Leśnicy pokazali zdjęcie. "Świetnie, że zawitał też do nas"
Nadleśnictwa Lasów Państwowych niemalże każdego dnia dzielą się w mediach społecznościowych wyjątkowymi fotografiami lub materiałami wideo ze świata przyrody. Nadleśnictwo Wipsowo w swoim ostatnim wpisie opublikowało wyjątkowe zdjęcie. "Niezwykłe spotkanie z rysiem" - napisali leśnicy.
"Ryś jest jednym z większych drapieżników żyjących w Polsce, prowadzi dość skryty tryb życia. Jest aktywny głównie nocą" - edukuje swoich czytelników nadleśnictwo, które znajduje się ok. 30 km od Olsztyna.
Spotkanie z rysiem
Zdjęcia opublikowane przez nadleśnictwo, przedstawiające zwierzę, które na co dzień nie jest łatwo zobaczyć, wzbudziło wiele emocji. "Świetnie, że zawitał też do nas" - czytamy w komentarzach pod fotografią rysia, siedzącego na drzewie. "Też go spotkałem wiele lat temu, idąc przez las w kierunku jeziora Białego w wipsowskich lasach" - chwali się inny internauta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Z kolei, kiedy dwa miesiące temu informowaliśmy o udostępnieniu zdjęć rysia w ośnieżonej scenerii olsztyńskiego lasu, internauci stwierdzili, że tak bliskie spotkanie jest "marzeniem każdego miłośnika przyrody".
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Rysie w Polsce
Rysie są ssakami drapieżnymi, należącymi do rodziny kotowatych. To jeden z dwóch, obok żbika, dzikich gatunków kotów występujących w naszym kraju. Ich populacja w Polsce szacowana jest na zaledwie ok. 300 osobników.
Dorosły ryś może mierzyć od 100 do nawet 150 cm, z kolei wysokość w kłębie sięga 75 cm. Samce, w odróżnieniu od osobników żeńskich i młodych, prowadzą raczej samotne życie. Rysie użytkują duże areały, które w górach sięgają od ok. 100 do 140 km kw. Futro zapewnia im odpowiednią ochronę w warunkach niskiej temperatury dzięki trzem rodzajom włosia. Co ważne, w Polsce są objęte ścisłą ochroną, ze względu na bardzo małą populację. Przez to ryś figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.
Źródło: Nadleśnictwo Wipsowo