Trwa ładowanie...

Majówka na świeżym powietrzu. Najlepsze miejsca na spacer po lesie

Majówkę w większości spędzimy w domu. Nie oznacza to jednak, że musimy zamykać się w czterech ścianach. Lasy i parki pozostają otwarte, więc można odetchnąć świeżym powietrzem i nacieszyć oczy budzącą się do życia przyrodą.

Bory TucholskieBory TucholskieŹródło: Pixabay
d1v44fs
d1v44fs

Turyści, którzy mieli nadzieję na to, że podczas majówki zmienią otoczenie i na kilka oderwą się od codziennych spraw, muszą inaczej zorganizować ten czas. Jedną z możliwości jest spacer po lesie. W bliższej i trochę dalszej okolicy miast nie brakuje zielonych enklaw, witających turystów spragnionych kontaktów z naturą.

A plany wyjazdowe? Te zawsze można zrealizować w innym terminie. Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl informuje, że dużą popularnością cieszy się kolejny długi weekend, które przypada za około półtora miesiąca.

- Na pewno niedługo dowiemy się, ile jeszcze potrwają obostrzenia związane z wynajmem noclegów. Z naszych obserwacji wynika jednak, że turyści patrzą optymistycznie i planują wyjazdy na długi weekend w czerwcu. Liczą bowiem na powtórkę sprzed roku, gdy obiekty noclegowe wznowiły działalność zaraz po majówce - mówi Kamila Miciuła.

d1v44fs

Spacer po lesie z korzyścią dla zdrowia

Ludzie potrzebują kontaktu z przyrodą, dlatego też spacer po lesie jest najszybszym sposobem na wypoczynek na łonie natury. Oprócz tego wyjazd za miasto odgrywa ważną rolę dla zdrowia. Powstało na temat wiele publikacji naukowych, które starają się to udowodnić.

Na pewno na niektórych kontakt z naturą działa odstresowująco. Z własnego doświadczenia wiemy, że już kilka minut spaceru po lesie wystarczy, by poprawić samopoczucie. Jest to więc idealne miejsce, aby odpocząć od codziennego zgiełku, z dala od miasta i ludzi. Każdy krok na leśnej ścieżce zmniejsza poziom frustracji - złość rozpływa się gdzieś w powietrzu, w zieleni, a my czujemy się szczęśliwsi.

Kampinoski Park Narodowy Wikimedia Commons
Kampinoski Park Narodowy Źródło: Wikimedia Commons, fot: Yarek shalom

Spacer po lesie – Puszcza Kampinoska i Bory Tucholskie

Właściwie nie ma najlepszego miejsca na spacer po lesie - każdy potrzebuje czego innego. Niektórzy lubią błądzenie pomiędzy drzewami, z dala od utartych ścieżek. Inni natomiast trzymają się wyznaczonych szlaków, które prowadzą do przyrodniczych ciekawostek.

d1v44fs

Na pewno w dobrej sytuacji są mieszkańcy Warszawy, ponieważ w samej stolicy, jak też okolicy miasta, mogą znaleźć wiele miejsc, idealnych na spacer pośród drzew. Za jedno z piękniejszych na pewno można uznać Puszczę Kampinoską. Na spacerowiczów czekają różnorodne krajobrazy: bagienne łąki, wiekowy, ponad dwustuletni drzewostan, liczne pomniki przyrody a nawet wydmy.

Prawdziwą perełką są również Bory Tucholskie, które można polecić mieszkańcom północnej części kraju. To jeden z największych kompleksów lasów sosnowych. Między drzewami biegną liczne ścieżki rowerowe i spacerowe. Przy słonecznej pogodzie i wysokiej temperaturze spacerowiczów odurza zapach igliwia oraz żywicy. Mając okazję, na pewno warto zaplanować spacer po zawsze zielonych Borach Tucholskich.

Puszcza Solska Wikimedia Commons
Puszcza SolskaŹródło: Wikimedia Commons, fot: Pankrzysztoff

Puszcza Solska i Lasy Kozłowieckie - poznaj lasy na wschodzie

Również wschód kraju może przyciągać wspaniałymi lasami. To nie tylko Puszcza Piska na Mazurach czy Puszcza Białowieska na Podlasiu. Mieszkańcy województwa lubelskiego polecają spacer po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym, który położony jest tylko pół godziny drogi od stolicy regionu Lublina. Lasy Kozłowieckie są całkiem dobrze przygotowane na przyjęcie turystów, którzy znajdą tu parkingi leśne oraz dobrze oznakowane ścieżki spacerowe.

Ciekawym, ale też mniej znanym miejscem jest Puszcza Solska. Znajduje się na terenie dwóch krain – Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. Puszczę Solską porastają przede wszystkim bory sosnowe z niezwykle zróżnicowanym terenem. Lasy zostały podzielone na kilka rezerwatów, a najbardziej charakterystycznym jest rezerwat przyrody “Nad Tanwią”. Można tam zobaczyć – i usłyszeć – szumy. Są to progi skalne, jakie utworzyły się na dnie rzeki, a spływająca z nich woda wydaje charakterystyczny odgłos.

WIDEO: Niebezpieczne kleszcze. Pozbądź się groźnych pajęczaków z ogrodu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1v44fs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v44fs