Trwa ładowanie...

Maha AlBulushi - to ona otworzyła arabskim kobietom drogę do nieba

Mówią o niej "duma Omanu". Nie bez powodu. Maha AlBulushi to pierwsza kobieta na stanowisku pierwszego oficera w lotnictwie cywilnym, pochodząca z tego kraju. W pracy siedzi za sterami Airbusa A330 lub Boeinga 737s, a jej zdjęcia na Instagramie biją rekordy popularności.

Maha AlBulushi - to ona otworzyła arabskim kobietom drogę do niebaŹródło: Instagram.com
dgph5p6

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że Maha otworzyła innym kobietom drogę do nieba. Odkąd rozpoczęła pracę na zdominowanym przez mężczyzn stanowisku, przełamała pewne bariery, które w krajach arabskich są szczególnie ciężkie do przeskoczenia. – Cieszy mnie to, że mogę inspirować inne kobiety w krajach arabskich, nie tylko w Omanie – mówi.

Maha podróżowała z rodziną od dziecka. Nie chciała być fryzjerką, sprzedawczynią czy nauczycielką. Już od najmłodszych lat marzyła o pracy za sterami samolotu. – Rodzice zawsze myśleli, że zmienię zdanie – wspomina. – Ale odkąd na poważnie weszłam w ten biznes, to zawsze mnie wspierali.

Omanka ma dyplom z marketingu, ale na co dzień, jako pilot, lata na średnich i długich dystansach. Pracuje u narodowego przewoźnika - Oman Air - na stanowisku starszego pierwsze oficera, czyli drugiego (po kapitanie) pod względem rangi pilota statku powietrznego. Awans w liniach lotniczych jest uzależniony od starszeństwa u danego przewoźnika. W efekcie pierwszy oficer może mieć więcej doświadczenia niż kapitan. I tak często jest w przypadku Mahy.

Kobieta podkreśla, że marzenia to jedno, ale w tej pracy liczy się coś jeszcze. – Od pasji powinno się zaczynać, ale sukces w tym zawodzie jest możliwy tylko dzięki ciężkiej pracy – dodaje. – Liczy się też umiejętność obracania przeciwności losu w mocne strony.

dgph5p6

Na lotniskach wciąż przecierają oczy ze zdumienia, gdy przez szybę dostrzegają arabską piękność, ale w Omanie Mahę zna każdy – jest tam niczym celebrytka. Powoli na całym świecie też robi się o niej coraz głośniej. To dzięki jej aktywności w mediach społecznościowych.* Jej profil na Instagramie śledzi ponad 90 tys. osób, czyli tyle ile… Edytę Górniak.* Nie trzeba być specjalnie spostrzegawczym, żeby zauważyć, że Maha to piękna kobieta, dlatego jej posty na Instagramie zbierają codziennie tysiące serduszek.

W sieci kobieta publikuje zazwyczaj selfie (zawsze w tradycyjnym nakryciu głowy), czasem widoki z różnych miejsc na świecie, które odwiedza. Głównie z tropikalnych wysp czy ciepłych krajów, bo za zimą nie przepada. Uwielbia papugi, dlatego często na zdjęciach pozuje właśnie z nimi – nawet za sterami samolotu.

dgph5p6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgph5p6