Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali nagranie. "Jaki piękny i duży"

Nadleśnictwo Wichrowo opublikował w mediach społecznościowych wideo, na którym widać występującego w Polsce gada. "Już się rozglądają za przytulnymi, wilgotnymi zakamarkami do przezimowania" - czytamy w opublikowanym poście.

Zaskroniec zwyczajny bardzo lubi przebywać na obszarach podmokłych, bagnistychZaskroniec zwyczajny bardzo lubi przebywać na obszarach podmokłych, bagnistychŹródło: Adobe Stock
duymuzz
duymuzz

Bohaterem filmu zamieszczonego w sieci przez Nadleśnictwo Wichrowo jest zaskroniec zwyczajny, gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych. Gada udało się uchwycić na nagraniu w tamtejszych lasach. Zaskrońce również powoli szykują się na nadejście zimy.

Zaskrońce powoli szykują się do zimy

"Zaskrońce łapią ostatnie ciepłe promienie słońca i już się rozglądają za przytulnymi, wilgotnymi zakamarkami do przezimowania" - czytamy w udostępnionym poście. Leśnicy zwracają przy okazji uwagę na misterną budowę tych niejadowitych węży.

"Pięknie eksponują tarczowate łuski głowy i jaskrawe, żółte plamy skroniowe oraz klinowate łuski wydłużonego ciała. Charakterystyczny ruch rozdwojonym językiem służy im jako organ węchu i smaku. Dzięki chemicznym receptorom wąż więcej wie o tym, co dzieje się w jego otoczeniu" - piszą leśnicy.

duymuzz

Zaskroniec jest niegroźny dla człowieka Jak go rozpoznać?

Leśnicy zapewniają także, że nie należy bać się tego gatunku węża, gdyż dla ludzi jest on całkowicie niegroźny. "Gdy przyjrzymy się im z bliska, możemy docenić ich niezwykłość" - podkreślają.

Chodzi m.in. o charakterystyczne żółte plamy, które znajdują się za skroniami węża. Stąd też nazwa "zaskroniec". Ta wyjątkowa cecha pozwala rozpoznać ten niejadowity dla człowieka gatunek. Typowe dla zaskrońca plamy otaczają czarne obwódki.

Ubarwienie jego ciała jest natomiast zmienne, choć zazwyczaj szarozielone lub brązowawe. Beżowy brzuch zaskrońca pokrywają zaś nieregularne czarne plamy o kształcie przypominającym kwadrat.

duymuzz

"Jaki piękny i duży"; "Fajnie popatrzeć, ale z daleka" - czytamy w komentarzach. "Niektórzy obawiają się wszystkiego i z rozkoszą zabijają wszystko, co żyje" - dodał jeden z internautów.

Sztuka podróżowania - DS4

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj