Magiczne miejsce u naszych sąsiadów. Trudno się nie zakochać
Czechy to prawdziwa kopalnia pomysłów na weekendowe wypady czy krótsze i dłuższe przystanki na trasie np. do Włoch czy Chorwacji. Jednym z miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić, jest Czeski Krumlov, szczególnie że w 2022 roku mija 30 lat od wpisania historycznego centrum na listę UNESCO. To miasto zaskakuje na każdym kroku i zdecydowanie należy do najpiękniejszych nie tylko w Czechach.
Do Czeskiego Krumlova trafiłam, wracając z urlopu w Alpach. Nocleg w zabytkowym centrum był strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu tuż po śniadaniu można wyruszyć na spacer plątaniną wąskich uliczek i poczuć niezwykłą atmosferę budzącego się ze snu miasta.
Czeski Krumlov - czas zatrzymał się tam w średniowieczu
Czeski Krumlov o poranku ma ogromnie dużo uroku - nie ma jeszcze zbyt wielu turystów, więc można spokojnie rozkoszować się jego niepowtarzalnym klimatem. Prędzej czy później trafimy na urokliwy Náměstí Svornosti, czyli główny rynek. Plan kwadratu, rozkład domów i otwarcie ulic przypominają, że miasto powstało w średniowieczu.
Front stojącego przy rynku ratusza pochodzi z początku XVII wieku. Na fasadzie namalowano cztery herby: Eggenbergów, ziem czeskich, Schwarzenbergów i herb Czeskiego Krumlova. Nad rynkiem dominuje kolumna morowa z figurą Niepokalanej Najświętszej Marii Panny i ośmiu świętych, patronów miasta i obrońców przed dżumą.
Drewnianym mostem przechodzimy na drugi brzeg Wełtawy, zachwycając się widokiem na Most Płaszczowy, jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Krumlova. To jego najbardziej nie mogłam się doczekać i absolutnie mnie nie zawiódł.
Most Płaszczowy - atrakcja Czeskiego Krumlova
Znajdujący się na terenie zamku most składa się z wysokich arkad, które podtrzymują dwa piętra krytych korytarzy łączących sale zamkowe z teatrem barokowym i ogrodem. Budowla pochodzi z 1777 roku.
Balustrady mostu zdobią kopie barokowych rzeźb św. Antoniego Padewskiego, św. Feliksa z Kantalicjo, św. Wacława i św. Jana Nepomucena, a ich oryginały znajdują się w zamkowym lapidarium.
Most Płaszczowy to zdecydowanie punkt obowiązkowy wizyty w Czeskim Krumlovie, szczególnie, że roztacza się z niego także wspaniały widok na stare centrum miasta, Wełtawę i zielone pagórki w oddali.
Kompleks zamkowo-pałacowy w Czeskim Krumlovie jest drugim co do wielkości w Czechach, po Zamku Praskim. Znajduje się tu najstarszy na świecie teatr barokowy, który powstał w 1680 roku. W jednej z najstarszych i najcenniejszych budowli kompleksu zamkowego, tzw. Zameczku, mieści się z kolei Muzeum Zamkowe.
- To urokliwe, średniowieczne miasto, jak i cały region Czech Południowych cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów - mówi w rozmowie z WP Ivana Bílkova, dyrektor Czech Tourism w Polsce.
W Krumlovie warto się zatrzymać podczas podróży autem na południe Europy, ale ten zakątek Czech świetnie nadaje się także na dłuższy pobyt.
- Oprócz ciekawych zabytków przyciągają ich także aktywne atrakcje w okolicy Czeskiego Krumlova, m.in. łatwe trasy rowerowe i spływy na raftach po rzece Wełtawie. Zaletą dla miłośników aktywnego wypoczynku jest także piękna, nieskażona przemysłem przyroda. Miasto bywa nazywane Bramą Szumawy – największego czeskiego parku narodowego - dodaje Ivana Bílkova.
Z myślą o polskich turystach została przygotowana strona internetowa w języku polskim prezentująca atrakcje Czeskiego Krumlova i całego regionu: www.jiznicechy.cz/pl.
Iwona Kołczańska, dziennikarka Wirtualnej Polski