Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali zdjęcie. Ten pasożyt leczy ludzi od setek lat

Lasy Państwowe po raz kolejny zdradziły internautom interesującą ciekawostkę ze świata przyrody. Na podstawie zdjęcia opublikowanego przez Nadleśnictwo Hajnówka opowiedziały nieco więcej o pniarku brzozowym i jego właściwościach leczniczych.

Pniarek brzozowy Pniarek brzozowy Źródło: Adobe Stock, fot: Joachim Heller
d1h6flr
d1h6flr

Pniarek brzozowy występuje na całej półkuli północnej, w Polsce jest gatunkiem pospolitym. Jak sama nazwa sugeruje, wyrasta wyłącznie na brzozach (często na dużej wysokości), więc łatwo odróżnić go od innych, podobnych gatunków. Co ciekawe, można go spotkać także poza lasem na drewnie użytkowym, np. na wykonanych z brzozy słupkach, płotach itp. Młode owocniki są widoczne od sierpnia do października, ale obumarłe okazy można spotkać przez cały rok.

Jest pasożytem, który powoduje brunatną zgniliznę drewna. Jeśli zaatakuje drzewo, to rozpada się ono w końcu na proszek. Co ciekawe, zakażenie żywego drzewa następuje głównie przez rany, ale często przez wiele lat grzyb nie rozwija się, bo jego wzrost hamują mechanizmy obronne drzewa. Drzemie jednak w drzewie i zaczyna rosnąć, kiedy zostanie ono osłabione, np. przez suszę lub ścięte.

Właściwości lecznicze pniarka brzozowego

Nie każdy wie, że pniarek brzozowy to grzyb leczniczy. "Pniarek brzozowy - zwany także porkiem - to pasożyt drzewa, który… leczy ludzi od setek lat. Można go stosować jako antybakteryjny środek opatrunkowy, przyda się też w leczeniu stanów zapalnych, chorób układu pokarmowego i przy zwalczaniu pasożytów" - czytamy we wpisie leśników.

Warto podkreślić, że gatunek ten znaleziono przy szczątkach człowieka lodu z ok. 3300 roku p.n.e., a w medycynie ludowej był wykorzystywany do tamowania krwawień. Pniarek brzozowy zawiera związki chemiczne, wykazują trujące działanie na włosogłówkę, czyli pasożyta układu pokarmowego (również człowieka). Co więcej, grzyb ten bogaty jest w kwasy polyporenowe i kwas betulinowy, które mają działanie bakteriobójcze.

d1h6flr

Źródło: Lasy Państwowe, Wikipedia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj