Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali zdjęcie. Ten pasożyt leczy ludzi od setek lat

Lasy Państwowe po raz kolejny zdradziły internautom interesującą ciekawostkę ze świata przyrody. Na podstawie zdjęcia opublikowanego przez Nadleśnictwo Hajnówka opowiedziały nieco więcej o pniarku brzozowym i jego właściwościach leczniczych.

Pniarek brzozowy Pniarek brzozowy Źródło: Adobe Stock, fot: Joachim Heller
d3pv9xl
d3pv9xl

Pniarek brzozowy występuje na całej półkuli północnej, w Polsce jest gatunkiem pospolitym. Jak sama nazwa sugeruje, wyrasta wyłącznie na brzozach (często na dużej wysokości), więc łatwo odróżnić go od innych, podobnych gatunków. Co ciekawe, można go spotkać także poza lasem na drewnie użytkowym, np. na wykonanych z brzozy słupkach, płotach itp. Młode owocniki są widoczne od sierpnia do października, ale obumarłe okazy można spotkać przez cały rok.

Jest pasożytem, który powoduje brunatną zgniliznę drewna. Jeśli zaatakuje drzewo, to rozpada się ono w końcu na proszek. Co ciekawe, zakażenie żywego drzewa następuje głównie przez rany, ale często przez wiele lat grzyb nie rozwija się, bo jego wzrost hamują mechanizmy obronne drzewa. Drzemie jednak w drzewie i zaczyna rosnąć, kiedy zostanie ono osłabione, np. przez suszę lub ścięte.

Właściwości lecznicze pniarka brzozowego

Nie każdy wie, że pniarek brzozowy to grzyb leczniczy. "Pniarek brzozowy - zwany także porkiem - to pasożyt drzewa, który… leczy ludzi od setek lat. Można go stosować jako antybakteryjny środek opatrunkowy, przyda się też w leczeniu stanów zapalnych, chorób układu pokarmowego i przy zwalczaniu pasożytów" - czytamy we wpisie leśników.

Warto podkreślić, że gatunek ten znaleziono przy szczątkach człowieka lodu z ok. 3300 roku p.n.e., a w medycynie ludowej był wykorzystywany do tamowania krwawień. Pniarek brzozowy zawiera związki chemiczne, wykazują trujące działanie na włosogłówkę, czyli pasożyta układu pokarmowego (również człowieka). Co więcej, grzyb ten bogaty jest w kwasy polyporenowe i kwas betulinowy, które mają działanie bakteriobójcze.

d3pv9xl

Źródło: Lasy Państwowe, Wikipedia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

"Halo Polacy". Ile jest Polski na Malcie? "Jan Paweł II był tu dwa razy"

d3pv9xl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pv9xl