Lhasa w Tybecie - otwarta dla turystów od 1 maja
Stolica Tybetu zostanie ponownie otwarta dla turystów od 1 maja - postanowiły lokalne władze komunistyczne. Lhasa była zamkniętym miastem od wybuchu antychińskich zamieszek w połowie marca.
_ Stolica Tybetu zostanie ponownie otwarta dla turystów od 1 maja - postanowiły lokalne władze komunistyczne. Lhasa była zamkniętym miastem od wybuchu antychińskich zamieszek w połowie marca. _
\"Komitet partyjny w Tybecie zdecydował wczoraj, że Lhasa otworzy się dla turystów od 1 maja, od razu dla turystów chińskich i zagranicznych\" - powiedział AFP przedstawiciel biura turystyki w Lhasie.
Tybet zamknięto dla turystów i dziennikarzy po zamieszkach, które wybuchły 14 marca i rozszerzyły się na przyległe chińskie prowincje, w których mieszkają Tybetańczycy, domagający się powrotu swego przywódcy Dalajlamy XIV i respektowania ich praw.
W zamieszkach śmierć poniosło około 140 osób.
Większości cudzoziemców - pracownikom agencji turystycznych, organizacji humanitarnych, nakazano wtedy wyjazd. Agencjom turystycznym polecono, by nie występowały o zezwolenia, obowiązujące turystów, na wjazd do Tybetu.
W ubiegłym tygodniu swoje podwoje otworzył kompleks pałacowy Potala. Był on zimową rezydencją dalajlamów do czasu powstania przeciwko Chińczykom i ucieczki w 1959 roku z Tybetu obecnego Dalajlamy XIV. Pałace, zbudowane z gliny, kamieni i drewna bez użycia gwoździ, wznoszą się nad Lhasą na długości ok. 1,5 km i obszarze 41 hektarów.
Potala z grobami 8 z 14 dalajlamów nadal jest miejscem świętym dla Tybetańczyków. Cały kompleks, wpisany na listę dziedzictwa kultury UNESCO, jest masowo odwiedzany przez turystów.
Powołując się na biuro turystyki regionalnej, agencja Xinhua podała, że cały Tybet zostanie od 1 maja otwarty dla turystów. Biuro turystyki regionalnej, z którym skontaktowała się AFP odmówiło skomentowania tej informacji.
Zgodnie z przewidywaniami, wybudowana dwa lata temu linia kolejowa do Lhasy zwiększyła napływ turystów do Tybetu. Z turystyki region czerpie 14 proc. swojego PKB - 668 mln dolarów. Dla nowobogackich Chińczyków stał się głównym celem turystycznym.
Wang Songping z tybetańskiego biura turystyki przewiduje, że w tym roku wpływy z turystyki wzrosną o 24 procent, a turystów przyjedzie 5 mln - więcej niż żyjących w Tybecie 2,8 mln Tybetańczyków.
Lhasa, pół wieku temu miasto o wybitnie tybetańskim charakterze i zaledwie 20 tys. mieszkańców, coraz bardziej przypomina jedno z chińskich miast. Rozciąga się obecnie na ponad 35 kilometrach kwadratowych, podczas gdy stara tybetańska Lhasa zajmuje zaledwie kilometr kwadratowy.
(PAP)
klm/ ap/