Lwów. Krypty katedralne udostępnione jako schron dla mieszkańców
Krypty pod katedrą łacińską w centrum Lwowa zostały udostępnione jako schron dla mieszkańców. - To miejsce jest otwarte dla każdego, a my zawsze reagujemy słysząc alarm przeciwlotniczy - mówi Krzysztof Szebla wikariusz katedry łacińskiej we Lwowie.
- Tutaj w centrum miasta mamy o tyle dobrze, że jesteśmy bezpośrednimi odbiorcami komunikatów z ostrzeżeniami o alarmach przeciwlotniczych, bo pozostałością po czasach komunistycznych są megafony zlokalizowane w tej okolicy - podkreślił Szebla w rozmowie z PAP.
Jak dodał, mieszkańcy poza centrum muszą korzystać ze specjalnych informacji wysyłanych przez komunikatory społeczne lub z ostrzeżeń podawanych w radio lub telewizji.
- Jeżeli tylko pojawia się informacja o alarmie przeciwlotniczym, to informujemy też o tym księży z okolicznych parafii. Różnie z tymi alarmami jest, czasem są trzy, cztery w ciągu dnia, w nocy podobnie. Wtedy reagujemy, zbieramy się w bezpiecznym miejscu - przekazał.
Krypty zamienione w schron
Szelba dodał, że pod katedrą łacińską przygotowane zostały krypty katedralne, które w przyszłości zostaną udostępnione turystom do zwiedzania, ale obecnie wykorzystywane są do ochrony. Takie krypty znajdują się też pod kościołem garnizonowym.
Katedra łacińska to potoczna nazwa bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jednego z najstarszych kościołów Lwowa, znajdującego się przy południowo-zachodnim narożniku lwowskiego rynku.
- Staramy się zawsze reagować na alarmy. Jednak faktycznie widać, że niektórzy się przejmują bardziej, inni mniej. Niektórzy ufają, że to piękne miejsce zostanie oszczędzone - powiedział.
Uciekają przed wojną z przystankiem we Lwowie
Wikariusz ma nadzieję, że miasto, które jest taką perełką jednak przetrwa. - Dużo ludzi, którzy uciekają przed wojną ze wschodniej Ukrainy zatrzymuje się we Lwowie chcąc to miasto jeszcze zobaczyć - stwierdził.
Lwów to jedno z najpiękniejszych miast Ukrainy posiadające mnóstwo zabytków. Leży ok. 80 km od polskiej granicy, dlatego też było chętnie odwiedzane przez Polaków. Historyczne centrum Lwowa zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. W centralnej części Rynku Starego Miasta znajduje się budynek ratusza z XIX wieku.
Sztuka podróżowania - DS7
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski