcej jest palm i kaktusów. Dominują czerwone góry, wulkany i niezwykła architektura.

Wyspa Lanzarote – co warto zobaczyć?

Wybierając się na wycieczkę z Polski na Lanzarote, mamy do wyboru szeroką ofertę różnych biur podróży. Większość z nich oferuje ją jako miejsce, w którym wypoczniemy na pięknych plażach, jednak to o wiele więcej. Ta wyspa przyciągnie do siebie osoby chcące zobaczyć piękną przyrodę. W niektórych jej miejscach możemy się czuć nawet jak na innej planecie. Pierwsze, co zwróci naszą uwagę po przybyciu, to jednak domki.

Na Lanzarote buduje się tylko niewielkie domy o niemal zawsze białym kolorze. Stało się tak za sprawą słynnego architekta, Cesara Manrique, który mieszkał na wyspie. Mężczyzna projektował wiele atrakcji turystycznych, które do dziś tam znajdziemy. W wolnych chwilach walczył także z władzami, aby starały się podtrzymać niezwykłego ducha wyspy i utrzymać ją w równowadze z naturą.

Dzięki niemu wprowadzono przepisy, które zakazywały budowania czegokolwiek wyższego niż kilka pięter. Wszystkie drogi natomiast miały przypominać rozlewającą się lawę. Lanzarote wygląda tak do dziś, z wyjątkiem niektórych zakątków stolicy. Arrecife to na przykład zamek Castillo de San Gabriel, a także piękna laguna o nazwie Charco de San Ginés. To także plaże (np. Playa Reducto), przy których znajdziemy mnóstwo hoteli. Z wypoczynkiem najlepiej się jednak wstrzymać.

Największą liczbę plaż znajdziemy poza tym miastem. Jeśli na Lanzarote wybieramy się za pośrednictwem biura podróży, autokar również prawdopodobnie zabierze nas z lotniska w inne jej regiony. Wiele najpopularniejszych wycieczek zabierze nas do Playa Blanca na południowym zachodzie wyspy. Oprócz pięknej architektury, a także dużej liczby turystów, hoteli i restauracji znajdziemy tam także wulkan, na który możemy się wspiąć. To Montaña Roja, którego nazwa oznacza po prostu "czerwoną górę" i który przypomina nieco powierzchnię Marsa.

Fanów nurkowania zaciekawi także Museo Atlantico – niecodzienne podwodne muzeum z wystawami wyjątkowych rzeźb zanurzonych w błękicie oceanu. Samo Playa Blanca znajduje się w odległości niecałych 40 km od stolicy kraju (wraz z lotniskiem), jest także dobrą bazą do dalszej wycieczki. To około 20 km do Parku Narodowego Timanfaya, czyli głównej atrakcji turystycznej całego Lanzarote.

Lanzarote – wielbłądem po wulkanach

W parku Timanfaya poczujemy się jak na księżycu. Pod powierzchnią ziemi temperatura wynosi tu nawet 100 stopni Celsjusza. Przed wejściem do środka możemy tymczasem wypożyczyć sobie wielbłąda, którym będziemy zwiedzać jego tereny. Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote dostępny jest także do zwiedzania pieszo lub autokarem. Na wycieczkę można poświęcić nawet pół dnia.

Ceny zaczynają się od 8 euro. Wycieczki rozpoczynają się od położonej przy wejściu restauracji El Diablo. Najlepiej na zwiedzanie parku wybrać się wczesnym rankiem, bo wtedy po powrocie zdążymy w niej zjeść. To atrakcja sama w sobie - jednym z serwowanych tam dań jest stek grillowany ciepłem wulkanu. Przejażdżka samym autokarem to ok. 30 min, wielbłądem zajmie to natomiast dłużej. Park posiada także muzeum, w którym dowiemy się więcej na temat wyspy Lanzarote, jej wulkanów oraz erupcji lawy, która pokrywa niemal całą powierzchnię.

Wyspa Lanzarote – czarne plaże i jaskinie

Na zachodnim brzegu wyspy Lanzarote, niedaleko od parku Timanfaya, znajdziemy niewielką rybacką wioskę o nazwie El Golfo. Warto ją również odwiedzić, będąc w tych okolicach, ze względu na jezioro o nazwie Charco de los Clicos. Zobaczymy je tylko z punktu widokowego, bo jest wypełnione algami, które dają mu wyjątkowy, zielony kolor. To także jedno z kilku miejsc na wyspie, gdzie znajdziemy niecodzienne czarne plaże.

Kolejną tego typu plażę znajdziemy na południu Lanzarote. Jadąc w stronę Playa Quemada, bo o niej mowa, można odwiedzić winnice przy Timanfaya. Znajdują się w La Geria i jako jedyni na świecie, ich właściciele mogą się chwalić winoroślami uprawianymi w tak ekstremalnych warunkach. Takie wulkaniczne wino powstaje obok pełnych gejzerów Montañas de Fuego, czyli gór ognia.

Równie wiele atrakcji Lanzarote czeka na nas na północy wyspy. Znajdziemy tam na przykład najsłynniejszą pamiątkę po architekcie o nazwisku Manrique – to Jardín de Cactus, czyli jedyny w swoim rodzaju ogród botaniczny, składający się w całości z kaktusów. To ponad 1000 gatunków tej rośliny. Obiekt otwarty jest przez 7 dni w tygodniu, od godziny 10.00 do 17.45. Wstęp kosztuje niecałe 6 euro.

Najdalej na północy znajdziemy miejsce, z którego Lanzarote słynie równie mocno, co ze swoich plaż. To wulkaniczne jaskinie Cueva de los Verdes. Można je zwiedzać i posiadają nawet salę koncertową, również autorstwa Cesara Manrique. Aby tam trafić, należy jechać drogą LZ-1 i minąć Punta Mujeres. Wewnątrz znajdziemy wycieczki z przewodnikiem, a cała ich trasa to aż 2 km zwiedzania. Na końcu jaskini czeka nas nas niespodzianka – zaskakujące złudzenie optyczne.

Wyspa Lanzarote – przydatne informacje

Lanzarote, podobnie jak pozostałe Wyspy Kanaryjskie, należy do Hiszpanii, a więc także do strefy Schengen. Nie potrzebujemy więc wizy, żeby się tam znaleźć. Paszport natomiast przyda się na lotnisku, szczególnie jeśli w ramach naszego lotu przewidziane są przesiadki. Warto go ze sobą zabrać.

Wyspa Lanzarote na północy posiada również niewielką wysepkę oddaloną o 2 km o nazwie La Graciosa. Ją także można odwiedzić w trakcie podróży - z północy Lanzarote pływają do niej promy. Jest, co ciekawe, praktycznie pozbawiona mieszkańców. Mieszka tam niewiele ponad 650 osób, więc będzie dobrym wyborem, jeśli chcemy się poczuć jak na bezludnej wyspie.

W podobny sposób promy odpływają z Lanzarote do pozostałych Wysp Kanaryjskich. Możemy w ten sposób odwiedzić na przykład pobliską Fuerteventurę (na południu) i dzięki temu wycieczkę po obydwu wyspach połączymy w jedno. Na samej Lanzarote tymczasem dostępne są wypożyczalnie samochodów, dzięki którym będziemy mogli się wszędzie dostać. Będzie to dobrym pomysłem dla osób, które w ramach wycieczki na Lanzarote z biurem podróży mają wykupione tylko zakwaterowanie.

Na wyspie Lanzarote odbywa się wiele festiwali, szczególnie w okresie od czerwca do września. Wyspa posiada wiele własnych, a także kanaryjskich zwyczajów, własne stroje ludowe, a także bogatą kuchnię. Co ciekawe, najpopularniejsze są tam dania z królika. To jedno z niewielkiej liczby zwierząt dziko żyjących na wyspie. Z tego powodu sami mieszkańcy Lanzarote też otrzymali przydomek od reszty mieszkańców Wysp Kanaryjskich - ci mówią na nich "króliki”.

Lanzarote – pogoda wyspy "wiecznej wiosny"

Słońce świeci na wyspie Lanzarote niemal przez cały rok. Znajduje się blisko zwrotnika raka, dzięki czemu posiada niemal tropikalny klimat. Dzięki niewielkiej odległości od Afryki, można się tam czuć nieraz jak na pustyni. Deszcz na Lanzarote pada tylko przez dwa tygodnie w ciągu roku, a w zimie temperatura nie spada raczej poniżej 15 stopni Celsjusza. Latem temperatury na Lanzarote sięgają nawet 35-40 stopni Celsjusza.

Lanzarote
Przykładowe ceny

Ceny są tu niższe niż na pozostałych spośród Wysp Kanaryjskich. Miejscami są nawet zbliżone do polskich.
- butelka wody: 2,5 zł (w przeliczeniu)
- butelka wina: nawet od 10 złotych
Drożej, niż w Polsce jest natomiast w restauracjach. To nawet 100-200 złotych za obiad dla dwóch osób w restauracji. Dosyć tanie są natomiast bilety wstępu do atrakcji turystycznych. To zwykle od 5 do 10 euro.

Komunikacja

Wyspa Lanzarote posiada kilka linii autobusowych pomiędzy atrakcjami turystycznymi, a także pomiędzy większymi miastami. W stolicy, Arrecife znajdziemy mnóstwo taksówek. Najlepszą opcją transportu są jednak samochody do wypożyczenia dostępne na całym terenie wyspy. Lanzarote posiada także liczne promy i statki, którymi dostaniemy się na pozostałe Wyspy Kanaryjskie.

Co warto zjeść i wypić

Przeważają dania mięsne - z ryby, a także królika. Lanzarote to także kanaryjskie Papas Arrugadas con Mojo - ziemniaki w wyjątkowym, nieznanym dla reszty Europy sosie mojo. W droższych restauracjach zamówimy także Pulpo a la Plancha - czyli gotowaną ośmiornicę, a także inne owoce morza.

Położenie

Lanzarote znajduje się w pobliżu północnego wybrzeża Afryki. Jest oddalona od niego o niewiele ponad 120 km, a od samego Półwyspu Iberyjskiego (w tym Hiszpanii) o ponad 1000 km. Jest najbardziej wysuniętą w kierunku Maroka wyspą kanaryjską.

Wiza/paszport

Nie jest wymagana.

Orientacyjna odległość

ok. 3750 km od Polski

Czas lotu / jazdy samochodem

od 10 godzin samolotem (z przesiadką)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1drt5h
d1drt5h
d1drt5h