Trwa ładowanie...

Lotnisko Amsterdam-Schiphol (AMS). Jak dotrzeć do centrum miasta?

Przez lotnisko Amsterdam-Schiphol przewija się rocznie prawie 50 milionów pasażerów. Jak dotrzeć do centrum miasta?

Lotnisko Amsterdam-Schiphol (AMS). Jak dotrzeć do centrum miasta?Źródło: Shutterstock.com
d1jqrv0
d1jqrv0

Amsterdam – z lotniska do centrum taksówką

Taksówkę można zamówić już przed przybyciem do portu lotniczego Amsterdam-Schiphol. W tym celu należy skontaktować się z Schiphol Transfer Assistance (STA) pod numerem telefonu +31 20 601 3400. Dostępne są zwykłe pojazdy, luksusowe samochody używane głównie do celów biznesowych oraz wygodne minibusy na większą ilość pasażerów. Koszt przejazdu z lotniska do centrum Amsterdamu standardową taksówką to co najmniej 40-50 euro – warto podzielić ten koszt między kilku pasażerów. Podróż trwa kilkanaście minut.

Amsterdam – z lotniska do centrum autobusem

Na zewnątrz hali przylotów i odlotów znajduje się Schiphol Plaza, gdzie zatrzymują się autobusy wszystkich 24 linii, kursujących z i na lotnisko w Amsterdamie. Do wyboru są połączenia standardowe oraz ekspresowe (Interliner). Na lotnisku oraz na większości stacji dostępne są żółte biletomaty, w których kupuje się kartę transportu miejskiego. Kredyt na karcie powinien wynosić co najmniej 10 euro. Przy każdorazowym wejściu i wyjściu z autobusu należy przyłożyć kartę do czytnika w pojeździe. Około półgodzinna trasa do Amsterdamu kosztuje 3,80 – to cena jednorazowego biletu autobusowego. Co ciekawe, koszt przejażdżki autobusem jest taki sam, jak pociągiem, ale trwa dwa razy dłużej.

Amsterdam – z lotniska do centrum pociągiem

Pod budynkiem terminala (na dolnym poziomie) znajduje się wybudowana w 1978 roku stacja kolejowa, z której pociągi odchodzą średnio co 10 minut w ciągu dnia i co około godzinę także nocą. Po maksymalnie 25 minutach podróży można dojechać na Dworzec Centralny, stację Amsterdam Zuid bądź do centrum konferencyjnego Amsterdam RAI. Kursują tu także międzynarodowe pociągi z Niemiec oraz Belgii.

Warto korzystać z kart elektronicznych, zwanych OV-chipkaart. Ich różne rodzaje obowiązują w autobusach, pociągach, metrze i nie trzeba pamiętać, aby nosić przy sobie papierowe bilety. W pociągach obowiązuje minimalne doładowanie karty za 20 euro.

d1jqrv0

Amsterdam – z lotniska do centrum – wynajem samochodu

Na terenie terminalu w Amsterdamie znajdują się wypożyczalnie samochodów – należy podążać na znakami „Car rental”. Auto można zamówić wcześniej lub sprawdzić dostępne modele już na miejscu. Zjazd z lotniska w Amsterdamie jest dość dobrze oznakowany. Najczęściej wybierana trasa to autostrada A4. Zwraca się zawsze pojazd zatankowany.

Dane teleadresowe oraz współrzędne geograficzne lotniska Amsterdam-Schiphol to:

Luchthaven Schiphol, Postbus 7501, 1118 ZG Schiphol, Nederland;

0900-0141 – z numerów holenderskich, +31-207940800 – spoza Holandii;

52°18′31″N 4°45′50″E.

d1jqrv0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jqrv0