Trwa ładowanie...

Hotele pełne uchodźców i dziennikarzy. "Nie były na to przygotowane"

Hotele i obiekty noclegowe w miejscowościach leżących blisko granicy z Ukrainą nie były na to przygotowane. W spokojnych, przyjmujących zazwyczaj garstkę turystów, obiektach dziś urywają się telefony od kolejnych pytań o wolne pokoje dla uchodźców i dziennikarzy. Niektórzy udostępniają je za darmo, inni odpłatnie. Wszyscy pracują na pełnych obrotach.

Uchodźcy z Ukrainy na dworcu kolejowym w Przemyślu we wtorek 15 marca 2022 r. Uchodźcy z Ukrainy na dworcu kolejowym w Przemyślu we wtorek 15 marca 2022 r. Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
dlgr3j3
dlgr3j3

O nocleg w przygranicznych miejscowościach trudno już od 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła wojenne działania na Ukrainie.

Szansy na dłuższy przystanek uchodźcy szukają przede wszystkim w pierwszych większych miastach, leżących wzdłuż granicy z Ukrainą. Wśród nich są: Przemyśl, Tomaszów Lubelski, Zamość czy Chełm. Niektórzy nie chcą spać w prywatnych mieszkaniach czy halach i szukają noclegów w hotelach. Ale ze względu na masową migrację cywilów, na nocleg z dnia na dzień w wielu z nich nie ma szans.

Uchodźcy przekraczające przejście graniczne w Medyce często kierują się do Przemyśla PAP
Uchodźcy przekraczające przejście graniczne w Medyce często zatrzymują się w Przemyślu Źródło: PAP

- Taką tendencję widać zwłaszcza w Przemyślu. Już w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, znacznie wzrosła liczba zapytań o wolne noclegi w mieście i wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Dotyczy to przede wszystkim terminów "na już" - mówi nam Katarzyna Stępień z portalu Nocowanie.pl. - Miejsca rozchodzą się szybciej niż zazwyczaj. Tym bardziej, że bazy noclegowe nie są tak rozbudowane, jak w przypadku dużych miast czy turystycznych kurortów - dodaje.

dlgr3j3

Choć hotelarze i właściciele pensjonatów chcieliby przyjmować wszystkich z otwartymi ramionami, to czasem po prostu się nie da. Jeśli jednak są miejsca, to w większości opłaty za noclegi pobierane są na normalnych zasadach, ale są również przedsiębiorcy, którzy decydują się udostępnić uchodźcom pokoje, a nawet całe obiekty za darmo.

- Na stronach, które stworzyliśmy, by łączyć ludzi mogących dać nocleg z osobami, które takiej pomocy potrzebują, widać sporo takich ogłoszeń. Jest to kwestia indywidualna - dodaje Katarzyna Stępień. Jest też wielu sponsorów, którzy decydują się opłacić pobyt uchodźców w obiektach noclegowych.

Dostępność pokojów zmienia się z godziny na godzinę

Rotacja miejsc noclegowych w tej części Polski jest obecnie tak duża, że ich dostępność w serwisach noclegowych zmienia się z godziny na godzinę. Na Booking.com w środę 16 marca liczba obiektów, które mogły zaoferować nocleg "na już" wahała się od 2 do 18 proc.

dlgr3j3

Wolne miejsca były tego dnia m.in. w Zamościu, gdzie na tamtą chwilę zarezerwowanych było 72 proc. dostępnych pokojów czy w Rzeszowie, gdzie zarezerwowano 80 proc. bazy noclegowej. Miejsc brakowało natomiast w takich miastach, jak: Chełm, Przemyśl czy Tomaszów Lubelski. Pojedyncze wolne pokoje można było znaleźć w mniejszych miastach, jadąc na zachód.

W dniu 16.03.2022 r. w Tomaszowie Lubelskim brak wolnych pokojów Booking.com
W dniu 16.03.2022 r. w Tomaszowie Lubelskim brak wolnych pokojów Źródło: Booking.com

Skontaktowaliśmy się bezpośrednio z hotelem Regent w Pawłowie. Obiekt znajduje się ok. 20 km na zachód od Chełma, blisko przejścia granicznego Dorohusk-Jagodzin. Spytaliśmy, czy mają jeszcze wolne pokoje, i czy obecnie przebywa tam wielu uchodźców. - Tak, tak, tak – dopowiedziała pospiesznie pani w słuchawce, a w tle słychać było donośny gwar.

dlgr3j3

Jak przyznają lokalni hotelarze, takiej liczby rezerwacji i rotacji gości przygraniczne miejscowości nie miały nigdy wcześniej. - Proszę po prostu odświeżać Booking. Jak tylko zwalnia się jakiś pokój, od razu zamieszczam go w serwisie. Nic więcej nie mogę zrobić – mówiła recepcjonistka.

Wszyscy mierzą się ze skutkami wojny w Ukrainie

Obecna sytuacja jest tam dla wszystkich zupełnie nowa. Przedsiębiorcy mają nie tylko ograniczoną bazę noclegową, ale i kłopoty organizacyjne. Bariera językowa i brak rąk do pracy to istotne problemy zarówno mieszkańców, jak i pracowników hoteli.

dlgr3j3

Odczuła to nasza czytelniczka pani Sylwia Moskal, która pracuje w firmie szkoleniowej i każdego tygodnia wyjeżdża do innego miasta w Polsce. Kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę jechała przeprowadzić szkolenie w Przemyślu. Miejsce do spania znalazła godzinę drogi piechotą od pracy.

Na platformie Booking.com w dniu 16.03.2022 w Przemyślu brak wolnych miejsc Booking.com
Na platformie Booking.com w dniu 16.03.2022 w Przemyślu brak wolnych miejsc Źródło: Booking.com

- Hotel, w którym spałam, był pełny. Podobnie, jak parking. Rejestracje pokazywały, że goście przyjechali nie tylko z różnych stron Polski, ale i z Niemiec i Ukrainy. Przy meldowaniu okazało się, że było tam kilka ekip dziennikarskich m.in. z Korei i Anglii. Dodatkowo co chwilę dzwonił telefon od osób poszukujących miejsca do spania - mówi w rozmowie z WP Sylwia Moskal. - Było widać, że recepcjonistki nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tego typu klientami. Nie były przygotowane przede wszystkim językowo, ale i kadrowo. Wcześniej o tej porze roku hotel świecił pustkami, a odwiedzający go goście byli albo Ukraińcami, albo Polakami wybierającymi się na wycieczkę autokarową do Lwowa - dodaje.

Sztuka podróżowania - DS7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj