Trwa ładowanie...

Magiczne miejsce u naszych sąsiadów. Trudno się nie zakochać

Czechy to prawdziwa kopalnia pomysłów na weekendowe wypady czy krótsze i dłuższe przystanki na trasie np. do Włoch czy Chorwacji. Jednym z miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest Czeski Krumlov, szczególnie że w 2022 roku mija 30 lat od wpisania historycznego centrum na listę UNESCO. To miasto zaskakuje na każdym kroku i zdecydowanie należy do najpiękniejszych nie tylko w Czechach.

Share
Czeski Krumlov zachwyca położeniemCzeski Krumlov zachwyca położeniemŹródło: WP, fot: Iwona Kołczańska
dbyuu2w

Do Czeskiego Krumlova trafiłam, wracając z urlopu w Alpach. Nocleg w zabytkowym centrum był strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu tuż po śniadaniu można wyruszyć na spacer plątaniną wąskich uliczek i poczuć niezwykłą atmosferę budzącego się ze snu miasta.

Czeski Krumlov - czas zatrzymał się tam w średniowieczu

Czeski Krumlov o poranku ma ogromnie dużo uroku - nie ma jeszcze zbyt wielu turystów, więc można spokojnie rozkoszować się jego niepowtarzalnym klimatem. Prędzej czy później trafimy na urokliwy Náměstí Svornosti, czyli główny rynek. Plan kwadratu, rozkład domów i otwarcie ulic przypominają, że miasto powstało w średniowieczu.

Czeski Krumlov zachęca do spaceru WP
Czeski Krumlov zachęca do spaceruŹródło: WP, fot: Iwona Kołczańska

Front stojącego przy rynku ratusza pochodzi z początku XVII wieku. Na fasadzie namalowano cztery herby: Eggenbergów, ziem czeskich, Schwarzenbergów i herb Czeskiego Krumlova. Nad rynkiem dominuje kolumna morowa z figurą Niepokalanej Najświętszej Marii Panny i ośmiu świętych, patronów miasta i obrońców przed dżumą.

dbyuu2w

Drewnianym mostem przechodzimy na drugi brzeg Wełtawy, zachwycając się widokiem na Most Płaszczowy, jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Krumlova. To jego najbardziej nie mogłam się doczekać i absolutnie mnie nie zawiódł.

Most Płaszczowy to jedna z największych atrakcji Krumlova WP
Most Płaszczowy to jedna z największych atrakcji KrumlovaŹródło: WP, fot: Iwona Kołczańska

Most Płaszczowy - atrakcja Czeskiego Krumlova

Znajdujący się na terenie zamku most składa się z wysokich arkad, które podtrzymują dwa piętra krytych korytarzy łączących sale zamkowe z teatrem barokowym i ogrodem. Budowla pochodzi z 1777 roku.

dbyuu2w

Balustrady mostu zdobią kopie barokowych rzeźb św. Antoniego Padewskiego, św. Feliksa z Kantalicjo, św. Wacława i św. Jana Nepomucena, a ich oryginały znajdują się w zamkowym lapidarium.

Most Płaszczowy w Czeskim Krumlovie WP
Most Płaszczowy w Czeskim KrumlovieŹródło: WP, fot: Iwona Kołczańska

Most Płaszczowy to zdecydowanie punkt obowiązkowy wizyty w Czeskim Krumlovie, szczególnie, że roztacza się z niego także wspaniały widok na stare centrum miasta, Wełtawę i zielone pagórki w oddali.

Oryginały rzeźb znajdują się w zamkowym lapidarium WP
Oryginały rzeźb znajdują się w zamkowym lapidariumŹródło: WP, fot: Iwona Kołczańska

Kompleks zamkowo-pałacowy w Czeskim Krumlovie jest drugim co do wielkości w Czechach, po Zamku Praskim. Znajduje się tu najstarszy na świecie teatr barokowy, który powstał w 1680 roku. W jednej z najstarszych i najcenniejszych budowli kompleksu zamkowego, tzw. Zameczku, mieści się z kolei Muzeum Zamkowe.

dbyuu2w

- To urokliwe, średniowieczne miasto, jak i cały region Czech Południowych cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów - mówi w rozmowie z WP Ivana Bílkova, dyrektor Czech Tourism w Polsce.

Czeski Krumlov o poranku WP
Czeski Krumlov o porankuŹródło: WP, fot: Iwona Kołczańska

W Krumlovie warto się zatrzymać podczas podróży autem na południe Europy, ale ten zakątek Czech świetnie nadaje się także na dłuższy pobyt.

- Oprócz ciekawych zabytków przyciągają ich także aktywne atrakcje w okolicy Czeskiego Krumlova, m.in. łatwe trasy rowerowe i spływy na raftach po rzece Wełtawie. Zaletą dla miłośników aktywnego wypoczynku jest także piękna, nieskażona przemysłem przyroda. Miasto bywa nazywane Bramą Szumawy – największego czeskiego parku narodowego - dodaje Ivana Bílkova.

dbyuu2w

Z myślą o polskich turystach została przygotowana strona internetowa w języku polskim prezentująca atrakcje Czeskiego Krumlova i całego regionu: www.jiznicechy.cz/pl.

Iwona Kołczańska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Praga czeska na urlop. Punkty obowiązkowe do zobaczenia

dbyuu2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbyuu2w
dbyuu2w